.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Zamek Królewski | ul.Grodzka
Autor Wiadomość
gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Wto Cze 09, 2009 6:08 pm   Zamek Królewski | ul.GrodzkaSpółka Rewitalizacja wystąpiła o fundusze unijne na remont kamienicy starościńskiej przy ul. Grodzkiej 8. To największa zachowana pozostałość po radomskim zamku królewskim

- Na początku miesiąca złożyliśmy do Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego wniosek o dofinansowanie remontu kamienicy przy ul. Grodzkiej 8 z funduszy unijnych - mówi prezes Rewitalizacji Mariusz Mróz. - Remont będzie kosztował ponad 3 mln zł. Wniosek do RPO opiewa na 2,1 mln zł.

Teraz Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych sprawdzi projekt pod względem formalnym i merytorycznym. Ma na to 60 dni. Po ocenie zapadnie decyzja o przyznaniu dofinansowania.

Co będzie mieściło się w kamienicy po remoncie? Jak mówi Mróz, pierwsze piętro i przystosowane do pracy poddasze zajmie Rewitalizacja. Będzie to kolejna siedziba gminnej spółki. Mieściła się już przy Bóźniczej, Grodzkiej 8, a teraz zajmuje pomieszczenia w nowej kamienicy przy Małej 3, które przystosowywała do swoich potrzeb.

- Na parterze będzie siedziba Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz sala do zwiedzania, w której wyeksponujemy odkryte mury miejskie oraz przedmioty wykopane podczas badań archeologicznych. Główne wejście do budynku zostanie przeniesione na ścianę od ul. Małej - opisuje Mróz. Podkreśla, że wybór nieprzypadkowo padł na harcerzy z ZHR.

- Współpracujemy z nimi od dawna, harcerze wynajmują do spółki pomieszczenia w budynku - tłumaczy. - ZHR będzie miało ważne zadanie - stworzenie otoczki społecznej dla tego miejsca, np. przez organizację imprez kulturalnych, również o charakterze ponadregionalnym - zaznacza. Zapewnia, że harcerze będą działali na rzecz młodych mieszkańców Miasta Kazimierzowskiego.

Zmieni się też otoczenie budynku. Zdemontowane zostanie ogrodzenie od strony ul. Małej i zburzony dostawiony do budynku garaż. Wokół budynku posadzone będą niskie krzewy, między którymi staną ławeczki. Wyeksponowane będą mury miejskie biegnące wzdłuż ul. Wałowej. Będzie też oczko wodne i kilka miejsc parkingowych. Sama kamienica zyska nową pastelową elewację. Wszystkie zmiany będzie musiał zaakceptować konserwator zabytków.

Na początku 2006 r. część kamienicy przebadali archeolodzy. Ustalili, że obecny budynek został postawiony w XIX wieku dokładnie w takim samym kształcie jak dom starosty, przylegający od północnej strony do budynku zamku. Fundamenty, na których stoi budynek, pochodzą z XIV wieku. Podczas badań odnaleziono też fragmenty kafli i naczyń oraz kości zwierzęce.

Podczas tegorocznych badań archeolodzy dotarli też do narożnika i odbojnika bramy wjazdowej na dziedziniec zamkowy. Odnaleźli go tuż przy ścianie kamienicy. Kolejne badania archeologiczne będą prowadzone po zdemontowaniu wewnętrznych ścianek działowych. Ten element również będzie wyeksponowany.

Rewitalizacja planuje, że remont zakończy się w 2012 roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
Ostatnio zmieniony przez rj Nie Sty 01, 2012 2:57 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
rj 
Site Admin


Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 2113
Skąd: Radom(Ustronie)/Kraków
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 6:51 pm   

A w Radomiu na Grodzkiej...

Centrum archeologiczne Polskiej Akademii Nauk będzie się mieścić w budynku przy ulicy Grodzkiej 8. Na razie wokół kamienicy prowadzone są prace archeologiczne. W tym miesiącu ma być ogłaszany przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. A koniec prac remontowych zaplanowano na połowę 2012 roku.

W kamienicy starościńskiej przy ulicy Grodzkiej 8 prace archeologiczne zakończono. Teraz archeolodzy badają działki otaczające budynek. Prace rozpoczęto tu w 2005 roku. - Odsłoniliśmy fragmenty bramy wjazdowej do zamku. Niestety jest ona zniszczona - mówi Grzegorz Barczyk, archeolog. - Może uda się ją jakoś potem wyeksponować - dodaje.

Przetarg na opracowanie projektów ma być ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. - W maju będziemy także chcieli ogłosić przetarg na rozbiórkę części budynku od strony ulicy Małej - informuje Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja. - Także od tej strony muszą być przeprowadzone badania archeologiczne - tłumaczy.

Do połowy roku 2012 kamienica przy ul. Grodzkiej 8 ma być wyremontowana i zagospodarowana. Razem z otoczeniem. Jak zapowiada prezes spółki, która zarządza tym budynkiem, po zakończeniu prac zostanie tu zorganizowana wystawa eksponatów wydobytych przez archeologów.

Po remoncie w kamienicy będzie się mieściła siedziba Polskiej Akademii Nauk. - Siedzibę utworzymy na I piętrze i na poddaszu. Tu ma powstać centrum archeologiczne Polskiej Akademii Nauk - informuje Mróz. - Na parterze znajdzie się natomiast siedziba Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – dodaje prezes.

Na jednej z działek otaczających kamienicę spółka Rewitalizacja chce ustawić wykonaną w formie żeliwnego odlewu makietę przedstawiającą dawny wygląd tej części miasta. W ramach tego projektu powstanie także publikacja historyczna.

Koszt prac związanych z remontem kamienicy Grodzka 8 i przeróbką otoczenia budynku to ponad 3 miliony złotych. Ponad 2 miliony spółka otrzyma z Unii Europejskiej.

Źródło: TV Dami

Trzeba jeszcze odzyskać dla radomian Dom Wielki zamku królewskiego (czyt. wyrwać czarnym z ich pazernych łap) i urządzić tam Muzeum Historyczne Miasta Radomia.
 
 
PePe 


Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 825
Skąd: Radom
Wysłany: Wto Maj 11, 2010 12:12 pm   

rj napisał/a:
[size=18](...)
Po remoncie w kamienicy będzie się mieściła siedziba Polskiej Akademii Nauk. - Siedzibę utworzymy na I piętrze i na poddaszu. Tu ma powstać centrum archeologiczne Polskiej Akademii Nauk - informuje Mróz. - Na parterze znajdzie się natomiast siedziba Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – dodaje prezes.

Na jednej z działek otaczających kamienicę spółka Rewitalizacja chce ustawić wykonaną w formie żeliwnego odlewu makietę przedstawiającą dawny wygląd tej części miasta. W ramach tego projektu powstanie także publikacja historyczna. (...)


Wreszcie jakieś dobre wiadomości związane z MK, nawet bardzo dobre.
 
 
teta 


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 1218
Skąd: ul. S. Moniuszki
Wysłany: Wto Maj 11, 2010 9:45 pm   

rj napisał/a:

Trzeba jeszcze odzyskać dla radomian Dom Wielki zamku królewskiego (czyt. wyrwać czarnym z ich pazernych łap) i urządzić tam Muzeum Historyczne Miasta Radomia.


Będzie ciężko, zwłaszcza, że "prawdziwi Polacy" sobie ubrdali zagospodarowanie poddasza tegoż budynku i to za kasę z tego EDDE i ani myślą o zwróceniu zamku miastu :shock:
_________________
Radom na SkyscraperCity
 
 
redoxygene 
Moderator


Dołączył: 11 Lut 2010
Posty: 2547
Skąd: Radom
Wysłany: Wto Maj 11, 2010 10:04 pm   

Jeśli się odpowiednio nagłośni sprawę i dotrze do jakichś dokumentów, dlaczego akurat kler się tam gnieździ, to myślę, że z czasem wreszcie się stamtąd ich wypleni.
 
 
jarek7913 

Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 105
Skąd: Radom\Łódź
Wysłany: Nie Maj 16, 2010 12:50 pm   

carewicz napisał/a:
Jeśli się odpowiednio nagłośni sprawę i dotrze do jakichś dokumentów, dlaczego akurat kler się tam gnieździ, to myślę, że z czasem wreszcie się stamtąd ich wypleni.


Kler się gnieździ ponieważ otrzymał na własność teren od miasta (albo kupił- nie pamiętam). Ważne jest że jest to ich własność. Dokumenty są jawne, nawet częściowo publikowane (A. Penkala). Natomiast należałoby poszukać tych o rzekomym przekazaniu budynku miastu po odbudowie kościoła św. Wacława.
 
 
redoxygene 
Moderator


Dołączył: 11 Lut 2010
Posty: 2547
Skąd: Radom
Wysłany: Nie Maj 16, 2010 2:57 pm   

Akurat w kwestii tego, że są tam zgodnie z prawem wątpliwości nie mam. 5 mld z budżetu centralnego też wyciągają na legalne sposoby. Pozostają tylko pytania jak sprawa wygląda konkretnie.
 
 
and220 
Moderator
zielony :)


Dołączył: 23 Maj 2009
Posty: 154
Skąd: Borki/Limanowskiego
Wysłany: Nie Maj 16, 2010 6:21 pm   

Tutaj opis zamku "wedle lustracyi o ile się zdaje z 1554 r."
http://dir.icm.edu.pl/pl/...czny/Tom_IX/408
 
 
 
jarek7913 

Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 105
Skąd: Radom\Łódź
Wysłany: Śro Maj 19, 2010 6:04 am   

and220 napisał/a:
Tutaj opis zamku "wedle lustracyi o ile się zdaje z 1554 r."
http://dir.icm.edu.pl/pl/...czny/Tom_IX/408

Jest to niestety skrótowy opis zamku na podstawie lustracji. Pełny opis z 1554 roku, a więc najstarszy, można przeczytać w "Radom i region radomski w dobie szlacheckiej rzeczypospolitej", T.1, pod red. Z. Guldona i S. Zielińskiego, jeśli trzeba to zeskanuję i wkleję. Kolejny opis z 1567 roku się nie zachował, wyk. przez ks. Zawiszę Sikorskiego, znamy go jedynie z odpisu wykonanego w XIX wieku. W Słowniku Geograficznym Dom Wielki ma 2 piętra co się wydaje jest nieprawdą- źle zrozumiano opisy w których nie mowa o piętrach lecz poziomach- a Dom Wielki miał przyziemie traktowane jako podpiwniczenie (obecne piwnice). Mam nadzieję, że po zakończeniu badań przy budynku na Grodzkiej (mylnie w prasie nazywanym kamienicą starościńską, bowiem ją rozebrano do fundamentów w XIX wieku i wówczas wybudowano obecny budynek!) zostaną zrekonstruowane fundamenty bramy i wyciągnięte nad powierzchnię, znalezione są ciosy obramienia kamiennego bramy- co daje duże możliwości rekonstrukcji przynajmniej w dolnych partiach. Ciekawy teren do przebadania jest pod obecnie rozpadającym się parterowym budynkiem garażów pomiędzy plebanią a budynkiem spółki, tam powinna być wieża!

Dawny Dom Wielki- obecna plebania jest według dokumentów w 1863 roku został wzięty w dzierżawę z rąk władz Skarbowych, która rok później zmieniona została poprzez zmianę warunków umowy przez obie strony na wieczystą. I tyle... Prawnie mogą siedzieć do .... i jeden dzień dłużej. Należy sprawdzić jak się mam sprawa zamiana budynków pomiędzy kuria a miastem w latach 70-tych kościoła św. Wacława i plebanii. czy są dokumenty czy była to umowa ustana, jeśli tak to może jest coś w gazetach z tego czasu a to już jest jakiś dokument. A może były to niedokończone rozmowy, które jak wiele z podobnych nie zostały na czas doprowadzone do końca...
 
 
and220 
Moderator
zielony :)


Dołączył: 23 Maj 2009
Posty: 154
Skąd: Borki/Limanowskiego
Wysłany: Śro Maj 19, 2010 6:47 am   

jarek7913 napisał/a:
Pełny opis z 1554 roku, a więc najstarszy, można przeczytać w "Radom i region radomski w dobie szlacheckiej rzeczypospolitej", T.1, pod red. Z. Guldona i S. Zielińskiego, jeśli trzeba to zeskanuję i wkleję.

Jeżeli nie dam rady wypożyczyć tej pozycji to bardzo chętnie :)
 
 
 
jarek7913 

Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 105
Skąd: Radom\Łódź
Wysłany: Pon Maj 24, 2010 6:56 am   Lustracja zamku radomskiego z 1554 roku

Po śmierci starosty radomskiego Piotra Firleja z Dabrownicy sporządzone było obszerne „popisywanie dochodów, placów, robót i wszech powinności i budowania we wszystkich dworzec i oddawania rzeczy folwarkowych w starostwie radomskim”. O to lustracja z 1554 roku (fragment tyczący się zamku):

Budowanie dworu radomskiego
Naprzód brama. Item dom wedle bramy, dolne gmachy.
Item izba, drzwi z zamkiem, z klamką i z hantabą, okien 3 z kratami żelaznymi, błony w nich szklane dobre, piec polewany dobry, ławy w krąg, stół.
Item wedle tej izby druga izba, u której drzwi z klamką, z antabą, wrzeciądzem, okna 2 z kratami żelaznymi, błony szklane dobre, ławy w krąg, stół długi, długi stół okrągły, ław 3, szafa miszyna zawarta, item piece 2, jeden polewany dobry, drugi chlebowy, komin świetlny.
Item podle tej izby kuchnia, u której drzwi z klamką, z wrzeciądzem, skoblami, okna 2 z kratami żelaznymi, w jednym błony niecałe, drugie bez błony, ławki 3, stół drugi.
Item podle tejże kuchnie druga kuchnia, u której drzwi z wrzeciądzem, z klamką, skoblami, okno z kratą żelazną, błony szklane niecałe, drugie okno bez błony z kratą żelazną, ławki 2, ryna do tejże kuchnie.
Item sklep podle tejże kuchnie, u którego drzwi z zamkiem, hantabą, wrzeciądzem, skoblami, okna bez błon z kratą żelazną.
Item samborza nad bramą przed tym domem wedle bramy, na której stół, ławki 2.
Item z tejże samborzej izba wielka w wierzchnich gmachach tego domu wedle bramy.
U której drzwi z zamkiem, hantabą, z wrzeciądzem, skoblą, ławy w okrąg, piec nowy polewany, okna 3, błony szklane całe.
Item z tejże izdebki kownatka z kominem, u której drzwi z zamkiem, hantaba, ławy w krąg, błona szklana dobra.
Item z tejże kownatki wychód, u którego drzwi z klamka, z hantabą.
Item z tejże kownatki drzwi na ganek z zamkiem, skoblą do wielkiego domu. Na tymże ganku okien 8 z kratami żelaznymi, z błonami szklanymi dobrymi.
Item z tegoż ganku drzwi do spiżarnie, u której drzwi z zamkiem.
Item na tym domu podle bramy dach oskorupiony.

Dom wielki nad przykopem
Dolne gmachy

Item izba wielka, u której drzwi z zamkiem, z antaba, okna 3, w każdym błony szklane całe, u dwu żelazne kraty, u trzeciego okiennica, stoły 2 długie dębowe, ławy w okrąg, ławie przed stół 2, piec polewany dobry, do pieca tego drzwi z zawiasami.
Item wieża wedle wielkiego domu, u której ganek, u niego drzwi żelazne do sionki z zamkiem, z antabą.
Item z tejze sionki izba przed wieżą, u której drzwi z zamkiem, stoły długie 3, ławy w okrąg, ławek przed stół 2, okien 2 z kratami żelaznymi, błony szklane całe, piec polewany, lichtarz zawieszony mosiądzowy, w nim rurek 6.
Item z tejże izby kownata z kominem, u której drzwi z zamkiem, z hantabą, stół okrągły, ławy w okrąg, oknie 2 z kratami żelaznymi, błony szklane. Z tejze kownatki wychód, u którego drzwi z hantabą, z klamką, tamże okno z kratą.
Item sklep podle wieże pod tymże wielkim domem, u którego drzwi z blachą białą pobite, z zamkiem, z wrzeciądzem, skoblami, stół czarny okrągły pokaszczany, ławy i ławka krótka.
Item podle tego sklepu drugi sklep, u którego żelazne drzwi dobre z zamkiem, skoblami, stół okrągły, ławy 2, ławka mała, szafa odkryta, okno z kratą żelazną.
Item podle tego sklepu trzeci sklep, u którego drzwi żelazne z zamkiem, z hantabą, wrzeciądza 2, okno z kratą żelazną.
Item sklep czwarty z kominem, przezd nim ganek, u którego sklepu drzwi żelazne z zamkiem , z hantabą, wrzeciądzami 2. W tymże sklepie almaria szatna z antabami, okno z kratą żelazną, okiennica żelazna. Item z tegoż sklepu sklepik mały bez drzwi, okno z kratą.

Zwierzchnie gmachy tegoż wielkiego domu
Item w tejże wieży tego wielkiego domu wschód na górę kamienny do zwierzchnich gmachów tego wielkiego domu. Naprzód ganek, z tegoż ganku drzwi żelazne stoczyste z zamkiem wnętrznym i ze 2 regloma żelaznymi. Item drugie drzwi na wieżę z tej sieni ze 2 skobloma, z wrzeciądzem.
Item z tejże sienidrzwi na ganek, który idzie do tego domu podle bramy, u których drzwi zamek (z) skoblem, hantabą.
Item z tejże sieni drzwi pod dach bez zamku.
Item w tejże sieni komin, okien 3 z błonami szklanymi całe, ławy pod okny, stoły 3 okrągłe, czwarty długi, 2 ławie długie.
Item z tejże sieni po prawej ręce kownata wielka z kominem, u której drzwi fladzowe z zamkiem, hantabą. W tejże kownacie stoły 2 okrągłe, ławy w krąg, ławce 2, okna 2, błony szklane całe.
Item z tejże komnaty wychód, u którego drzwi fladzowe z zamkiem, z hantabą, okno, błony całe.
Item z tejże sieni po lewej stronie izba, u której drzwi fladzowe z zamkiem, z hantabą, ławy w krąg, stół okrągły, piec polewany, u którego pieca okiennica żelazna z zamkiem. W tejj oknie 2, błony całe szklane.
Item z tejże izby kownata z kominem, u której drzwi fladzowe z zamkiem, z hantabą, ławy w okrąg, okno1, błony całe szklane. W tejże kownacie wirzch malowany z różami pozłocistymi. Z tejże komnaty wychód, u którego drzwi fladzowe z klamką, z hantabą, oknie 2, błony szklane dobre.
Item pod tymże domem wielkim piwnica pod sklepy, u której drzwi żelazne ze 2 wrzeciądzoma, skoblami, z hantabą.
Item pod tymże wielkim domem pod wieżą piwnica wielka przegrodzona w sześcioro deskami, u której drzwi dwoje, jedne z wnętrznym zamkiem, a drugie z wrzeciądzem. U tej piwnice okna z kratami żelaznymi.

Item dom wielki gontami pobity
Itemw tyle wielkiego domu ku plebanie blanki, pod nimi komórek 12, z tarcic drzwi u nich, (z) skoblami, z wrzeciądzami.
Item przed białą wieżą komórka przed sklepem, drzwi z wrzeciądzami, skoblami. U tegoż sklepu drzwi z zawiasami.
Item na tejże białej wieży izdebka, u której drzwi z wrzeciądzem, skoblą, stół okrągły, ławy 3, piec polewany, okna 3, błony szklane, z których jedna niecała, kraty 2 żelazne u tych okien.
Item nad tą izdebką w białej wieży pownata z kominem, drzwi z zamkiem, z klamką, z hantabą, ławy pod okny, stół okrągły, okien 3 z błonami szklanymi, krata żelazna, szyb wybitych 4. Z tejże kownatki wychód, drzwi z hantabą.
Item nad tą komnatą spiżarnia, drzwi u niej z skoblą, z wrzeciądzem, okna bez błon.
Item wieża od plebanie w kącie w koniec blanków. Pod którą sklep, dzrwi z zamkiem, okno z kratą żelazną.
Item na tymże sklepie w tejże wieży izdebka, u której drzwi z zamkiem, hantabą, piec prosty, stół okrągły, ławy w okrąg, okna 2, błony szklane dobre.
Item z tej izdebki komórka, u drzwi antaba, okno z błoną szklaną. Z tej komórki wychód, u niego drzwi z klamką i hantabą.
Item tamże na dolnym blanku komora, drzwi (z) skoblami. Item na tychże blankach i na tych wieżach 2, które idą od domu wielkiego aż do plebanie, dach oskorupiony.
Item stajence 2 zrębiste, u których drzwi (z) skoblami, z wrzeciadmi. Item wedle tychże stajenek izdebka, w niej piec biały prosty, ławy.
Item od tejże wieże od plebanijej mur aż do bramy we 3 roszty, bez blanków. W tymże murze forta na cmentarz, u której drzwi z zawiasami.
Item idąc na wał wschód na blanki ku tarasowi, drzwi z wrzeciądzem.
Item z tychże blanków drzwi do sklepu nad forta, która jest na wał, u którego drzwi z zamkiem, z hantabą. W tym sklepie komin, stół okrągły, okno z kratą żelazną, błony szklane.
Item w koniec blanków wieża, gdzie więźnie sadzają, i tarasy zamczyste żelazne, kowane. Dach na blankach i na wieży gontowy zły.
Item forta na wał, u której drzwi żelazne z zamkiem i antaba.
Item na wale przy murze stajenka, drzwi (z) skoblem, z wrzeciądzem, żłoby, drabiny.
Item na wale dom zrębist stary, u niego (z) skoblem drzwi, z wrzedziądzem. W którym sionka, z której kownatka z kominem, u której drzwi z zamkiem, stół okrągły, okna 3 z kratami żelaznymi, błony 3 wielkie szklane dobre, próżne, item błonki 3 szklane niedobre próżne, dach nad tym domem gontowy zły.
Item zamkowy browar na wale lepiony, drzwi z wrzeciądzem, skoblem.
Item sad na wale, u którego drzwi z zamkiem, z skoblem, z antaba, wrzeciądzem.
Item przykop zarosły, przezeń ganek zły, w końcu wieża zrębista polepiona.
Item łaźnia w ogrodzie za przekopem. U którgo ogroda drzwi z wrzeciądzem. U łaźniej drzwi z zamkiem, z hantabą, piec polewany, błony szklane dobre, okna 2.
Item izdebak przed łaźnią, w niej stołek okrągły, ławy w okrąg, piec obalony, okna 2, błony szklane dobre.
Item na przedmieściu dom zrębisty wedle stajniej królewskiej. W sieni, u izby, u komór drzwi w z wrzeciadzmi, skoblami, stoły w nim 2, ławy w izbie w okrąg, piec biały prosty.
Item stajnia wedle tego domu, z żłoby, z drabiami, Przywory, naprawa, zamczysta, (z) skobalami, wrzeciądzami, dach gontowy.
Item przed miastem cegielnica wielka i piec w cegielni.

Ogrody zamku radomskiego
Item ogród zamkowy za browarem.
Item z drugą stronę miasta ogród drugi zamkowy, podla niego pastewniczek.Opis zamku wg inwentarza spisanego po śmierci starosty radomskiego Jana Lutomierskiego. Dokument niestety nie zachował się, znamy go jedynie z opisu z poł. XIX wieku.

Był to sobie, mówi ten inwentarz zamek albo raczej dwór murowany, mający na równi mur wokół siebie i przekop, w którym były trzy miejskie sadzawki zawsze wodą napełnione. We dworze ujrzałeś naprzód mur znowu od kościoła farskiego, na trzy roszty wysoki, w którym była brama z wrotami. U bramy od strony zachodniej stał dom murowany, w którym dolne i wyższe gmachy znajdowały się. Naprzód na dole była piekarnia, podle piekarni izba czeladnia, dalej szły kuchnie, a za niemi sklep dla kuchennych rzeczy. Od tego sklepu był wchód do nowo wtenczas zbudowanego blanku i do tarasu albo wieży, która była w murze miejskim na pół stai ode dworu. W tej wieży było więzienie, dobrze oknami z kratą opatrzone. W kacie tych dolnych gmachów była furta na wał, od której szedł ganek murowany między sadzawkami, prowadzący do baszty drewnianej, gliną z wierzchu oblepione.j Do wierzchnich gmachów szło się przez tenże ganek do izby, potem izdebki, dalej kownatki, a z tej drzwi prowadziły na blank i na wielki dom do pokoju.
Tak zwany dom wielki stał na południe nad samym przekopem; był on wszystek jak mówi inwentarz, dachówką poskorupiony i obejmował także dolne i zwierzchnie gamchy. Na dole były piwnice, sklepy i sklepiki, podle sklepów stała wieża, w niej ganek sklepisty oskorupiony; z niego szła sionka podobnież sklepista, z sionki przechodziło się do wielkiej izby mającej drzwi fladrowane, wielki piec polewany i okna w ołów oprawne. Stały tam w okrąg stoły i ławy dębowe, po trzech stronach umieszczone. Do zwierzchnich gmachów wchód był kamienny i drzwi dwoiste; z niego szedł ganek z słupami kamiennemi ochędożnie wyrobionemi (pisze inwentarz). Ztąd wchodziło się do sali mającej drzwi żelazne dwoiste, okna w ołów oprawne i ławy dębowe; po jednej stronie pod oknem był komin marmurowy, na środku stół lipowy. Z tej Sali na lewo była wielka izba, z piecem polewanym na fundamencie kamiennym stojącym; drzwi miała także żelazne, stoły sosnowe, ławy w okrąg, a na ścianach w okrąg listwy do obicia i podkład (sufit) z pozłocistemi kwiatami, malowamy. Dalej z Sali szło się do komory w wieży, sionki, izby i komnat. Od tego domu na wschód był mur, przy którym blanki dwoje zwierzchnie, pod któremi znajdowało się 15 komór. Dalej tymże murze stała biała wieża w pośrodku blanków, wierzch po włosku mająca; tu na dole był zrąb dębowy dla więźniów z kratą żelazną, izby i komory, a dach gontami pobity.
_________________
Archeologica Polona
 
 
zydelek

Dołączył: 07 Mar 2008
Posty: 163
Skąd: Miasto Kazimierzowskie
Wysłany: Śro Cze 02, 2010 2:09 pm   

prace już się rozpoczeły, koparka chodzi na pełnych obrotach
 
 
jarek7913 

Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 105
Skąd: Radom\Łódź
Wysłany: Śro Cze 02, 2010 3:58 pm   

Jakieś foty?
Czy wyburzają przybudówki od plebanii i od ul. Małej?
_________________
Archeologica Polona
 
 
zydelek

Dołączył: 07 Mar 2008
Posty: 163
Skąd: Miasto Kazimierzowskie
Wysłany: Śro Cze 02, 2010 7:38 pm   
napewno już komina nie ma bo dzisiaj przechodziłem i już go nie było;p

[ Added: Mon Jun 07, 2010 1:32 pm ]
zaczynają wyburzać przybudówkę od ul Małej
 
 
jarek7913 

Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 105
Skąd: Radom\Łódź
Wysłany: Wto Cze 29, 2010 7:14 am   

Może ktoś wrzuci najnowsze foty?

Kolejny ślad: ...
W 1978 roku mocą porozumienia między władzami państwowymi a kościelnymi, pierwsze przekazały budynek kościoła św. Wacława, a drugie miały zwrócić budynek zamku królewskiego.
Przytacza tą informację S. Zieliński [w:] J. Gacki,Radom i jego kościoły do końca XVII wieku, Radom 1999, s. 96, przyp. 175.

Warto poszukać w gazetach z tego czasu czy nie ma więcej informacji. Jeśli tak, to należałoby wyskrobać list do władz miasta i chyba kurii biskupiej!
_________________
Archeologica Polona
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10