.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: rj
Nie Lis 06, 2011 8:05 am
Radom w krajowych dokumentach strategicznych
Autor Wiadomość
rj 
Site Admin


Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 2113
Skąd: Radom(Ustronie)/Kraków
Wysłany: Pią Paź 16, 2009 10:21 am   Radom w krajowych dokumentach strategicznych

Zakładam taki wątek, bo sprawy owiane wokół zarysowanej tematyki są nadzwyczaj ważne, a mało niestety znane. Na początek przytoczę link do najnowszje notki mojego bloga:
http://radomir.blox.pl/20...ji-Radomia.html

Gorący apel o komentarze pod notką:)
Tego nie można tak zostawić.

Dodam, że wysłałem już formularz w spr konsultacji społecznych do Ministerstwa a Was zachęcam do tego samego. Szablon formularza jak i pełny tekst rzeczonego dokumentu można znaleźc pod linkiem:
Debata nt wstępnego projektu KSRR 2010–2020
 
 
Psycho_Mantis 
Moderator


Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 2185
Skąd: Radom (Os. Południe)
Wysłany: Sob Paź 17, 2009 5:05 am   

No cóż, szokujące. Czy ktoś próbował tym zainteresować naszych posłów albo miasto?
_________________
Os. Południe w Radomiu:
> https://www.facebook.com/Os.Poludnie
> http://www.OsiedlePoludnie.pl
 
 
rj 
Site Admin


Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 2113
Skąd: Radom(Ustronie)/Kraków
Wysłany: Sob Paź 17, 2009 10:57 am   

O ile wiem w sprawie tej pisał do wiceprezydenta niejaki Łukasz Zaborowski (niektórym osobiście znany). Ja tez wysłałem władzom miasta kopie mojego formularza konsultacyjnego. Wiem, że pracownicy radomskiego oddziału mazowieckiego biura planowania przestrzennego próbują zainteresowac ta sprawa centrale w Warszawie. Na skutek jednak bym nie liczyl bo wiemy jaka filozofie stoliczna wyznaje ...
 
 
kartashov 
Moderator


Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 187
Skąd: Radom
Wysłany: Wto Mar 16, 2010 7:47 am   

Strategia niedoskonała

Radom powinien być zaliczony do największych ośrodków życia społeczno-gospodarczego i mieć taką rangę jak miasta wojewódzkie. Podobne ambicje ma Bielsko-Biała, Częstochowa i Koszalin. Posłowie PO z tych czterech miast chcą zmian w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego

Jesienią ubiegłego roku pierwsza wersja strategii na lata 2010-2020 trafiła do konsultacji społecznych. W dokumencie Radom został zaliczony do grupy „wyróżniających się ośrodków Mazowsza i Polski wschodniej”. Co w praktyce oznacza, że nie będzie mógł liczyć na większą unijną pomoc. – Radom ma najwyższe wśród miast na prawach powiatu bezrobocie, a uznany został za „wyróżniający się ośrodek”. To jakieś nieporozumienie – mówi poseł Radosław Witkowski.

Jak miasto wojewódzkie

Pod koniec ubiegłego roku poseł – po konsultacji z Łukaszem Zaborowskim z Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego – przygotował szereg poprawek do strategii i zgłosił je minister rozwoju regionalnego. – Domagałem się realnej oceny stanu społeczno-gospodarczego podregionu radomskiego i umożliwienia mu w przyszłości skorzystania z programów pomocowych. Uważam też, że nasze miasto powinno być uznane za ośrodek tej samej rangi co mniejsze miasta wojewódzkie – tłumaczy poseł Witkowski.

Te uwagi zostały uwzględnione. W poprawionej wersji dokumentu Radom wskazany został jako „obszar strategicznej interwencji na rzecz restrukturyzacji”. Jednocześnie jednak specjaliści przyznali naszemu miastu rolę „ośrodka subregionalnego” na południowym Mazowszu. – Czyli postawiono nas, niczego tym miastom nie ujmując, w jednym rzędzie z Ostrowcem Świętokrzyskim czy Siedlcami. Na to też nie możemy się zgodzić. Pod względem liczby mieszkańców dorównujemy Kielcom, Toruniowi czy Opolu – mówi poseł Witkowski.

Koalicja dla Radomia

Niezadowoleni ze strategii są nie tylko radomianie. Podobne odczucia, jak się okazało, mają posłowie z Częstochowy, Bielska-Białej i Koszalina; to miasta, które w wyniku reformy administracyjnej z 1998 roku utraciły status województwa. – Wspólnie wystąpiliśmy do minister rozwoju regionalnego z wnioskiem, w którym domagamy się zrównania w Krajowej Strategii rangi Radomia i tych trzech miast z miastami wojewódzkimi. Chcemy też, by włączyć tę czwórkę do grupy największych ośrodków życia społeczno-gospodarczego kraju. Jeśli tak się stanie, mamy szansę na pieniądze z UE i jako obszar wymagający interwencji, i jako znaczący ośrodek w Polsce. Polityka regionalna powinna przecież przeciwdziałać niedoskonałościom podziału terytorialnego, a nie je pogłębiać – przekonuje Radosław Witkowski.

Impuls rozwojowy

Swoje uwagi do strategii przesłało także miasto. – Radom jest specyficznym przypadkiem, stąd nasza sugestia, by albo wyłączyć Warszawę z Mazowsza, albo uczynić z naszego miasta prężny ośrodek na południu Mazowsza o ogromnym potencjale w skali województwa – mówi Magdalena Tusińska, kierownik Biura Strategii Rozwoju Miasta i Relacji Inwestorskich.

Miasto w piśmie do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zwraca uwagę na to, że na Mazowszu istnieje sieć ośrodków miejskich, których potencjał – przy właściwym wykorzystaniu – mógłby stać się impulsem rozwojowym dla obszarów otaczających. „Dlatego zachodzi konieczność zidentyfikowania kluczowych ośrodków subregionalnych i sprecyzowania zakresu polityki regionalnej względem nich. Chodzi o to, żeby wzmacniać i wykorzystywać lokalne potencjały , ale także tam, gdzie ich brakuje usuwać bariery, które hamują czy blokują dopływ czynników zewnętrznych. Sugestia naszą jest stworzenie polityki miejskiej chociażby w kontekście rewitalizacji. Skala problemu jest tak duża, że nasze możliwości są niewystarczające i proponujemy stworzenie dla nas programu na poziomie rządowym (jak w przypadku Polski Wschodniej). Oprócz rewitalizacji tkanki miejskiej jest to problem społeczny, kulturowy, a my chcemy, żeby społeczeństwo chciało w Radomiu zostać” – czytamy w piśmie do MRR.

Radni PO zamierzają na najbliższej sesji zaproponować, by rada przyjęła stanowisko popierające zmiany w strategii.

Źródło: Tygodnik 7 Dni
 
 
rj 
Site Admin


Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 2113
Skąd: Radom(Ustronie)/Kraków
Wysłany: Śro Lip 21, 2010 2:36 pm   

Niestety wydymano nas na całej linii. W dokumencie nie ma nic dobrego dla Radomia. Nie wskazuje sie go jako obszaru problemowego nie mowiac juz o zaliczeniu do grona lokomotyw rozwoju choc sa wsrod nich mniejsze miasta jak Opole, Olsztyn czy Kielce.

Mój komentarz do sprawy tutaj:
http://radomir.blox.pl/20...o-polityce.html
 
 
Szymek
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lip 22, 2010 10:41 am   

A wystarczy wyłączyć Warszawe z Mazowsza. Na zachodzie to standard. Ale nie słysze aby ktoś z Radomskich parlametarzystów coś robił w tym kierunku oprócz gadania.
 
 
redoxygene 
Moderator


Dołączył: 11 Lut 2010
Posty: 2547
Skąd: Radom
Wysłany: Czw Lip 22, 2010 2:58 pm   

No właśnie nie do końca wystarczy ją wyłączyć. Reforma jest spaprana nie tylko pod kątem Radomia, a samo wyłączenie Warszawy rozwiąże tylko jeden z problemów mazowieckiego - kasę. Kwestie spójności regionu, jego kształtu obwarzanka, odpływu kadry, rangi miasta itd. nadal będą wisieć nad nami.
 
 
Wolfchen 
Pieszy kierowca ;)


Dołączył: 01 Gru 2009
Posty: 3793
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 22, 2010 6:55 pm   

Odpływ kadry jest niezależny od podziału administracyjnego. Widząc, ile osób mieszkających w Łodzi uczy się/pracuje w Warszawie, praktycznie rzecz biorąc bez problemu można by te dwa miasta połączyć w ramach jednego województwa. Przynajmniej dojazd byłby tańszy.
_________________
[M2] 7 9 22 24 25 111 117 118 127 158 185 318 N22 N24 N72
 
 
 
redoxygene 
Moderator


Dołączył: 11 Lut 2010
Posty: 2547
Skąd: Radom
Wysłany: Czw Lip 22, 2010 8:49 pm   

Chodzi o co innego, bo z takim odpływem ma do czynienia większość miast w Polsce. Chodzi o to, że urzędy o charakterze regionalnym (wojewódzki, inspekcje, oddziały przeróżne itd.) to w sumie min. kilkaset dodatkowych miejsc pracy na miejscu, i to miejsc pracy dla ludzi z wyższym wykształceniem.
 
 
Wolfchen 
Pieszy kierowca ;)


Dołączył: 01 Gru 2009
Posty: 3793
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lip 23, 2010 1:08 pm   

Z drugiej strony - wyższe koszty utrzymania administracji państwowej. I jedno złe i drugie niedobre.
_________________
[M2] 7 9 22 24 25 111 117 118 127 158 185 318 N22 N24 N72
 
 
 
redoxygene 
Moderator


Dołączył: 11 Lut 2010
Posty: 2547
Skąd: Radom
Wysłany: Pią Lip 23, 2010 11:40 pm   

Należy ważyć koszty i korzyści. Nie wszystko ma być postrzegane przez pryzmat ekonomii ogólnej, choć wszystko da się przeliczyć na wymierne korzyści posiadania państwa o zrównoważonej strukturze rozwoju sieci osadniczej (transportochłonność, konkurencyjność itp).
 
 
staropolanin 


Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 120
Skąd: okolice Radomia
Wysłany: Pią Lut 04, 2011 6:45 am   Konsultacje Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030

Trwają ogłoszone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego konsultacje społeczne i międzyresortowe Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK 2030). Uwagi do dokumentu można składać do 2 marca 2011 roku.

Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 ma być najważniejszym długookresowym, krajowym dokumentem strategicznym, dotyczącym zagospodarowania przestrzennego. Jak czytamy w informacji MRR, w projekcie przedstawiono wizję zagospodarowania przestrzennego kraju oraz sformułowano następujący cel strategiczny: "efektywne wykorzystanie przestrzeni kraju i jej terytorialnie zróżnicowanych potencjałów rozwojowych dla osiągania ogólnych celów rozwojowych – konkurencyjności, zatrudnienia, sprawności funkcjonowania państwa oraz spójności w wymiarze społecznym, gospodarczym i terytorialnym w horyzoncie długookresowym".

Szczegółowe informacje dotyczące Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego >>
Do dokumentu zamierzają odnieść się władze Radomia. W celu przygotowania spójnego stanowiska, uwzględniającego także spostrzeżenia mieszkańców Radomia, Prezydent Andrzej Kosztowniak prosi o przesyłanie uwag do KZPK na adres Wydziału Funduszy Unijnych i Strategii Urzędu Miejskiego: projekty@umradom.pl

Źródło: Oficjalna strona Miasta Radomia
 
 
rj 
Site Admin


Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 2113
Skąd: Radom(Ustronie)/Kraków
Wysłany: Pią Lut 04, 2011 10:47 am   

Aktualna wersja dokumentu i formularze konsultacji są tutaj
Ja wysyłałem swoje uwagi - dokument do wglądu tutaj:
http://www.inwestycje.radom.pl/akcje/kpzk_2011.pdf
_________________
Kolej na Radom !
 
 
pitagor 
Moderator
Rowerowy Maruda


Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 830
Skąd: Radom, Ustronie
Wysłany: Pon Lut 07, 2011 5:32 pm   

Warto skupić się na:
1. Region radomski w programie Polski Wschodniej - mamy o wiele gorsze wskaźniki niż np. świętokrzyskie, podkarpackie czy podlaskie.
2. Umieszczenie w dokumencie lotniska Radom Sadków
3. Dostosowanie linii kolejowej nr 8 na całym przebiegu do prędkości 160 km/h

Fragment naszych uwag oraz nasze mapki:

Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju wyznaczają obszar Polski Wschodniej na podstawie województw (NTS-2). Taka delimitacja nie uwzględnia rażących dysproporcji rozwojowych wewnątrz województw, np. w mazowieckim PKB na mieszkańca w Warszawie jest ponad 4-krotnie większe niż w podregionie radomskim, który notuje niższe wskaźniki rozwoju społeczno-ekonomicznego od większości podregionów zaliczonych do Polski Wschodniej. Uważamy, że wyznaczenie obszaru Polski Wschodniej (dla którego stworzono specjalny program operacyjny na lata 2007-2013) jedynie według województw jest błędne i proponujemy korektę o podregiony (NTS-3) o najniższych wskaźnikach rozwoju społeczno-ekonomicznego, tak aby były one uwzględnione w PO Rozwój Polski Wschodniej na lata 2014-2020.

W opracowaniu wykorzystano najnowsze dane z Banku Danych Lokalnych GUS. Wskaźnik syntetyczny obliczono na podstawie trzech wskaźników cząstkowych posiadających równe wagi: PKB na 1 mieszkańca + stopa bezrobocia rejestrowanego + nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach na 1 mieszkańca. Każdy ze wskaźników cząstkowych dla danego podregionu odnoszono do wartości danego wskaźnika dla Polski i obliczano o ile procent jest mniejszy (-) lub większy (+) od wskaźnika dla kraju. Następnie sumowano wyniki poszczególnych wskaźników cząstkowych, z tym, że dla stopy bezrobocia ze znakiem przeciwnym. Przykład: dany podregion notuje wskaźnik PKB o 10% wyższy niż w kraju, stopę bezrobocia o 20% niższą niż w kraju oraz nakłady inwestycyjne o 10% wyższe niż w kraju. Wskaźnik syntetyczny wynosi: 10 + (-1)x(-20) + 10 = 40. Im wyższy wskaźnik syntetyczny, tym wyższy rozwój społeczno-ekonomiczny danego podregionu.

Polska dzieli się na 66 podregionów. Do obszaru Polski Wschodniej obecnie zalicza się 5 województw (16 podregionów).

Pozycja podregionu radomskiego kształtuje się następująco:
- PKB na 1 mieszkańca: 49 miejsce w Polsce. Niższa pozycja od 6 podregionów zaliczonych do Polski Wschodniej;
- stopa bezrobocia rejestrowanego: 65 miejsce w Polsce. Niższa pozycja od 15 podregionów zaliczonych do Polski Wschodniej;
- nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach na 1 mieszkańca: 58 miejsce w Polsce. Niższa pozycja od 10 podregionów zaliczonych do Polski Wschodniej;
- wskaźnik syntetyczny: 65 miejsce w Polsce. Niższa pozycja od 15 podregionów zaliczonych do Polski Wschodniej._________________
http://bractworowerowe.ats.pl
http://bractworowerowe.blox.pl
 
 
rj 
Site Admin


Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 2113
Skąd: Radom(Ustronie)/Kraków
Wysłany: Wto Mar 29, 2011 9:31 pm   

Konferencja konsultacyjna projektu Wieloletniego Programu Inwestycji Kolejowych 2010-2013

28.03.201108:30

Beata

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w otwartej Konferencji konsultacyjnej projektu „Wieloletniego Programu Inwestycji Kolejowych 2010-2013”, która odbędzie się w dniu 30 marca 2011 r. o godz. 10.00 w Ministerstwie Infrastruktury przy ul. Chałubińskiego 4/6 w Warszawie (budynek B – wejście przez rotundę, sala A, VIII piętro).

Projekt dokumentu zamieszczony jest w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce Dokonania i zamierzenia/Programy i strategie/Transport kolejowy.

Pobierz projekt dokumentu

Uprzejmie prosimy o przekazywanie opinii, stanowisk, uwag i sugestii do powyższego dokumentu na załączonym formularzu do Departamentu Inwestycji Kolejowych w Ministerstwie Infrastruktury lub w formie elektronicznej na adres: wpik@mi.gov.pl

Źródło: Oficjalna strona Ministerstwa Infrastruktury


Stowarzyszenie 'Radomskie Inwestycje' zamierza w najbliższych dniach wystosować swoje stanowisko w tej sprawie. Wszelkie uwagi/propozycje mile widziane :)
_________________
Kolej na Radom !
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10