wieczor
Junior Admin
Dołączył: 07 Sty 2008 Posty: 907 Skąd: Radom
|
Wysłany: Nie Lut 15, 2009 7:57 pm [LIPSKO] Pracownicy społeczni będą się uczyć w Solcu
|
|
|
Pracownicy społeczni będą się uczyć w Solcu
Niespełna dwutysięczny Solec nad Wisłą w powiecie lipskim będzie miał wyższą szkołę zawodową. Powstaje tam Kolegium Pracowników Służb Społecznych
Szkoła ma kształcić m.in. przyszłych pracowników ośrodków pomocy społecznej, instytucji samorządowych i kuratorów sądowych.
- Nareszcie. To wspaniała wiadomość - cieszy się Joanna Wawrzak, naczelniczka wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Lipsku. Starostwo od 2005 roku starało się o powołanie kolegium do życia. Starało się u władz województwa mazowieckiego, bo to w ich kompetencji leży tworzenie tego typu szkół. Sprawa jednakże nie była prosta, władzom powiatu postawiono szereg warunków. Jeden z nich brzmiał: kolegium musi mieć opiekę naukowo-dydaktyczną uczelni wyższej.
- I ten udało się spełnić. Podpisaliśmy porozumienie wtedy z Akademią Świętokrzyską, obecnie Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przeprowadziliśmy też badanie, czy będzie zainteresowanie kolegium i wśród potencjalnych słuchaczy, i jednostek samorządowych, potencjalnych pracodawców dla absolwentów. Wyniki były dla nas pozytywne - mówi Wawrzak. Ruszyło kompletowanie dokumentów, a gdy te trafiły do urzędu marszałkowskiego, do Solca nad Wisłą przyjechali z Warszawy urzędnicy na wizję lokalną.
- Obejrzeli pomieszczenia przygotowywane dla kolegium w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Ocenili, że warunki będą bardzo dobre, kolegium może koegzystować z istniejącymi już placówkami oświaty - wspomina Wawrzak. Starostwo nadal czekało na decyzję Warszawy. Ta zapadła dopiero na ostatnim sejmiku. Radni województwa podjęli uchwałę o udzieleniu pełnomocnictw władzom powiatu lipskiego w sprawie utworzenia Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Solcu nad Wisłą.
- Ważne okazały się argumenty dotyczące lokalizacji przyszłej szkoły wyższej: na styku trzech województw i w regionie, który, w naszej opinii, należy zaktywizować - uzasadnia Piotr Szprendałowicz, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Zajęcia w kolegium, co ważne - bezpłatne, będą odbywać się w systemie dziennym i zaocznym. Nauka ma trwać trzy lata, a słuchacz po jej ukończeniu otrzyma świadectwo ukończenia kolegium oraz możliwość obrony pracy licencjackiej i tym samym uzyskania tytułu licencjata na kieleckim uniwersytecie. Władze powiatu zakładają, że na pierwszym roku naukę rozpocznie 100 osób.
- Choć jeżeli zgłosi się więcej chętnych, to utworzymy dodatkowe grupy. Zainteresowanie na pewno będzie duże, zwłaszcza że po zmianie przepisów pracownicy socjalni muszą posiadać wyższe wykształcenie. My damy im taką szansę - mówi Wawrzak.
O Solcu nad Wisłą pisaliśmy już, kiedy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych rozpoczął nabór do klas "mundurowych". Kształci się w nich młodzież planująca karierę w straży pożarnej i policji. Teraz szkoła, który ma się stać siedzibą przyszłego kolegium, poszerza ofertę. Od nowego roku szkolnego ruszą klasy dwujęzyczne. Na początek historia, sztuka, być może geografia i przedsiębiorczość mają być wykładane w języku angielskim.
Źródło: Gazeta Wyborcza Radom |
_________________ wieczór
A może samochód na gaz ziemny? CNG FORUM
Blog Bractwa Rowerowego |
|