.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Radom jako ośrodek regionalny - materiał na www.radom.pl
Autor Wiadomość
rj 
Site Admin

Wysłany: Pon Sty 09, 2012 10:09 pm   Radom jako ośrodek regionalny - materiał na www.radom.pl

Na oficjalnej stronie Radomia pojawił się serwis poświęcony Radomiowi, jako ośrodkowi regionalnemu:
http://www.radom.pl/page/...regionalny.html

Szacuneczek dla dr Łukasza Zaborowskiego za kompleksowe opracowanie tematu :)

PePe 

Wysłany: Wto Sty 10, 2012 9:15 am   

Prawdziwa encyklopedia!

PePe 

Wysłany: Śro Gru 26, 2012 10:49 pm   

Myślę, że dobre miejsce na zbieranie danych statystycznych i ekonomicznych o naszym regionie.

http://wyborcza.biz/bizne...m_regionem.html

Wreszcie statystyka, która pokazuje ile region osiągnął w ostatniej dekadzie.

Damian Maciąg 
Junior Admin
idealista?

Wysłany: Czw Gru 27, 2012 12:03 am   

Ważny cytat z powyższego artykułu:

"Co ciekawe, nie samą ekonomią stoi potencjał gospodarczy regionów. Zdaniem ekspertów tam, gdzie jest bogate, autonomiczne życie kulturalne, tam są lepsze warunki dla inwestycji w nowoczesne technologie. Dlaczego? Bo kulturalny ferment sprzyja tolerancji, swobodnej wymianie poglądów. A od tego już tylko krok do innowacyjnych pomysłów."

Wolfchen 
Pieszy kierowca ;)

Wysłany: Czw Gru 27, 2012 2:51 pm   

Nie jest źle, choć mogło być lepiej. W kwestii dynamiki wzrostu PKB - jest dobrze :thr)

PePe 

Wysłany: Czw Gru 27, 2012 7:56 pm   

Wolfchen napisał/a:
Nie jest źle, choć mogło być lepiej. W kwestii dynamiki wzrostu PKB - jest dobrze :thr)

Rzutem na taśmę mamy błękit;)

PePe 

Wysłany: Nie Sty 13, 2013 3:58 pm   

Moje obliczenia aglomeracji Radomia na podstawie najnowszych danych z GUSu (2012r. Ludność. Stan i Struktura):

Gminy dobrane między innymi na podstawie Studium Uwarunkowań i Kierunku Zagospodarowania Przestrzennego Radomia. 2U. Uwarunkowania Ponadlokalne.

i przydatne linki:
http://www.wgsr.uw.edu.pl...aniewicz_1a.pdf
http://www.mdrl.ro/espon_...inal_report.pdf

maximus 

Wysłany: Nie Sty 13, 2013 6:39 pm   

A dlaczego nie ma Białobrzegów lub Iłży? Skoro jest Szydłowiec?

k0rniszon 

Wysłany: Nie Sty 13, 2013 7:13 pm   

Dokładnie o tym samym pomyślałem, jeszcze Przytyk. Pewnie wszystko wyjaśnione jest w metodzie wyznaczenia aglomeracji.

Obrazkowo

Źródło: OSM+PePe+qgis ;-)

PePe 

Wysłany: Nie Sty 13, 2013 9:42 pm   

^^fajnie to robisz, w moich obliczeniach są same Kozienice bez wsi (gęstość zaludnienia i powierzchnia dla części miejskiej).

maximus napisał/a:
A dlaczego nie ma Białobrzegów lub Iłży? Skoro jest Szydłowiec?

Opierałem się na wspomnianym Studium Uwarunkowań, z którym można się zapoznać na blipie miasta. Przykład:

Widać między tymi gminami są większe powiązania funkcjonalne z Radomiem. Aglomeracje nie są tylko najbliższymi okolicami. W przypadku Radomia widać tu oś elipsy zbliżonej do najstarszej linii kolejowej.

Niestety nie znalazłem w internecie żadnych opracowań dotyczących aglomeracji Radomia, ani nawet spisu gmin w opracowaniach w których wymieniana jest takowa (podaje się ok. 367000 mieszkańców).

Ogólnie mam w Calcu wszystkie sąsiednie powiaty i możemy podyskutować i poeksperymentować;)

k0rniszon 

Wysłany: Nie Sty 13, 2013 10:40 pm   

Racja samo miasto tam jest, ech gdzie tu głowę miałem :oops:

Jeszcze można dodać to opracowanie o strefie podmiejskiej Radomia.

Nie mam specjalnie styczności z prawem, ale o aglomeracjach słyszałem jedynie w sprawie związanej ze ściekami. Chyba w Prawie wodnym jest mowa o aglomeracjach, ale to całkiem inna sprawa.

PePe 

Wysłany: Nie Sty 13, 2013 10:51 pm   

WOW dzięki za link, muszę to poczytać. Tak na szybko, wg tego opracowania:

Wolfchen 
Pieszy kierowca ;)

Wysłany: Nie Sty 13, 2013 11:30 pm   

Co prawda o metropoliach, ale aglomeracja się trafia czasem; można też porównawczo spojrzeć ;)

k0rniszon napisał/a:
Nie mam specjalnie styczności z prawem, ale o aglomeracjach słyszałem jedynie w sprawie związanej ze ściekami.
ZTCP, nie ma prawnie wyodrębnionego pojęcia aglomeracji. W każdym razie w prawie administracyjnym o takim czymś nie słyszałem. Pomijam tu ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art. 2 pkt 9), bo tam mowa o obszarze metropolitalnym ("obszar wielkiego miasta oraz powiązanego z nim funkcjonalnie bezpośredniego otoczenia, ustalony w koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju").

Tom 

Wysłany: Wto Sty 22, 2013 11:10 am   

W dokumentach regulujących wydawanie środków UE na lata 2014-2020 będą wyznaczone obszary mogące liczyć na specjalne wsparcie. Pojawi się też odrębny priorytet na szczeblu krajowym, gdzie będą środki dla wybranych miast.

http://www.ekonomia24.pl/...srodkow-UE.html

Proponowane jest dodatkowe wsparcie dla miast subregionalnych. Myślę, że może to być dla Radomia szansa na pozyskanie funduszy na rewitalizację obszarów miasta dotkniętych skutkami restrukturyzacji przemysłu.

k0rniszon 

Wysłany: Wto Sty 22, 2013 9:20 pm   

Tom napisał/a:
Pojawi się też odrębny priorytet na szczeblu krajowym, gdzie będą środki dla wybranych miast.

Ciekawe, ciężko znaleźć więcej informacji na stronie MRR, ale chyba będzie chodziło tutaj o 18 miast wojewódzkich.

Dla nas interesująca będzie wspomniana rewitalizacja, w TYM (nie wiem czy aktualnym dokumencie) jest także mowa o miastach subregionalnych (wymagające interwencji w zakresie innym niż rewitalizacja).

Niedawno pojawiła się informacja o naszych posłach PISu, którzy chcą włączyć nas do Polski Wschodniej. Tutaj cały czas jest mowa o 5 województwach.

W tym projekcie osobno potraktowane jest województwo mazowieckie. Ciekawy fragment:
Cytat:
Generalnie wsparcie dla obszarów pozametropolitalnych powinno być jak najbardziej zbliżone pod względem zakresu interwencji do tego kierowanego do najuboższych regionów UE-27. Jednocześnie wsparcie adresowane do Warszawy powinno wzmacniać jej potencjały stymulując rozwój tego ośrodka jako największej Polskiej lokomotywy rozwoju.

Troszkę to brzmi jak marzenia autorów, ale kto wie. MRR pracuje cicho, robi swoje. Można się z nimi nie zgadzać, ale wszystkich nie zadowolą.

Odpowiedz do tematu