.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: rj
Pią Gru 30, 2011 4:07 pm
Remonty i zmiany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym
Autor Wiadomość
wieczor 
Junior Admin

Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 907
Skąd: Radom
Wysłany: Nie Sie 17, 2008 7:17 pm   Remonty i zmiany w Radomskim Szpitalu SpecjalistycznymBędą pieniądze dla miejskiego szpitala?Wnioski na dokończenie budowy pawilonu ginekologiczno-położniczego, wyposażenie bloku operacyjnego i powiększenie zakładu opieki długoterminowej w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym złoży magistrat do Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dokumenty są już prawie gotowe. Najpoważniejsza inwestycja to dokończenie budowy nowego pawilonu ginekologiczno-położniczego. Koszt robót to 30 mln zł i o taką kwotę się staramy. Szkielet budynku od lat stoi i straszy, ciągle brakuje funduszy na dokończenie inwestycji. A jak przekonuje wiceprezydent Anna Kwiecień trzeba się spieszyć, bo najpóźniej z końcem 2012 r. szpital musi dostosować się do wymogów unijnych. - Jak nic nie zrobimy, to zostaniemy w Radomiu z jedna porodówką, bo tą trzeba będzie zamknąć dlatego, że nie spełnia żadnych warunków i norm. I znowu kobiety będą musiały czekać na wózkach, zanim zwolni się łóżko - mówi Kwiecień.

Dlatego nawet jeśli nie uda się pozyskać pieniędzy zewnętrznych (a gmina będzie się starała o nie nie tylko z RPO) to według zastępczyni prezydenta trzeba będzie i tak rozpocząć budowę. - Łatwiej będzie pozyskać pieniądze, jak już inwestycja ruszy. Najlepiej by było ogłosić przetarg jeszcze w tym roku - wyjaśnia Kwiecień. - Ja o ten pawilon walczę, jest przyzwolenie prezydenta Kosztowniaka, ale jak wiadomo muszą się jeszcze zgodzić na to radni. Gdyby głosowali za, to drugi etap budowy pawilonu ginekologiczno-położniczego zostałby wpisany do budżetu na 2009 rok - dodaje.

Z kolei na wyposażenie bloku operacyjnego potrzeba jest 3,5 mln zł. Blok miał zostać wyremontowany w ubiegłym roku, z powodu strajków trzeba było jednak inwestycje przełożyć. Szpital planuje rozpocząć prace w połowie września. - Najpierw trzeba będzie zdemontować urządzenia, potrwa to około dwóch tygodni, później dopiero wejdą robotnicy - mówi Kwiecień. Blok zostanie całkowicie zamknięty na czas remontu, który trwać ma pół roku. Odcinek zostanie dostosowany do norm unijnych.

Jednak jak uważa Anna Kwiecień największe szanse na dofinansowanie ma trzeci wniosek, czyli powiększenie oddziału opieki długoterminowej o 20 łóżek w tym o 10 hospicyjnych. Koszt tej inwestycji to 4,5 mln zł. - Ten wniosek najlepiej się wpisuje w kierunki preferowane w konkursie. I na te pieniądze najbardziej liczymy. Ale trzeba próbować, może na pozostałe dwa też uda się zdobyć fundusze - mówi zastępczyni prezydenta.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
_________________
wieczór
A może samochód na gaz ziemny? CNG FORUM
Blog Bractwa Rowerowego
Ostatnio zmieniony przez rj Sob Sty 07, 2012 1:03 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Wto Sie 26, 2008 8:48 pm   Wreszcie zbudują pawilon położniczyDobra wiadomość dla przyszłych mam. W połowie września szpital przy ul. Tochtermana ogłasza przetarg na budowę pawilonu ginekologiczno-położniczego. Obiekt ma stanąć w ciągu dwóch lat

Niektórzy nazywają go drapakiem. Postawiono go jeszcze na początku lat 90., ale nigdy nie było pieniędzy na ukończenie budowy. A czas nagli, bo pozwolenie na budowę ważne jest tylko do końca roku. I niebawem wejdą w życie nowe przepisy, wedle których stary pawilon przy ul. Narutowicza nie będzie się nadawał na oddział ginekologiczno-położniczy i noworodkowy.

- Musimy zacząć budowę. A jak się zacznie, to i skończy - mówi zastępca prezydenta Anna Kwiecień.
Podczas poniedziałkowej sesji radni przyjęli zmiany w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym i przy pawilonie wpisali daty - 2009-2010. Na razie trwa przeszacowywanie kosztorysów. - Te, które mamy, są z 2006 roku i opiewają na 26 mln zł jeśli chodzi o same prace budowlane, bez wyposażenia. Sądzę, że po przeszacowaniu trzeba będzie dysponować ok. 30 mln zł - dodaje Anna Kwiecień. Ma nadzieję, że w połowie września uda się ogłosić przetarg, a wykonawca zacząłby prace z początkiem nowego roku. W nowym pawilonie ma być tyle samo miejsc, co w starym: 80 łóżek dla pacjentek, 24 dla noworodków

Magistrat zamierza złożyć do Regionalnego Programu Operacyjnego wniosek o pieniądze na budowę. Chce pozyskać 30 mln zł. Ale nawet jeśli się nie uda zdobyć funduszy unijnych, gmina nie zrezygnuje z budowy pawilonu.

RSS postanowił też zadbać o stary pawilon (budowa potrwa, a po wyprowadzce ginekologii i położnictwa RSS zamierza nadal wykorzystywać pomieszczenia) i rozpoczął jego termomodernizację. Roboty mają się skończyć do 31 października. Najpierw trzeba będzie wykonać prace rozbiórkowe, usunąć stare rynny, odpadające części elewacji i balkony.

- Z tym ostatnim będzie najgorzej, bo balkony zrobione są z płyt żelbetonowych, a podczas termomodernizacji oddziały mają pracować normalnie. Na pewno będzie to dyskomfort dla pacjentek i personelu. Uciążliwy hałas, pył i ludzie kręcący się za oknami. Liczymy jednak na zrozumienie wszystkich - mówi Janusz Puton, zastępca dyrektora do spraw technicznych RSS.

Później wykonawca położy okładziny, a na koniec budynek otynkuje, pomaluje i zamontuje nowe rynny. Już teraz trwają prace przy izolacji fundamentów od strony zachodniej.

Całość prac kosztować będzie prawie milion złotych. Szpital stara się o pożyczkę na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - W jakim stopniu będziemy mogli sfinansować termomodernizację z tych pieniędzy, to się dopiero okaże, na pewno nie można opłacać z nich prac rozbiórkowych - wyjaśnia Puton.

To nie koniec tegorocznych inwestycji w miejskim szpitalu. Już w połowie września zamknięty zostanie blok operacyjny. Remont rozpocznie się dwa tygodnie później. To ogromne przedsięwzięcie, także logistyczne. Blok - serce szpitala - zostanie przecież wyłączony co najmniej na pół roku.

- Przygotowane zostaną oczywiście sale zastępcze na wypadek nagłych zabiegów. Musimy się przemordować te pół roku, bo remont jest konieczny - słyszymy od zastępcy prezydenta. Ważne także, by szpital - mimo wyłączenia bloku - wykonał kontrakt. - Po remoncie od kwietnia znów musimy ruszyć pełną parą z zabiegami - dodaje Kwiecień.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
 
 
Gladzior 
Moderator


Dołączył: 09 Sty 2008
Posty: 994
Skąd: Radom
Wysłany: Śro Sie 27, 2008 12:49 pm   

Nareszcie, bo ten budynek jest obrzydliwy zarówno w środku jak i na zewnątrz....
 
 
wieczor 
Junior Admin

Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 907
Skąd: Radom
Wysłany: Wto Wrz 23, 2008 8:47 pm   Przetarg na pawilon ginekologii

Radomski Szpital Specjalistyczny ogłosił przetarg na budowę pawilonu ginekologiczno-położniczego.
Oferenci mogą się zgłaszać do 5 listopada. - Termin jest taki długi ze względu na wartość inwestycji - mówi Andrzej Pawluczyk, dyrektor RSS. - Zresztą do duża inwestycja, chodzi przecież praktycznie o wybudowanie małego szpitala - dodaje.

Szacunkowy koszt postawienia obiektu i wykończenia go to około 30 mln zł. Ale ile dokładnie będzie trzeba zapłacić za roboty, okaże się, gdy otwarte zostaną oferty. Zwycięzca przetargu ma oddać pawilon do 14 maja 2010 roku.

Budowę pawilonu ginekologiczno-położniczego przy miejskim szpitalu rozpoczęto w latach 90. Ledwie powstała część budynku, a roboty trzeba było wstrzymać. Budynek został prowizorycznie zadaszony. Przez kolejne lata wciąż nie było funduszy na dokończenie inwestycji.

W nowym pawilonie ma być tyle samo miejsc, co w starym: 80 łóżek dla pacjentek, 24 dla noworodków.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
_________________
wieczór
A może samochód na gaz ziemny? CNG FORUM
Blog Bractwa Rowerowego
 
 
staropolanin 


Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 120
Skąd: okolice Radomia
Wysłany: Wto Paź 14, 2008 4:26 pm   

Mój Radom

Prawie 6 ml zl dostanie Radomski Szpital Specjalistyczny na remont i wyposażenie bloku operacyjnego - zapewnia minister zdrowia Ewa Kopacz (PO). Koszt całej modernizacji to ok. 11 mln zł.

więcej: http://mojradom.pl/content/view/3484/81/
 
 
gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lis 13, 2008 6:38 pm   Remont Radomskiego Szpitala Specjalistycznego

Zakończyła się termomodernizacja pawilonu ginekologiczno-położniczego miejskiego szpitala. W lecznicy trwa remont bloku operacyjnego. Robotnicy zaczynają kłaść instalacje- Właśnie trwa odbiór techniczny pawilonu - informuje Janusz Puton, dyrektor do spraw technicznych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Budynek przy ulicy Narutowicza, gdzie mieści się ginekologia i położnictwo, został poddany termomodernizacji. Ta inwestycja już się zakończyła, ale przy pawilonie widać jeszcze robotników, bo okazało się, że trzeba zrobić izolację zewnętrzną tunelu łączącego budynek ze szpitalem.

W remoncie jest blok operacyjny. Tu prace rozpoczęły się pod koniec września i potrwają do wiosny przyszłego roku. Robotnicy uporali się już z robotami rozbiórkowymi. Postawiono też ścianki działowe i zaczęto kłaść instalacje.

- Niestety, remont jest uciążliwy dla pacjentów przez hałas, który mu towarzyszy. Docierały do mnie skargi od chorych, ale nic nie możemy poradzić. Szpitala nie stać na to, by zamknąć sąsiednie oddziały, czyli chirurgię, chirurgię naczyń i urologię. A kiedy pracuje ciężki sprzęt, to słychać to w całym pionie - opowiada Janusz Puton. - Możemy tylko przeprosić pacjentów i mieć nadzieję, że teraz będzie już trochę lepiej. Bo tworzenie jest zawsze cichsze. Choć trzeba się liczyć z tym, że kładąc instalacje robotnicy będą się musieli przebijać przez ściany nośne - dodaje.

Szpital powoli przygotowuje się do zakupu nowego wyposażenia bloku operacyjnego. Prezydent wydał już zgodę na nabycie pięciu stołów operacyjnych z kompletem wyposażeniowym i wieszakami na osprzęt, czterech aparatów do znieczulania ogólnego, aparatu USG i aparatu RTG z ramieniem C. Koszt tego sprzętu to ponad 1,9 mln zł. Pieniądze będą pochodziły z dotacji Ministerstwa Zdrowia. Za pozostałą część z przyznanych szpitalowi 6,1 mln (5,9 mln przyznało ministerstwo, 200 tys. to wkład własny gminy) nie tylko zakupiona zostanie część urządzeń, ale szpital sfinansuje tegoroczne roboty na bloku.

Wniosek do ministerstwa został już złożony. Były pewne problemy z terminologią i trzeba było dokumenty poprawić. - Ale wszystko zostało już wyprostowane, dlatego nie mamy się czego obawiać, pieniądze mają być - mówi Puton.
Wszystkie prace będą kosztowały około 9 mln zł.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
 
 
Gladzior 
Moderator


Dołączył: 09 Sty 2008
Posty: 994
Skąd: Radom
Wysłany: Czw Lis 13, 2008 10:12 pm   

To zdecydowanie najlepsza inwestycja w służbie zdrowia w tym roku.
 
 
wieczor 
Junior Admin

Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 907
Skąd: Radom
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 11:13 pm   Przetarg na budowę ginekologii się opóźnia

Znów przesunięto termin składania ofert na budowę pawilonu ginekologiczno - położniczego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Poprzednim razem termin, w którym oferenci mogli składać dokumenty, przełożono o dwa tygodnie. Powód: liczne pytania zainteresowanych zleceniem firm dotyczące projektu.

Tym razem, jak informuje Janusz Puton, zastępca dyrektora do spraw technicznych RSS, jeden z przedsiębiorców złożył protest dotyczący specyfikacji istotnych warunków zamówienia. - Na jego rozpatrzenie mamy trzy dni, więc przedłużyliśmy termin składania dokumentów do poniedziałku - mówi Puton. - Chyba właśnie to miał ten protest na celu, by przesunąć o kilka dni termin - przypuszcza.

Przetarg na budowę pawilonu cieszy się sporym zainteresowaniem przedsiębiorców. W sumie wpłynęło prawie sto zapytań dotyczących warunków stawianych przez inwestora.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
_________________
wieczór
A może samochód na gaz ziemny? CNG FORUM
Blog Bractwa Rowerowego
 
 
gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lut 03, 2009 9:18 pm   Blok operacyjny szpitala przy Tochtermana ma być gotowy na wiosnę

W remontowanym bloku operacyjnym miejskiego szpitala przy ulicy Tochtermana w Radomiu, już za miesiąc rozpocznie się instalacja sprzętu. Koniec prac planowany jest na wiosnę.

Jeszcze co najmniej miesiąc potrwają prace przy układaniu instalacji w remontowanym bloku operacyjnym miejskiego szpitala przy ulicy Tochtermana. Pacjenci już nie narzekają, bo zakończył się hałas wyburzania ścian i skuwanie tynków.

Prace remontowe, których koszt oszacowano na około dziewięć milionów rozpoczęły się pod koniec września ubiegłego roku i potrwają do wiosny.

- Robotnicy uporali się z pracami rozbiórkowymi i stawianiem ścianek działowych. To były najbardziej hałaśliwe z robót, które utrudniały życie pacjentom sąsiadujących z blokiem oddziałów i personelowi. Teraz jesteśmy na etapie układania instalacji i innych przeróbek - mówi Janusz Puton, dyrektor do spraw technicznych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Jak informuje dyrektor, prace przy instalacjach potrwają jeszcze około miesiąca. Potem ekipa przystąpi do etapu wykończeniowego i instalacji sprzętu. Blok ma być wyposażony w pięć stołów operacyjnych z kompletnym oprzyrządowaniem i wieszakami na osprzęt, cztery aparaty do znieczulania ogólnego, aparat USG i RTG. Koszt sprzętu to ponad 1,9 miliona złotych.

Źródło: Echo Dnia
 
 
gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Pon Lut 09, 2009 6:43 pm   Ruszyła budowa pawilon ginekologicznego

Firma Flisbud z Janowa Lubelskiego rozpoczęła budowę pawilonu ginekologiczno-położniczego przy szpitalu miejskim.- Zdjęty został dach, trwają prace przygotowawcze do postawienia dźwigu, przymiarki do przełożenia instalacji - mówi Janusz Puton, zastępca dyrektora do spraw technicznych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Przypomnijmy, Flisbud wygrał przetarg z ofertą ponad 26 mln 830 tys. zł. Termin zakończenia prac - 15 maja 2010 r. RSS stara się o pozyskanie na budowę funduszy unijnych - złożył wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Szacuje się, że wraz z wyposażeniem i zakupami sprzętu koszt wybudowania pawilonu sięgnie 40 mln zł. W tegorocznym budżecie Radomia zarezerwowano na ten cel 20 mln zł.

W RSS trwa także remont bloku operacyjnego. Zgodnie z umową prace miały się zakończyć 31 marca, ale najprawdopodobniej przeciągną się dwa-trzy tygodnie. Okazało się bowiem, że wzmocnienia wymaga strop, czego nie przewidywano, planując roboty.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
 
 
KY 
Moderator

Dołączył: 11 Sty 2008
Posty: 1726
Skąd: Borki
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 11:36 am   

Pawilon na przyszły rok

Budowa pawilonu ginekologiczno-położniczego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym ruszyła na nowo po kilkunastu latach przerwy. Obiekt powinien być gotowy w przyszłym roku.

Dokończenie budowy pawilonu to jedna z najważniejszych i najkosztowniejszych inwestycji miejskiego szpitala. Wykonanie będzie kosztowało 27 mln zł. Oprócz tego, około 10 mln zł pochłonie zakup nowego wyposażenia. Przetarg na realizację wygrała firma Flisbud z Janowa Lubelskiego. Zgodnie z umową budowa powinna się zakończyć w maju przyszłego roku.

- Nasz oddział ginekologiczno-położniczy został warunkowo dopuszczony do użytkowania, ponieważ budynek, w którym się mieści, jest w złym stanie technicznym. Dlatego musimy dokończyć budowę rozpoczętą wiele lat temu - wyjaśnia wicedyrektor RSS Janusz Puton. Z kolei zastępca dyrektora ds. medycznych Tadeusz Kalbarczyk podkreśla, że inwestycja ma poprawić standard opieki nad pacjentkami. - Liczba łóżek będzie podobna, ale nieporównywalnie zmienią się warunki sanitarne. Planujemy również znacznie poprawić wyposażenie w sprzęt - zapowiada.

Dyrekcja szpitala cały czas ma nadzieję, że część kosztów inwestycji uda się pokryć z funduszy zewnętrznych. Zabiega o pieniądze z Ministerstwa Zdrowia oraz z UE. Niezależnie od tego, w tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano na budowę 20 mln zł.
(bdb)

Źródło: http://mojradom.pl/content/view/4044/81/

I, co istotne, żuraw jest :P
 
 
wieczor 
Junior Admin

Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 907
Skąd: Radom
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 3:47 pm   

KY napisał/a:
Pawilon na przyszły rok

I, co istotne, żuraw jest :P


I to jest chyba najważniejsza informacja dla części użytkowników forum RI ;)
_________________
wieczór
A może samochód na gaz ziemny? CNG FORUM
Blog Bractwa Rowerowego
 
 
gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Wto Lut 17, 2009 9:27 pm   

wieczor napisał/a:
KY napisał/a:
Pawilon na przyszły rok

I, co istotne, żuraw jest :P


I to jest chyba najważniejsza informacja dla części użytkowników forum RI ;)


Ale tylko jeden, eeeee lipa :D
 
 
rj 
Site Admin


Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 2113
Skąd: Radom(Ustronie)/Kraków
Wysłany: Śro Lut 18, 2009 7:39 am   

jeden WIĘCEJ :D
 
 
gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Czw Mar 12, 2009 6:40 pm   32 mln zł. na budowę pawilonu w RSS

Budowa i wyposażenie pawilonu ginekologiczno - położniczego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego została wpisana na listę projektów kluczowych RPO województwa mazowieckiegoBudowa pawilonu została zgłoszona do jednego z konkursów organizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Zarząd Mazowsza podjął jednak decyzję o wpisaniu jej na listę projektów kluczowych. Oznacza to, że projekt nie musi już startować w konkursie. Zwiększono także wysokość kwoty, o którą wnioskowano. Wartość inwestycji to 37,5 mln zł., z czego 32 mln (85 proc.) będzie pochodziło z RPO. Za te pieniądze pawilon zostanie wybudowany i częściowo wyposażony.

Teraz projekt jest poddawany konsultacjom społecznym, po ich zakończeniu podpisana zostanie preumowa, a kiedy miasto dostarczy wszystkie potrzebne dokumenty - umowa. Wtedy też ma ruszyć wypłata zaliczki na budowę.

- Inwestycja została wpisana na listę projektów kluczowych dzięki radnym PO, przy dużym wsparciu pani minister Ewy Kopacz - podkreślał wczoraj Piotr Szprendałowicz, członek zarządu Mazowsza.

- Bardzo się cieszymy z tej informacji. To specyficzna inwestycja, to jak budowa małego szpitala. Tam przecież są sale operacyjne, oddział neonatologiczny - mówił Anna Kwiecień, zastępczyni prezydenta miasta.

Inwestycja już ruszyła. Wykonawca na plac budowy wszedł w styczniu i rozpoczął pierwsze prace. Ale do zrobienia jest bardzo wiele, bo stojący od lat 90. szkielet pawilonu, to jedynie fragment mającego powstać budynku. Pawilon urośnie jeszcze w górę, w sumie będzie miał cztery kondygnacje, i wszerz, od strony ulicy Kopernika będzie jednopiętrowa przybudówka.

Jak informuje Janusz Puton, zastępca dyrektora RSS do spraw technicznych, na dole w niższej części obiektu będzie izba przyjęć, na piętrze łóżka operacyjne i porodówka, w wyższym budynku znajdzie się m.in. neonatologia i ginekologia.

Prace mają się zakończyć w maju przyszłego roku. Kolejne kilka miesięcy będzie trwało wyposażanie i urządzanie pawilonu. Pierwsze pacjentki zostaną przyjęte do nowego budynku prawdopodobnie na początku 2011 r.

Ale to nie koniec dobrych informacji. 26 mln. zł dostanie również radomski skansen na drugą cześć projektu "Zdarzyło się kiedyś nad wodą". 85 proc. tej sumy będzie pochodziło z RPO, pozostałe 15 proc. z budżetu Mazowsza. Dzięki temu wzbogaci się o młyn, tartak i amfiteatr.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom

-----------------------------------------------------------------------
Ooooo jaka dobra Pani minister.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 13