.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: rj
Nie Lis 06, 2011 11:50 am
Województwo Staropolskie

Czy jesteś za utworzeniem Województwa Staropolskiego?
TAK
65%
 65%  [ 28 ]
NIE
27%
 27%  [ 12 ]
Nie wiem
6%
 6%  [ 3 ]
Głosowań: 23
Wszystkich Głosów: 43

Autor Wiadomość
wieczor 
Junior Admin

Wysłany: Pią Lut 13, 2009 4:43 pm   Województwo Staropolskie

Witam,
na spotkaniu użytkowników forum Kieleckie Inwestycje i Radomskie Inwestycje pojawiła się propozycja odtworzenia przy najbliższej reformie terytorialnej Województwa Staropolskiego.
Chodzą słuchy, że już za kilka lat z Woj. Mazowieckiego ma zostać wydzielona Warszawa jako odrębny okręg stołeczny - miasto + aglomeracja warszawska. Województwo Mazowieckiego pozostało by takim obwarzankiem, bez jedynego spajającego te ziemie czynnika. Pojawiła się więc koncepcja, żeby region radomski został połączony z Województwem Świętokrzyskim i stworzył nowe województwo - Staropolskie.

Osobiście jestem za takim rozwiązaniem. Powstałaby wówczas jednostka terytorialna opierająca się na wspólny pochodzeniu historycznym, do tego o silnych związkach geograficznych, demograficznych i gospodarczych. Czynnikiem determinującym takie rozwiązanie byłaby koncepcja szwa - interes miast i miasteczek, leżących blisko granicy rozdzielonych teraz regionów: Ostrowiec Św., Iłża, Starachowice, Wierzbica (wiem, nie jest miastem, ale ma jakieś znaczenie), Szydłowiec, Skarżysko, Stąporków.

Co myślicie na ten temat? Jakie szanse powodzenia ma taka fuzja z Woj. Świętokrzyskim i utworzenie wspólnego województwa?
Ostatnio zmieniony przez rj Nie Lis 06, 2011 11:50 am, w całości zmieniany 1 raz  

gregor13 

Wysłany: Pią Lut 13, 2009 6:33 pm   

Jestem ZA. Czas wyzwolić się spod - sorki za określenie - okupacji warszawsko-płockiej i spróbować czegoś innego.

Psycho_Mantis 
Moderator

Wysłany: Sob Lut 14, 2009 10:57 am   

Ciekawe jak na to zareagują społeczności: "warcholska" i "scyzorykowa" :> Wiecie jakie są fobie, przecież dopiero co Radomianie "wyzwolili" się spod "tyranii" kieleckiej wysysającej od nas wszystko co najlepsze. Teraz wysysa z nas Warszawa, kolejny tyran.
Pomysł jest logiczny bo geograficznie i historycznie przynależymy do południa. Ale już na starcie widzę spór bydgosko - toruński, i nie mówcie proszę że tak nie będzie.
Pomysł wyłączenia Warszawy tęż jest dobry bo skończyłyby się zawyżone statystyki dotyczące woj. mazowieckiego. Jednak spowoduje to problem braku spójności całego terytorium województwa - twór z wyrwanym niż sercem.
gregor --> Sugerujesz, że po wyłączeniu Wawy wszystko zostanie przeniesione do Płocka? Do 120 tys miasta?

danius14 

Wysłany: Sob Lut 14, 2009 11:11 am   

Psycho Mantis..... ja też tak uważam ... a raczej nie.... ja to wiem że tak będzie. Ot normalne Polskie postępowanie...

gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Śro Lut 18, 2009 10:06 pm   

A taki kształt mogłoby mieć nasze województwo:

Niestety nie znam źródła z którego ściągnąłem mapkę.

I jeszcze statystyka.
POWIERZCHNIA
obecna powierzchnia woj świętokrzyskiego: 11 710km²
+ powiat opoczyński: 1040 km²
+ dawne województwo radomskie (bez powiatu grójeckiego): 7294 km² - 1269 km² = 6025
RAZEM: 18 775 km²

LUDNOŚĆ
liczba ludności woj świętokrzyskiego: 1 275 550
+ powiat opoczyński: 78 473
+ dawne województwo radomskie (bez powiatu grójeckiego): 763 300A - 96 524B = 666 766
RAZEM: 2 020 789

A-dane z 1999 roku
B-dane z 2008 roku

W takim kształcie województwo Staropolskie byłoby średniej wielkości województwem, porównywalnym terytorialnie do obecnego województwa pomorskiego a ludnościowo do obecnego województwa kujawsko - pomorskiego.
Wnioski wyciągnijcie sami. Chętnie ich posłucham.

danius14 

Wysłany: Śro Lut 18, 2009 11:13 pm   

Więc. Z tego co widzę to jest to podział z 1949r ? I z nim się zgodzę . Tylko ten Grójec jeszcze się prosi o przyłączenie... :) :)

Chcę wam tylko powiedzieć że jeżeli Warszawa zostanie wydzielona szybciej niż powstanie to województwo to raczej szanse będą nikłe. Więc. Trzeba działać. Powiedzcie Mi aby Radom odłączył się od Mazowsza i przyłączył do Świętokrzyskiego potrzebne są jakieś podpisy? Jeżeli tak to wyrażam chęć do zbierania ich. Sprawa myślę że szybko powinna nabrać rozgłosu :)

gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Śro Lut 18, 2009 11:50 pm   

danius14 napisał/a:
Więc. Z tego co widzę to jest to podział z 1949r ? I z nim się zgodzę . Tylko ten Grójec jeszcze się prosi o przyłączenie... :) :)

Chcę wam tylko powiedzieć że jeżeli Warszawa zostanie wydzielona szybciej niż powstanie to województwo to raczej szanse będą nikłe. Więc. Trzeba działać. Powiedzcie Mi aby Radom odłączył się od Mazowsza i przyłączył do Świętokrzyskiego potrzebne są jakieś podpisy? Jeżeli tak to wyrażam chęć do zbierania ich. Sprawa myślę że szybko powinna nabrać rozgłosu :)

Danius to nie jest podział z 1949 roku. Mapa została wykonana na podkładzie - podział administracyjny Polski obowiązujący w latach 1950 - 1975 po wszystkich korektach granic, w ostatecznym kształcie, prawdopodobnie rok 1968.
Jeśli chodzi o Grójec, to nigdy rejon Grójca (obecny powiat) nie był związany z Regionem Radomskim. Granice regionu na północy wyznacza Pilica. W latach 1975 - 1998 przyłączony do województwa radomskiego pochopnie i bez żadnych uzasadnionych przesłanek. Dlatego też nie znalazł się on w granicach województwa Staropolskiego.

danius14 napisał/a:

Nie, przyłączył do Świętokrzyskiego, tylko razem z Kielcami stworzył nowe województwo Staropolskie z podziałem władzy które będzie zakończeniem trwającego od roku 1975 sztucznego podziału regionu leżącego w widłach Wisły i Pilicy.

wieczor 
Junior Admin

Wysłany: Czw Lut 19, 2009 12:03 am   

Ja bym nie wychodził z założenia, żeby cokolwiek dołączać do naszego regionu na siłę, skoro część miast wyskoczyła z orbity naszych możliwości. A może Grójec? A może Opoczno? A może Puławy? A może Warka? Wszystkie te miasta doskonale odnalazły się w nowych realiach i prężnie rozwijają się w kooperacji z Warszawą, Łodzią czy Lublinem. Myślmy przede wszystkim racjonalnie, a mniej ambicjonalnie.

To, że zaczęliśmy temat na forum, a koledzy z Kielc go podchwycili nie oznacza, że z dnia na dzień politycy zaczną głośno mówić o stworzeniu naszego województwa. Zaczęliśmy dopiero badanie gruntu, jakie są szanse na realizację tego przedsięwzięcia w przyszłości i czy będzie się nam to opłacać. Musimy uświadamiać ludzi, że istnieje taka propozycja i jakie mają co do tego zdanie. Trzeba na każdym kroku wykazywać, jakie korzyści niesie potencjalna współpraca: np. wspólna walka o modernizację linii kolejowej nr 8 na odcinku Radom - Kielce - Kraków do 160 km/h.

Jeśli chodzi o wydzielenie Warszawy z województwa mazowieckiego to nie wydaje mi się, żeby władze centralne zostawiły takiego "obwarzanka" z Mazowsza. Jak można by rządzić tak rozległym terytorium, bez jednego ośrodka (punkt lub oś) centralnego? Nie wyobrażam sobie wielowładztwa gdzie będzie partycypować Radom, Płock, Ostrołęka, Siedlce czy Ciechanów... Tym bardziej, że są to miasta również stosunkowo blisko położone granic z innymi województwami. Aż się prosi, żeby Płock razem z Grudziądzem, Bydgoszczą, Toruniem i Włocławkiem utworzył taki łańcuch miast nadwiślańskich; Siedlce dołączyć do lubelskiego; Ostrołękę do białostockiego, a Ciechanów do warmińsko-mazurskiego.

Podział władzy na szczeblu wojewódzkim między Radom i Płock oznaczałby, że dwa najważniejsze ośrodki decyzyjne będą od siebie oddalone o ponad 180km! To już bliżej nam do Łodzi, Lublina, a jeśli chodzi o skomunikowanie, nawet do Krakowa!

Ale póki co możemy tylko gdybać i prognozować. A pewnie skończy się na tym, że politycy zrobią jak będzie im wygodniej rozdysponować stołkami w swoich partiach...

Ale don't give up! You are in Poland :)

gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lut 19, 2009 10:54 am   

wieczor napisał/a:
Ja bym nie wychodził z założenia, żeby cokolwiek dołączać do naszego regionu na siłę, skoro część miast wyskoczyła z orbity naszych możliwości. A może Grójec? A może Opoczno? A może Puławy? A może Warka? Wszystkie te miasta doskonale odnalazły się w nowych realiach i prężnie rozwijają się w kooperacji z Warszawą, Łodzią czy Lublinem. Myślmy przede wszystkim racjonalnie, a mniej ambicjonalnie.

Karol, ale w przypadku tworzenia nowego województwa nikt nie będzie do niczego zmuszał. Opoczno dlatego zostało wpisane w województwo bo zawsze było związane z ziemią radomską. Z kolei nie został wpisany Grójec bo tak jak napisałem wcześniej nie mają nic wspólnego z Radomiem. Napewno należałoby zainteresować tym pomysłem Opoczno i zapytać o zdanie.

wieczor napisał/a:
To, że zaczęliśmy temat na forum, a koledzy z Kielc go podchwycili nie oznacza, że z dnia na dzień politycy zaczną głośno mówić o stworzeniu naszego województwa. Zaczęliśmy dopiero badanie gruntu, jakie są szanse na realizację tego przedsięwzięcia w przyszłości i czy będzie się nam to opłacać. Musimy uświadamiać ludzi, że istnieje taka propozycja i jakie mają co do tego zdanie. Trzeba na każdym kroku wykazywać, jakie korzyści niesie potencjalna współpraca: np. wspólna walka o modernizację linii kolejowej nr 8 na odcinku Radom - Kielce - Kraków do 160 km/h.

Daltego wkleiłem tą mapę. Świetnie na niej widać że wszystkie najważniejsze drogi kołowe i kolejowe przebiegają przez region z południa na północ i wschodu na zachód i właśnie współpraca w tej kwestii jest szansą naszego regionu. Spróbuje w wolnej chwili nanieść na mapę drigi i koleje.

wieczor napisał/a:
Jeśli chodzi o wydzielenie Warszawy z województwa mazowieckiego to nie wydaje mi się, żeby władze centralne zostawiły takiego "obwarzanka" z Mazowsza. Jak można by rządzić tak rozległym terytorium, bez jednego ośrodka (punkt lub oś) centralnego? Nie wyobrażam sobie wielowładztwa gdzie będzie partycypować Radom, Płock, Ostrołęka, Siedlce czy Ciechanów... Tym bardziej, że są to miasta również stosunkowo blisko położone granic z innymi województwami. Aż się prosi, żeby Płock razem z Grudziądzem, Bydgoszczą, Toruniem i Włocławkiem utworzył taki łańcuch miast nadwiślańskich; Siedlce dołączyć do lubelskiego; Ostrołękę do białostockiego, a Ciechanów do warmińsko-mazurskiego.

Ale przy tworzeniu województw nie możemy brać tylko pod uwagę położenia ośrodków miejskich. Trzeba mieć na uwadzę także historię. Płock to historyczna stolica Mazowsza i pomysł połączenia go z terenami kujaw i pomorza jest nierealny. Sami narzekamy nad obecną reformą administracyjną, która zlekceważyła powiązania historyczne i społeczne i wykroiła takie a nie inne województwa, gdzie np. Częstochowa, małopolskie miasto znalazło się na Śląsku. Tak więc nie bądźmy hipokrytami. Przy rewizji układu należy brać pod uwagę wszystkie czynniki.

...

wieczor napisał/a:
Ale póki co możemy tylko gdybać i prognozować. A pewnie skończy się na tym, że politycy zrobią jak będzie im wygodniej rozdysponować stołkami w swoich partiach...

Ale don't give up! You are in Poland :)

Dlatego takich kilku zapeleńców jak my na FRI i FKI powinno o tym pisać i drążyć temat

wieczor 
Junior Admin

Wysłany: Sob Lut 28, 2009 11:42 pm   

Dzisiaj utworzyłem grupę 'Województwo staropolskie' w serwisie GoldenLine. Zapraszam do udziału i dyskusji:

http://www.goldenline.pl/...wo-staropolskie

KY 
Moderator

Wysłany: Pią Mar 06, 2009 2:38 pm   

Cytat:

Dzisiaj utworzyłem grupę 'Województwo staropolskie' w serwisie GoldenLine. Zapraszam do udziału i dyskusji:

Zakładamy podobne również na naszej-klasie, fotce i gronie? ;-)

danius14 

Wysłany: Pią Mar 06, 2009 7:05 pm   

hehehe.... wasza ironia mnie rozbraja xD

wieczor 
Junior Admin

Wysłany: Sob Mar 07, 2009 2:21 pm   

KY napisał/a:
Cytat:

Zakładamy podobne również na naszej-klasie, fotce i gronie? ;-)

Wybacz, ale na tamtych portalach póki co nie widzę sensu zakładania takiej grupy. Dlaczego wybrałem goldenline? Bo każe miasto i miasteczko ma tam swoją grupę, a siedzą na portalu zazwyczaj osoby z wykształceniem średnim i wyższym. A nk, grono, itd. to znany Ci jest przekrój użytkowników ;)

KY 
Moderator

Wysłany: Czw Mar 12, 2009 11:21 am   

No cóż, jak dla mnie wszelkie portale społecznościowe nie są miejscami, gdzie można prowadzić dyskusje na poziome, ale może w tym przypadku się mylę...

Damian Maciąg 
Junior Admin
idealista?

Wysłany: Pon Mar 16, 2009 11:02 pm   

Dzisiaj podczas wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Radomiu poruszano temat m.in. nowego podziału administracyjnego. Mówił o tym sam prezydent w WSH, jak także na moje pytanie w tej sprawie odpowiadał minister Stasiak i poseł Bielan. Wychodzi na to, że jest szansa, że do 2013 będzie reforma administracji terenowej. Mówiono o wyłączeniu Warszawy z woj. mazowieckiego, a prezydent Kosztowniak powiedział, że istnieje 5-6 koncepcji co potem. Ciekawe jakie, bo prezydent Radomia o tym nie wspomniał. Zdaje mi się, że mogą one wyglądać następująco:
1. wydzielenie Warszawy, jako osobnego województwa, z jednoczesnym pozostawieniem tam stolicy woj. mazowieckiego
2. wydzielenie Warszawy, stworzenie województwa radomskiego (stolica: Radom) oraz nowego mazowieckiego (stolica: Płock)
3. wydzielenie Warszawy, stolica mazowieckiego Radom i Płock
4. wydzielenie Warszawy, Radom z Kielcami tworzy woj. staropolskie, Płock z Ciechanowem mazowieckie
5?
6?

Czy może ktoś więcej?

Odpowiedz do tematu