.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: rj
Nie Lis 06, 2011 8:05 am
Radom znów wojewódzki?
Autor Wiadomość
Wolfchen 
Pieszy kierowca ;)

Wysłany: Pon Mar 18, 2013 3:26 pm   

Pytanie, jak tu opracować model docelowy, skoro nie ma założeń do niego? W każdym razie RCL o niczym nie wie (a jakiś miesiąc temu poruszałem ten temat będąc tam w innej sprawie). Są tylko luźne pogłoski, że MAiC coś kombinuje.

k0rniszon 

Wysłany: Śro Mar 20, 2013 6:07 pm   

Nowa metoda, robienie wszystkiego po cichu, żeby nie było awantury ;-)
Rzeczywiście ciężko się dowiedzieć czegoś na ten temat, a problem istnieje.
Jeśli wierzyć w to co jest w artykule to świętokrzyskie też będzie miało problemy.
Nie chciałbym, żeby między Warszawą, Krakowem, Łodzią i Lublinem powstała "dziura", o której nikt nie będzie pamiętał.
Gdyby znane były jakieś założenia... a tak to nic nie wiemy.

maximus 

Wysłany: Śro Mar 20, 2013 8:08 pm   

A ja się pytam po raz kolejny czym się zajmują Ci "nasi" parlamentarzyści!!! To jest jakaś paranoja, że to na forum np. ktoś gdzieś wyszukał jakiś artykuł o planach Ministerstwa a przez to i Rządu a żaden "parlamentarzysta" ( podobno z naszego regionu ) nic na ten temat nie robi, nawet nie mówi. Marzy mi się, lista niespełnionych obietnic przez nich, tuż przed wyborami, może to by otrzeźwiło wyborców.

Wolfchen 
Pieszy kierowca ;)

Wysłany: Śro Mar 20, 2013 9:29 pm   

k0rniszon napisał/a:
Nowa metoda, robienie wszystkiego po cichu, żeby nie było awantury
W sumie nie jest to takie głupie - koncepcja jest robiona w ciszy gabinetów, więc politycy jej nie rozwalają. W takim przypadku jest szansa, że opublikują systetyczne efekty prac, a potem się dopiero zacznie modelowanie na zasadzie: "tobie Zdzichu dam to, a Mirek w zamian mi da tamto, o ile ty mu dasz coś tam".

:arrow: Inna sprawa, że mam spore wątpliwości w "eksperckość" naszych ekspertów. :thd

firebwoy 
Moderator
kierownik roweru

Wysłany: Sob Paź 26, 2013 11:58 am   

Radni powiatu radomskiego chcą przyłączenia do świętokrzyskiego i stworzenia województwa staropolskiego

Znaczna część radnych powiatu radomskiego wystąpiło z inicjatywą lobbowania na rzecz przyłączenia siedmiu lub ośmiu powiatów regionu radomskiego do Kielc. Wymyślono nawet nazwę dla nowej jednostki administracyjnej – województwo staropolskie.

Ponad godzinna dyskusja na temat podziału administracyjnego Polski odbyła się przy okazji debaty na temat wieloletniej prognozy finansowej dla powiatu radomskiego.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę wskaźniki i zasady przyznawania pieniędzy unijnych na Mazowszu w nowej perspektywie finansowej to nas tam po prostu nie ma. Nie ma pieniędzy na zacieranie różnic rozwojowych, a jedynie na wspieranie biegunów wzrostu, innowacje – powiedziała Ewa Markowska - Bzducha, radna Prawa i Sprawiedliwości, ekonomistka z Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu.

OPRACOWANIA

Stwierdziła, że jej postulat przyłączenia południowych powiatów Mazowsza do obecnego województwa świętokrzyskiego nie wynika z jej wymysłów i mrzonek, ale opracowań naukowych, które pokazują co nam się najbardziej opłaca.

Podała kilka liczb pokazujących, że większość pieniędzy przeznaczonych na rozwój nauki i wyższego szkolnictwa trafi do uczelni warszawskich. – Duże pieniądze mają trafiać też do klastrów przemysłowych. Tylko jednak liczba jest wymowna. Z 25 obecnych klastrów 23 jest w stolicy, jeden w Pniewach i tylko jeden w Radomiu – powiedziała Ewa Markowska – Bzducha.

- Musimy jak najszybciej podjąć inicjatywę oddolną, której efektem będzie odejście regionu radomskiego od województwa mazowieckiego. Za przyłączeniem terenów do Pilicy do województwa świętokrzyskiego przemawiają względy historyczne, geograficzne – powiedziała Ewa Bartula, radna Samorządowego Klubu Prawicy.

Zaproponowała, aby inicjatywa radnych powiatowych obejmowała też zmianę nazwy nowej jednostki administracyjnej – z województwa świętokrzyskiego na województwo staropolskie, a także podjęcie starań o to, aby urząd marszałkowski mieścił się w Radomiu, a urząd wojewódzki w Kielcach.

POD ŚCIANĄ

- Perspektywa rozwoju biednego regionu radomskiego w bogatym Mazowszu są złe. Zorganizujmy jednak sesję nadzwyczajną, zaprośmy na nią marszałek Sejmu Ewę Kopacz i marszałka województwa Adama Struzika i podyskutujmy merytorycznie. Jak dojdziemy do ściany będziemy mieli w rezerwie inny wariant, czyli odejście od województwa mazowieckiego – przekonywał Krzysztof Kozera, radny Prawa i Sprawiedliwości.

- Ale my wcale nie jesteśmy pod ścianą, tylko już w czarnej dziurze – twierdził Antoni Dzik. Zaproponował, aby rada podjęła inicjatywę lobbowania na rzecz przyłączenia regionu radomskiego do Kielc na różnych forach samorządowych, między innymi na konwencie wójtów, burmistrzów i starostów.

Zwolennicy migracji regionu do Kielc wyrażali opinię, że dotyczyłoby to wszystkich powiatów regionu, poza grójeckim i ewentualnie białobrzeskim. Kilku radnych studziło emocje, mówiąc, że taka inicjatywa oddolna nie ma szans powodzenia.

- Kontrakt wojewódzki jest już przesądzony. Przegraliśmy. Propozycja włączenia regionu radomskiego do Kielc to musztarda po obiedzie, pomijając już kwestię, czy nas tam chcą - stwierdził starosta Mirosław Ślifirczyk.

AUTOSTRADY I KIELECKIE PAGÓRKI

Kilku radnych skrytykowało samą koncepcję. – Dla Radomia szansą jest szybka kolej i usunięcie barier spowalniających w dojeździe do Warszawy trasą numer 7. Inwestorzy będą lokować swoje przedsięwzięcia przy autostradach wychodzących ze stolicy, a nie na pagórkach kieleckich. Nie wyobrażam też sobie, że ludzie z Pionek będą załatwiali sprawy urzędowe w Kielcach, a nie Warszawie – stwierdził Romuald Zawodnik, radny z Pionek.

Przypomnijmy, w najbliższej perspektywie finansowania unijnego na lata 2014 – 20 Mazowsze po raz pierwszy, z powodu wysokiego Produktu Krajowego Brutto, zostało wyłączone z grupy najbiedniejszych rejonów Europy. Ma to konsekwencje dla strumienia unijnych pieniędzy, które będą do nas docierały.

Na Mazowszu będzie bardzo mało pieniędzy na drogi, wodociągi, kanalizacje, więcej na rozwój nowoczesnych technologii. Dotacje będą też trudniej dostępne. Samorządy nawet jeśli uzyskają dofinansowanie unijne będą musiały dołożyć do każdej inwestycji co najmniej 20 procent własnych pieniędzy, a nie tak jak w innych województwach – 15 procent wartości przedsięwzięcia.

Źródło: echodnia.eu

--------------
Przy okazji polecam stronę ze zgromadzonymi w jednym miejscu informacjami na temat województwa staropolskiego: http://wojewodztwo-staropolskie.com/

PePe 

Wysłany: Nie Paź 27, 2013 9:48 pm   

Ostatni akapit lekko naciągany, zobaczcie jaki grant realizują Wodociągi Miejskie. To największe dofinansowanie jakie na cokolwiek dostał Radom w historii (tak mi się wydaje).

P.S. Dzięki @firebwoy za link :)

redoxygene 
Moderator

Wysłany: Nie Paź 27, 2013 10:29 pm   

^^ "Będzie mało pieniędzy" nie oznacza, że "było mało pieniędzy", a treść całego artykułu właśnie o tym mówi, że powiat nie chce, żeby było ich mało.

PePe 

Wysłany: Pon Paź 28, 2013 7:44 am   

redoxygene napisał/a:
^^ "Będzie mało pieniędzy" nie oznacza, że "było mało pieniędzy", a treść całego artykułu właśnie o tym mówi, że powiat nie chce, żeby było ich mało.

W przypadku kanalizacji i wodociągów nie ma to większego znaczenia czy te pieniądze będą niedługo czy za 10 lat bo te inwestycje wykonuje się raz na kilkadziesiąt lat. Tak jest w miastach. Inna sytuacja jest na wsi, gdzie tych inwestycji po prostu nigdy nie było.

Abstrahując od kanalizacji, bardzo ważne jest, że taka dyskusja w ogóle istnieje nie tylko na polu teoretycznym ale, że angażuje samorządy, a dyskryminujące traktowanie ziemi radomskiej w woj. mazowieckim tylko temu pomaga.

redoxygene 
Moderator

Wysłany: Pon Paź 28, 2013 11:55 am   

PePe napisał/a:

W przypadku kanalizacji i wodociągów nie ma to większego znaczenia czy te pieniądze będą niedługo czy za 10 lat bo te inwestycje wykonuje się raz na kilkadziesiąt lat. Tak jest w miastach. Inna sytuacja jest na wsi, gdzie tych inwestycji po prostu nigdy nie było.

W akapicie mowa jest nie tylko jest o tym, że problemem jest, że pieniędzy nie będzie, a nie, że były, ale przede wszystkim w całym artykule jest mowa o wsiach, a nie miastach, bo i powiat radomski to wsie, a nie miasta, które problemy z wodociągami i kanalizacją mają, a gdyby ich nie miały, toby tego tematu nie podnoszono. Stąd w dalszym ciągu zagadką jest, co jest tam naciąganego wg Ciebie i co tak naprawdę komentujesz.

PePe 

Wysłany: Pon Paź 28, 2013 1:59 pm   

W ostatnim akapicie jest mowa o mazowieckim a nie o wsiach powiatu radomskiego.

Czekam na kolejne Twoje komentarze moich komentarzy na RI i SSC :lol:

redoxygene 
Moderator

Wysłany: Pon Paź 28, 2013 4:44 pm   

Ostatni akapit jest częścią całego tekstu, w którym opisywana jest sytuacja powiatu w obecnym województwie i to, na jakich zasadach teraz będą rozdzielane fundusze. Przeczytaj jeszcze raz, to co napisałem, to, co jest w artykule i zastanów się jeszcze raz nad swoim stwierdzeniem i jeszcze raz powtórzę - w dalszym ciągu zagadką jest, co jest tam naciąganego wg Ciebie i co tak naprawdę komentujesz. Artykuł nie traktuje o miastach i o tym, co było i ostatni akapit nie jest od konteksu oderwany.

PePe 

Wysłany: Pon Paź 28, 2013 6:23 pm   

Zaklinaj, zaklinaj może treść artykułu się cudownie zmieni, tzn przestanie być to tekst poświęcony regionowi radomskiemu a zacznie wsi radomskiej; przestaną w nim mówić o regionie, o mieście, o klastrach przemysłowych, o nowoczesnych technologiach, o województwie a zaczną tylko o wsiach :devil

redoxygene 
Moderator

Wysłany: Pon Paź 28, 2013 7:25 pm   

Zadałem Ci konkretne pytanie (na które nie odpowiedziałeś), bo Twój post jest nie na temat - to znaczy komentuje treść artykułu, której w nim nie ma. A to jest n-ty raz, kiedy komentujesz nieistniejące treści, dlatego pytam. Naprawdę zachodzę w głowę, zresztą chyba każdy może sobie zadać takie pytanie, jak na taką treść:
Echo Dnia napisał/a:

Na Mazowszu będzie bardzo mało pieniędzy na drogi, wodociągi, kanalizacje, więcej na rozwój nowoczesnych technologii. Dotacje będą też trudniej dostępne. Samorządy nawet jeśli uzyskają dofinansowanie unijne będą musiały dołożyć do każdej inwestycji co najmniej 20 procent własnych pieniędzy, a nie tak jak w innych województwach – 15 procent wartości przedsięwzięcia.

Można odpowiedzieć tak:
PePe napisał/a:
Akapit lekko naciągany, zobaczcie jaki grant realizują Wodociągi Miejskie. To największe dofinansowanie jakie na cokolwiek dostał Radom w historii (tak mi się wydaje).
PePe napisał/a:

Albo w przypadku takiej wypowiedzi:
redoxygene napisał/a:
W akapicie mowa jest nie tylko jest o tym, że problemem jest, że pieniędzy nie będzie, a nie, że były, ale przede wszystkim w całym artykule jest mowa o wsiach, a nie miastach.

Zrozumieć ją tak:
PePe napisał/a:

Ale nie ja tu jestem od zaklinania i od alternatywnych rzeczywistości - naukowo i zawodowo zajmowałem się zawsze i płacili mi za ćwiczenia i ocenianie rozumienia tekstu i logiki wypowiedzi, i do dziś nie wiem, skąd się taka "logika" np. wywodzenia z "łaskiś pełna" cudownego poczęcia, bierze. Kolejny raz powtórzę-zadałem Ci konkretne pytanie i je teraz rozszerzę:
- co jest naciąganego w tym akapicie
- co ma wspólnego pisanie o przeszłości z treścią o przyszłości
- co ma wspólnego pisanie (w kontekście artykułu) o inwestycjach kanalizacyjnych, które były realizowane w miastach, z problemami wsi powiatu radomskiego (bo ten się w 99% składa z tkanki typowo wiejskiej) z możliwościami pozyskiwania środków na te cele w przyszłej sześciolatce RPO mazowieckiego, który takie inwestycje w znaczącej mierze zastopuje.

PePe 

Wysłany: Pon Paź 28, 2013 7:49 pm   

redoxygene napisał/a:
Ale nie ja tu jestem od zaklinania i od alternatywnych rzeczywistości - naukowo i zawodowo zajmowałem się zawsze i płacili mi za ćwiczenia i ocenianie rozumienia tekstu i logiki wypowiedzi, i do dziś nie wiem, skąd się taka "logika" np. wywodzenia z "łaskiś pełna" cudownego poczęcia, bierze. Kolejny raz powtórzę-zadałem Ci konkretne pytanie i je teraz rozszerzę:

Znowu argument "jaki to @redoxygene genialny i z religią w tle :lol:

redoxygene napisał/a:
- co jest naciąganego w tym akapicie
- co ma wspólnego pisanie o przeszłości z treścią o przyszłości
- co ma wspólnego pisanie (w kontekście artykułu) o inwestycjach kanalizacyjnych, które były realizowane w miastach, z problemami wsi powiatu radomskiego (bo ten się w 99% składa z tkanki typowo wiejskiej) z możliwościami pozyskiwania środków na te cele w przyszłej sześciolatce RPO mazowieckiego, który takie inwestycje w znaczącej mierze zastopuje.

Wczytaj się, to zrozumiesz.

dybal 

Wysłany: Pon Paź 28, 2013 9:10 pm   

PePe napisał/a:
Ostatni akapit lekko naciągany, zobaczcie jaki grant realizują Wodociągi Miejskie. To największe dofinansowanie jakie na cokolwiek dostał Radom w historii (tak mi się wydaje).

Odróżniasz przeszłość od przeszłości? To, że Wodociągi Miejskie takie dofinansowanie dostały, ale już nigdy więcej nie dostaną? I że żadnej gminy wokół Radomia ani samego miasta raczej nie będzie stać na kolejne rozbudowy kanalizacji i ludzie, którzy zbudują sobie tam nowe domy nie będą mieli jej szybko podłączonej, bo bez unijnej kasy nie będzie nikogo na sto stać. Przypominam, że obecny projekt Wodociągów Miejskich to w dużej mierze rozbudowa, a nie modernizacja sieci.

PePe napisał/a:
W przypadku kanalizacji i wodociągów nie ma to większego znaczenia czy te pieniądze będą niedługo czy za 10 lat bo te inwestycje wykonuje się raz na kilkadziesiąt lat.

Patrz wyżej. Poprzednia rozbudowa sieci była kilka lat temu, też za pieniądze unijne i nagle okazało się, że już teraz potrzebna jest kolejna. Zapominasz, albo nie rozumiesz, że miasto i gminy wokół miasta cały czas się rozbudowują i jakoś (i za coś) wodociągi i kanalizacje trzeba tam doprowadzić. Oczywiście, jeśli nie będzie unijnej kasy możemy obciążyć kosztami samych mieszkańców, którzy będą płacili po kilkanaście tysięcy złotych z podłączenie do najbliższego przyłącza.

PePe napisał/a:

Jakbyś wziął do ręki mapę, to zobaczyłbyś, że wsie powiatu radomskiego są częścią województwa mazowieckiego. Nie trzeba być orłem, żeby to wiedzieć i zauważyć to powiązanie. A jeśli pieniędzy na kanalizację, ale też drogi nie będzie w mazowieckim, to znaczy, że nie będzie też w Radomiu i wsiach powiatu radomskiego. A gdyby istniało coś takiego jak województwo staropolskie to takie pieniądze byłyby i to wielokrotnie większe.
Stąd ten ostatni akapit nie jest naciągany. To są naprawdę proste rzeczy, nie potrafię pojąć, dlaczego tego nie rozumiesz, skąd ten brak podstaw logicznego myślenia wynika.

PePe napisał/a:
Zaklinaj, zaklinaj może treść artykułu się cudownie zmieni, tzn przestanie być to tekst poświęcony regionowi radomskiemu a zacznie wsi radomskiej; przestaną w nim mówić o regionie, o mieście, o klastrach przemysłowych, o nowoczesnych technologiach, o województwie a zaczną tylko o wsiach :devil

Ale przecież to się wszystko ze sobą wiąże. Wystarczy prosta umiejętność czytania ze zrozumieniem:

Echo Dnia napisał/a:
- Jeśli weźmiemy pod uwagę wskaźniki i zasady przyznawania pieniędzy unijnych na Mazowszu w nowej perspektywie finansowej to nas tam po prostu nie ma. Nie ma pieniędzy na zacieranie różnic rozwojowych, a jedynie na wspieranie biegunów wzrostu, innowacje – powiedziała Ewa Markowska - Bzducha, radna Prawa i Sprawiedliwości, ekonomistka z Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu.

Tylko z tej wypowiedzi wynika, na co będą pieniądze, a na co ich nie będzie. Trudno myśleć o dużych projektach innowacyjnych, skoro nie będziemy mogli zaspokoić podstawowych potrzeb rozwojowych. I to dotyczy całego regionu radomskiego, w tym Radomia i radomskiej wsi.

Zrozumienie tego naprawdę jest proste, przeczytaj wszystko jeszcze raz, pomyśl, przeczytaj jeszcze raz i znowu pomyśl, wtedy może na zdanie o tym, że w następnych latach nie dostaniemy pieniędzy na wodociągi przestaniesz odpowiadać mniej więcej tak: "to jakieś głupoty, że w następnych latach nie dostaniemy, przecież kilka lat temu dostaliśmy".

Odpowiedz do tematu