.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Brama Krakowska | ul.Krakowska
Autor Wiadomość
zydelek

Wysłany: Śro Lip 23, 2008 6:02 pm   Brama Krakowska | ul.Krakowska

Będzie konkurs na bramę krakowską

Katarzyna Ludwińska
2008-07-23

Miastu udało się uporządkować sprawy związane z własnością działki, na której stoją pozostałości bramy krakowskiej. Jesienią będzie ogłoszony konkurs na jej odtworzenie
Brama krakowska zamykała mury miejskie od dzisiejszej ul. Wałowej. Podobnie jak mury została niemal w całości rozebrana na początku XIX wieku. Wszystkie trzy bramy (krakowska oraz piotrkowska zamykająca ul. Szewską i lubelska zamykająca ul. Rwańską) były zapewne kwadratowe, miały zamykane wrota i zwodzone mosty nad fosą. W XVI w. ozdobiono je attykami.

Po przybyciu do Radomia pijarzy objęli opiekę nad bramą krakowską sąsiadującą z ich posesją. Budowlę tę zdobiła także gotycka drewniana figura Madonny z Dzieciątkiem. Gdzie w tej chwili znajduje się ta rzeźba, nie wiadomo. Do dziś zachowały się tylko niewielkie pozostałości bramy w pobliżu budynku Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Na pomysł odbudowy bramy wpadli w 2000 roku członkowie Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia. Do tej pory nie udało się nawet rozpocząć prac, bo najpierw przez długi czas nie można było ustalić właściciela działki. A w takiej sytuacji miasto nie mogło wystąpić o zasiedzenie. W 2004 roku o działkę liczącą 554 m kw. upomniała się żydowska gmina wyznaniowa.

Kilka tygodni temu miastu udało się ostatecznie wyjaśnić sprawę gruntu. - Gmina przejęła działkę, nie ma już więc przeszkód w odtworzeniu bramy - mówi Ryszarda Kitowska z biura prasowego urzędu miejskiego. Dodaje, że w magistracie opracowywane są właśnie warunki konkursu architektonicznego na odtworzenie bramy. Sam konkurs zostanie ogłoszony jesienią.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom

G_z_R Zydelek przy następnym kopiowaniu artykułu z jakiejś gazety, zwróć uwagę aby nie wklejać reklam.
Ostatnio zmieniony przez rj Nie Sty 01, 2012 2:57 pm, w całości zmieniany 3 razy  

lexis.nexis

Wysłany: Śro Lip 23, 2008 7:05 pm   

Nareszcie myślałem, że to już nigdy nie nastąpi... Bardzo ciekawi mnie jakie będą zgłaszać propozyje architekci. Brama powinna być iluminowana w nocy i być prawdziwą repliką średniowiecznej budowli.

zydelek

Wysłany: Czw Lip 24, 2008 1:36 pm   

zgadzam sie w 100%:D nareszcie cos sie zaczyna dziac w tej sprawie:D

rj 
Site Admin

Wysłany: Czw Lip 24, 2008 9:12 pm   

Rzecz w tym, że nie do końca wiadomo jak wyglądała. Historycy postulują (niektórzy), że była podobna do bramy opatowskiej w Sandomierzu:

zydelek

Wysłany: Czw Lis 13, 2008 3:40 pm   

czy może mi ktoś powiedizeć po co koło bramy krakowskiej ogrodzili teren? jutro wkleje foto bo dizsija komy nie mialem jak przechodzilem;/

gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lis 13, 2008 5:41 pm   

zydelek napisał/a:
czy może mi ktoś powiedizeć po co koło bramy krakowskiej ogrodzili teren? jutro wkleje foto bo dizsija komy nie mialem jak przechodzilem;/

Zydelku, nie zadawaj głupich pytań, tylko przejdź się w to miejsce, przecież mieszkasz nie daleko i poszukaj tablicy informacyjnej. Jak nie będzie żadnej informacji to zapytaj jakiegoś robotnika albo poczekaj jak taka informacja się pojawi. Jak już sprawdzisz to podziel się z nami na forum.

zydelek

Wysłany: Czw Lis 13, 2008 6:40 pm   

nie pytałbym siegdybym nie widział. Robotnika żadnego nie widizałem i tablicy też nie;p wiem tylko tyle że wczoraj byly slupki a dzisiaj jest juz blacha

G_z_R: Zydelku, widze że usunąłeś swój następny post dotyczący unieważnienia przetargu na kamienice Rwańska 13 w którym poprosiłem Cie abyś wkleił infornacje z prasy o tym fakcie z zgodnie z zasadami dodawania linków opisanym w regulaminie.
Napisz jeszcze raz swój post i skorzystaj ze specjalnie przzygotowanej w tym celu INSTRUKCJI [b]dodawania artykułów. Nie usuwaj swoich postów, bo nie o to chodzi. Zależy nam na tym aby forum się rozwijało. Wrazie niejasności pytaj śmiało. Pzdr
Ostatnio zmieniony przez rj Pią Mar 12, 2010 9:17 am, w całości zmieniany 2 razy  

gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Nie Lis 16, 2008 6:09 pm   

gregory_z_radomia napisał/a:
zydelek napisał/a:

Zydelku, nie zadawaj głupich pytań, tylko przejdź się w to miejsce, przecież mieszkasz nie daleko i poszukaj tablicy informacyjnej. Jak nie będzie żadnej informacji to zapytaj jakiegoś robotnika albo poczekaj jak taka informacja się pojawi. Jak już sprawdzisz to podziel się z nami na forum.

I jest odpowiedź

Ruszają badania przy bramie krakowskiej

Metalowe ogrodzenie stanęło przy ul. Wałowej, tuż obok pozostałości bramy krakowskiej. To początek miejskiej inwestycji: rekonstrukcji całej bramy i budowy obiektu usługowo - biurowego

Początek, bo zanim robotnicy budowlani wbiją pierwszą łopatę w wykop pod fundamenty, miejsce dokładnie zbadają archeolodzy. I to teren ich badań ogradzany jest właśnie przez służby miejskie szczelnym metalowym płotem.

- Chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Chcemy, aby archeolodzy weszli jak najszybciej i zbadali działkę. Przed ogłoszeniem konkursu na koncepcję zagospodarowania tego terenu musimy wiedzieć, że można tam budować i że przyszłego wykonawcy nie zaskoczą już w trakcie robót nieprzewidziane znaleziska - mówi Grażyna Chmielewska, dyrektor wydziału architektury Urzędu Miejskiego w Radomiu. A teren może kryć niespodzianki z racji położenia w obrębie Miasta Kazimierzowskiego, na linii dawnych murów miejskich.

Brama krakowska, z której pozostał jedynie fragment muru w ścianie muzeum im. Jacka Malczewskiego i zarys fundamentów, zamykała kiedyś mury miejskie właśnie od strony ulicy Wałowej. Najprawdopodobniej była kwadratowa, miała zamykane wrota i most zwodzony nad fosą. Podobnie jak dwie pozostałe bramy: piotrkowska zamykająca ulicę Szewską i lubelska zamykająca ulicę Rwańską, w XVI w. ozdobiono ją attykami. Dodatkowo zdobiła ją gotycka figura Madonny z dzieciątkiem, dziś przechowywana w kurii diecezjalnej. Opiekowali się nią pijarzy, bo sąsiadowała z ich posesją (obecnie budynek muzeum).

Brama została niemal w całości, podobnie jak i mury miejskie, rozebrana na początku XIX wieku. Od 2000 r. o jej rekonstrukcję zabiega Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia. Miasto pomysłowi przyklasnęło, ale wtedy okazało się, że realizacja nie będzie prosta. Najpierw przez długi czas nie można było ustalić właściciela działki, przez co miasto nie mogło wystąpić o zasiedzenie, potem o liczącą 554 mkw. nieruchomość upomniała się Żydowska Gmina Wyznaniowa. Dopiero w połowie tego roku uporządkowano sprawy właścicielskie, a gmina przejęła działkę. To otwiera drogę do ogłoszenia konkursu na koncepcję "zagospodarowania terenu z odbudową bramy krakowskiej".

- Przygotowany mamy już regulamin. Oczywiście planując inwestycję trzeba będzie wziąć pod uwagę wytyczne konserwatorskie - informuje Grażyna Chmielewska. Zdradza, że "zagospodarowanie terenu" będzie się też wiązać z budową nowego obiektu. Ma on stanąć na działce tuż obok bramy.

- Będzie to budynek o funkcji usługowej, z restauracją i biurami na piętrze, może z miejscami hotelowymi. O szczegółach jeszcze za wcześnie mówić, poczekamy na koncepcję - mówi dyrektor wydziału architektury.

Brama została niemal w całości, podobnie jak i mury miejskie, rozebrana na początku XIX wieku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
Ostatnio zmieniony przez gregory_z_radomia Nie Lis 16, 2008 9:52 pm, w całości zmieniany 1 raz  

zoom 

Wysłany: Pon Lut 22, 2010 5:45 pm   

20 koncepcji Bramy Krakowskiej

Wystawę z okazji 700-lecia urodzin Kazimierza Wielkiego organizuje Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia. Otwarcie planowane jest w Muzeum Sztuki Współczesnej na 14 marca.

Ale to nie jedyne plany SKRZR na najbliższe miesiące. Komitet zbiera również pieniądze na odnowienie pomnika Szarych Szeregów.

Na wystawie w Domu Esterki i Gąski zostanie również zaprezentowanych 20 koncepcji odbudowy Bramy Krakowskiej na Mieście Kazimierzowskim. Wykonali je studenci V roku Katedry Architektury i Zabytków Politechniki Łódzkiej. - Przekonamy się jak młodzież widzi, jak mogłaby wyglądać ta brama. Tym bardziej jest to ciekawe, że ikonografii obiektu nie ma, a w oryginale zachowała się tylko jedna ściana - mówi Aleksander Sawicki, przewodniczący SKRZR.

Pomnik nagrobny Szarych Szeregów znajduje się na cmentarzu przy ul.Limanowskiego. - Byłem na pogrzebie tych sześciu młodych, 20-letnich chłopaków. Zostali zabici przez Niemców w Skaryszewie. Należeli właśnie do Szarych Szeregów - przypomina A. Sawicki. Podkreśla, że monument jest w bardzo złym stanie. - Został postawiony zaraz po wojnie i od tego czasu nie był konserwowany. Powoli ulega zniszczeniu, kamień rozsadza woda i ulega rozpadowi - opowiada szef komitetu.

- Ja też jestem harcerzem i ten temat, także ideowo jest mi bardzo bliski - podkreśla Aleksander Sawicki. Komitet chce zrobić pomnik z granitu albo piaskowca, tak by był solidny i przetrwał kilka pokoleń. Będzie to kosztowało ok 30 tys. Pieniądze mają pochodzić z odpisów 1 proc. podatku PIT. - Liczymy na szczodrość radomian - mówi Sawicki. Jest o niej przekonany, bo mieszkańcy Radomia już pokazali, że ufają komitetowi. Za pieniądze z 1 proc. odnowił już zabytkową kapliczkę św. Rocha przy ul. Słowackiego. - Ale pieniądze na jej renowację zbieraliśmy przez trzy lata - wyjaśnia Aleksander Sawicki.

(k.woj.)

www.mojradom.pl

jarek7913 

Wysłany: Pon Lut 22, 2010 7:39 pm   

Widziałem te projekty, niektóre są dość ... nowoczesne- szkło i metal! Prawdę mówiąc to każda jest dobra skoro nie znamy jej oryginalnego wyglądu.

teta 

Wysłany: Pon Lut 22, 2010 8:40 pm   

jarek7913 napisał/a:
Widziałem te projekty, niektóre są dość ... nowoczesne- szkło i metal! Prawdę mówiąc to każda jest dobra skoro nie znamy jej oryginalnego wyglądu.

No jak może być równie dobry projekt bramy ze stali oraz szkła i z kamienia i cegły? W tym drugim trafimy MOŻE w rzeczywisty wygląd. Pierwszym ni cholery.

rj 
Site Admin

Wysłany: Pon Lut 22, 2010 9:31 pm   

ja też wolałbym kamień i cegłę. i próbę możliwie historycznej rekonstrukcji.

norek 

Wysłany: Sob Lut 27, 2010 10:25 am   

Pomóżcie-gdzie znajdę plany tej Bramy Krakowskiej?

gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Sob Lut 27, 2010 2:08 pm   

Teto, załatw ten projekt i umieść w tym wątku. Sam jestem ciekaw jak będzie wyglądała ta brama.

teta 

Wysłany: Wto Mar 02, 2010 11:05 pm   

Ja ich jeszcze nie mam

Odpowiedz do tematu