.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Park Technologiczny Radom
Autor Wiadomość
maximus 

Dołączył: 06 Wrz 2011
Posty: 692
Skąd: Radom
Wysłany: Czw Lis 17, 2011 7:59 pm   Park Technologiczny RadomPolska Nagroda Jakości dla profesora z Radomia

Katarzyna M. Wiśniewska 2011-11-03, ostatnia aktualizacja 2011-11-03 16:37:49.0


Profesor Jerzy Żuchowski z Katedry Nauk o Jakości Politechniki Radomskiej za swoje osiągnięcia naukowe i dydaktyczne otrzymał, jako jedyny w kraju, Polską Nagrodę Jakości.

- To wielka nobilitacja dla mnie, mojego wydziału, uczelni i miasta - mówi uczony
Katarzyna M. Wiśniewska: Jak rozumieć jakość?


Jerzy Żuchowski: Jakość jest to pewne filozoficzne podejście do rozwiązywania problemów zarówno ogólnych, jak i szczegółowych. W tej chwili problem jakości stał się problemem powszechnym, nikt z konsumentów nie kupi już produktów złej jakości. I całe szczęście, że nasze społeczeństwo uczula się na bylejakość produktów, wyrobów nie tylko sfery materialnej, ale i sfery usług, działalności z obszarów sztuki, mediów. Ja w swoich publikacjach zajmuję się rolą jakości w zrównoważonym rozwoju, który stanowi wyzwanie XXI wieku. Ważny jest nie tylko wzrost, ale i zrównoważony rozwój, czyli rozpatrywanie zagadnień w całym cyklu życia produktu, od projektu aż do utylizacji, aspekt łączący ze sobą elementy gospodarcze, społeczne, środowiskowe.

Czego jakość pan bada? Czego dotyczą pańskie patenty?

- Zajmuję się filozofią jakości w zrównoważonym rozwoju, czyli w rozwiązywaniu problemów strategicznych. Jestem towaroznawcą i jakość pojmuję z punktu widzenia nauk towaroznawczych, przyjmując, że najistotniejszą sprawą jest wyrób, bo to on ma trafić w ręce konsumenta, ale przedtem przez procesy, które mogą zanieczyścić środowisko naturalne, może wpłynąć na bezpieczeństwo i higienę pracy. Jeśli chodzi o jakość konkretnych towarów, moim podwórkiem są artykuły przemysłu lekkiego, głównie skórzane, związane z naszym regionem. W moich pracach naukowych badałem również jakość produktów odpadowych, tych, które uznawane są za nic niewarte. Szukałem w nich dodatkowej jakości, wartości użytkowej, by można je było przekształcić w pełnowartościowy produkt. Stąd wziął się szereg moich patentów, np. na produkcję mączki białkowej z odpadów skór bydlęcych niegarbowanych, na produkcję płyt dachowych ze strużyn chromowych, które miałyby zastąpić azbest.

A czy nie jest tak, że w dzisiejszych czasach zakupy determinują przede wszystkim ceny, a nie jakość?

- Jakość jest ściśle sprzężona z ceną. Trudno mówić, że mamy produkty wysokiej, niskiej czy średniej jakości. My musimy mówić o półce jakościowej, w zależności od tego, jak jesteśmy zasobni. Dochodząc do każdej półki, szukamy za określoną cenę najlepszej jakości, najlepszej na miarę naszego portfela. Te dwa wyznaczniki, jakość i cena, generalnie determinują gospodarkę rynkową, nikt w tej chwili naszych produktów na Zachodzie nie kupi dlatego, że np. byliśmy tacy bohaterscy. Każdy będzie chciał wiedzieć, jaką masz jakość i za jaką cenę.

Z czego jakości Polska jest znana i może być dumna za granicą?

- Polska może się pochwalić np. wysokiej jakości produktami skórzanymi. Ale mamy wiele produktów, które biorą udział w wytwarzaniu samochodów. Polska nie jest lokomotywą jakościową firm, do której dołączają się wagoniki z innych państw. My tworzymy jakość określonego wagoniku ciągniętego przez firmy japońskie, włoskie, niemieckie. Całym zamysłem jest to, żeby polską innowacyjność, która jest na przedostatnim miejscu w Europie, ukształtować na lokomotywę.

Z czego wynika ten brak innowacyjności?


- Są rozbieżności pomiędzy działaniami wyższych uczelni, a potrzebą praktyki gospodarczej, niedoposażone są laboratoria wyższych uczelni. To oderwanie praktyki gospodarczej od działań uczelnianych powoduje, że pomysły innowacyjne często gdzieś są gubione. Dlatego jedynym rozwiązaniem w Polsce jest tworzenie parków technologicznych, w których następuje sprzężenie potrzeb gospodarki z opracowaniami uczelnianymi. Wspólnym celem tego sprzężenia jest podniesienie jakości życia. Uczelnie są głównie dofinansowywane ze skarbu państwa. Przyszłość polskich uczelni jest taka, aby były one dofinansowywane poprzez badania zlecane przez przemysł. Wtedy uczelnia działa na rzecz gospodarki, kształci swoich absolwentów nie w oderwaniu od rzeczywistości, tylko pod kątem konkretnych potrzeb, absolwenci łatwiej znajdują swoje miejsce pracy.

Co z planami radomskiego parku technologicznego?

- W Radomiu już są zaczyny tego parku. Budowana jest hala, byśmy mogli łączyć na przyszłym uniwersytecie pomysły opracowane przez naukowców z pomysłami technologicznymi. Naszą ambicją jest przenoszenie naszych pomysłów, rozwiązań na grunt gospodarczy.GAZETA.PL/RADOM
 
 
maximus 

Dołączył: 06 Wrz 2011
Posty: 692
Skąd: Radom
Wysłany: Czw Lis 17, 2011 8:06 pm   

Dot. ostatniego pytania z wywiadu.
O jakim Parku Pan Profesor mówi i o jakiej hali? Czy gdzieś można się dowiedzieć więcej na ten temat, bo na stronie PR nie znalazłem.
 
 
rj 
Site Admin


Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 2113
Skąd: Radom(Ustronie)/Kraków
Wysłany: Czw Lis 17, 2011 8:43 pm   

Hala technologiczna przy WMTIW PR. Roboty bdowlane już trwają. Więcej tutaj > http://www.inwestycje.radom.pl/z_0246.php
_________________
Kolej na Radom !
 
 
serviceman 
serviceman

Dołączył: 07 Cze 2012
Posty: 10
Skąd: Radom
Wysłany: Czw Cze 07, 2012 7:38 pm   

Podany adres jest nieaktualny czy możesz podać działający link?
 
 
k0rniszon 

Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 141
Skąd: okolice
Wysłany: Pią Mar 01, 2013 1:15 pm   Powstanie Centrum Innowacji i Technologii

W najbliższym czasie zostanie podpisany dokument, będący podstawą powstania w Radomiu Centrum Innowacji i Technologii. To ważny etap rozwoju miasta i regionu.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy m.in. władze Radomia czyniły intensywne starania o utworzenie parku technologicznego w oparciu o tradycje przemysłu metalowego wywodzące się z historycznego rozwoju gospodarczego Radomia.

- Priorytetem naszych działań jest tworzenie warunków jak najbardziej sprzyjających powstawaniu nowych firm i nowych miejsc pracy, w oparciu o to ogromne bogactwo, jakim dysponujemy, to znaczy ludzi oraz posiadaną przez nich wiedzę i doświadczenie – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak.

Do inicjatywy tej włączyli się też radomscy przedsiębiorcy - przedstawiciele Radomskiego Klastra Metalowego. Warto zauważyć, że branża obróbki metalu znakomicie wpisuje się w strategię marki miasta „Radom – siła w precyzji”, a z firmami branży metalowej miasto ma już doskonale funkcjonującą współpracę w zakresie kształcenia praktycznego na poziomie szkół ponadgimnazjalnych.

Wiceprezydent Krzysztof Ferensztajn wspólnie z przedstawicielami klastra metalowego odbył szereg wizyt studyjnych w parkach technologicznych na terenie kraju, gromadząc niezbędną wiedzę zdobytą przez tego typu instytucje, które odniosły sukces. Przykładem mogą być obiekty we Wrocławiu, Gdańsku, Stalowej Woli czy Kielcach.

Do działań tych udało się pozyskać bardzo poważnego partnera - Agencję Rozwoju Przemysłu, pod auspicjami której funkcjonuje na ternie Radomia Podstrefa Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej. W maju ubiegłego roku pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. , Fabryką Broni „ŁUCZNIK” – Radom Sp. z o.o. oraz Prezydentem Miasta Radomia zostało podpisane porozumienie intencyjne w sprawie utworzenia i zapewnienia warunków do działalności Parku Naukowo – Technologicznego w Radomiu przy ul. 1905 Roku na terenach istniejącej zabudowy przemysłowej Fabryki Broni br. Warto w tym miejscu przypomnieć, że trwa budowa nowej siedziby Fabryki Broni przy ul. Grobickiego, co pozwala planować inne zagospodarowanie obiektów przy ul. 1905 Roku.

Aktualnie inicjatywa w pełnym sensie tego słowa nabiera rozmachu i rozpędu. Wzbogacona zostanie o potencjał wynikający z innowacyjnych technologii i rozwiązań opartych na wiedzy. Do tematu wsparcia rozwoju regionalnego i wzrostu konkurencyjności Radomia i regionu Radomskiego włącza się także Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny oraz Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy.

Źródło:radom.pl
 
 
KY 
Moderator

Dołączył: 11 Sty 2008
Posty: 1726
Skąd: Borki
Wysłany: Pią Mar 01, 2013 11:46 pm   


11 marca podpisane zostanie porozumienie w sprawie powołania Centrum Innowacji i Technologii. Instytucja ma łączyć świat nauki i przemysłu, pomagać we wdrażaniu nowych technologii, w rozwiązywaniu problemów technicznych, a nawet w pisaniu wniosków o fundusze zewnętrzne

Jak opowiada wiceprezydent miasta Krzysztof Ferensztajn, pomysł zrodził się w 2011 roku podczas rozmów z prezesem radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej.

- Rozmawialiśmy o problemach radomskich przedsiębiorców i absolwentów - mówi wiceprezydent. - Zaczęliśmy jeździć po Polsce, byliśmy we Wrocławiu, na Wybrzeżu, w Kielcach czy Stalowej Woli. Tam oglądaliśmy parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości. I doszliśmy do wniosku, że coś takiego przydałoby się również u nas - opowiada Ferensztajn. Pomysł spodobał się ówczesnemu prezesowi Agencji Rozwoju Przemysłu. - W międzyczasie powstał Radomski Klaster Metalowy i w końcu zapadła decyzja o utworzeniu centrum - mówi Ferensztajn.

Wykorzystają stare hale

Centrum Innowacji i Technologii będzie tworzyła spółka powołana w tym celu przez ARP. Na początku centrum ma mieć swoje biura w radomskiej podstrefie. Gdy Fabryka Broni się wyprowadzi (obecnie trwa budowa nowej siedziby firmy przy ul. Grobickiego), to instytucja zajmie jej dotychczasową siedzibę.

- Centrum ma łączyć dwa światy, przedsiębiorców i nauki. Na razie chodzi o branżę metalową, ale nie tylko - mówi wiceprezydent.

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na przykład na pomoc w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, centrum będzie m.in. pomagało im pisać wnioski, a także wspierało w poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych.

- Czasami przedsiębiorca nie może czekać na rozwiązanie jakiegoś problemu technologicznego miesiącami. W danym momencie musi zdecydować czy np. podpisywać kontrakt czy nie. W takiej sytuacji będzie mógł szukać pomocy właśnie w centrum - tłumaczy Ferensztajn. - W centrum będą rozwiązywane realne problemy, to nie będzie sztuka dla sztuki - mówi.

Uniwersytet w to wchodzi

Instytucja ma być także miejscem, gdzie staże czy szkolenia będą mogli odbywać absolwenci uczelni wyższych.

W projekt mają się włączyć także Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny oraz Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy. Jak rolę centrum ocenia Zbigniew Łukasik, rektor UTH?

- Myśl naukowa, która powstaje, jakaś nowa technologia, będzie mogła zostać wdrożona do realizacji dzięki temu, że centrum znajdzie przedsiębiorcę, może nawet o zasięgu międzynarodowym, który się w to zaangażuje - mówi Łukasik. - Na razie jest mowa o branży metalowej, ale nie chcemy się ograniczać tylko do niej - dodaje.

Z czasem przy Centrum mógłby powstać także park technologiczny.

Umowa będąca podstawą powstania Centrum Innowacji i Technologii ma zostać podpisana 11 marca.

GW Radom
 
 
Tom 

Dołączył: 22 Cze 2012
Posty: 27
Skąd: Garwolin/Radom
Wysłany: Pon Mar 04, 2013 12:47 pm   

Utworzenie takiego CIiT lub Parku Technologicznego powinno być zgłoszone przez władze miasta do Kontraktu Terytorialnego WM np. zamiast Parku Kulturowego Stary Radom. Byłoby to pokazanie władzom regionalnym i centralnym, że miasto stawia na innowację, współpracę biznesu z nauką i szansa na szybsze utworzenie. A tak kolejny raz miasto będzie postrzegane jako skansen. I pewnie marszałek chętnie dofinansuje taką inwestycję w Radomiu.
 
 
Tristan 

Dołączył: 04 Wrz 2010
Posty: 388
Skąd: Radom Południe
Wysłany: Pon Mar 04, 2013 1:23 pm   

Tom napisał/a:
Utworzenie takiego CIiT lub Parku Technologicznego powinno być zgłoszone przez władze miasta do Kontraktu Terytorialnego WM np. zamiast Parku Kulturowego Stary Radom. Byłoby to pokazanie władzom regionalnym i centralnym, że miasto stawia na innowację, współpracę biznesu z nauką i szansa na szybsze utworzenie. A tak kolejny raz miasto będzie postrzegane jako skansen. I pewnie marszałek chętnie dofinansuje taką inwestycję w Radomiu.

W żadnym wypadku utworzenie Parku Technologicznego nie powinno być wpisane do kontraktu terytorialnego zamiast Parku Kulturowego Stary Radom.
Uważam że powinny się tam znaleźć obie pozycje.
A co do Parku Kulturowego Stary Radom to moim zdaniem bardzo brakuje nam zielonych terenów rekreacyjnych + z Piotrówką trzeba w końcu zrobić porządek.
Uwierz mi wiele miast chciałoby mieć taki teren jak Piotrówka. Przykro mi że do tej pory nie potrafiliśmy wykorzystać jego potencjału.
_________________
Angielski za darmo!
 
 
__Alien__ 

Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 167
Skąd: UK
Wysłany: Pon Mar 04, 2013 4:46 pm   

Jako, że siedzę obecnie w branży metalowej, dokładnie CNC nie bardzo sobie wyobrażam, jak taki instytut miałby pomóc na przykład mojej firmie. Jedynie rozumiem potrzebę pomocy w pisaniu wniosków, tylko po co w takim razie do tego wielki budynek z halami? Rozwój nowych technologii - może by się to przydało wielkim firmom które mają dużo pieniędzy na rozwój, mniejszym nie bardzo rozumiem jak by to pomogło. Wszyscy hucznie trąbią o instytucie, a ja jako osoba, której ten instytut mógłby bezpośrednio pomóc nie bardzo jestem sobie w stanie wyobrazić w jaki sposób.
Może by najpierw zacząć edukację radomskich przedsiębiorców na temat działalności takich organizacji? Przedstawić korzyści wynikające ze współpracy oraz przykłady, w jakich można by uzyskać pomoc?
W skrócie: co dokładnie da utworzenie takiego instytutu radomskim firmom związanym z branżą metalową, oraz jakie korzyści taka współpraca mogłaby przynieść.
Może znają tu niektórzy na forum przykłady jak w innych miastach takie Parki Technologiczne funkcjonują?
 
 
KY 
Moderator

Dołączył: 11 Sty 2008
Posty: 1726
Skąd: Borki
Wysłany: Pon Mar 04, 2013 6:06 pm   

Koncentracja sprzyja konkurencyjności i rozwojowi. Dzięki Centrum Technologii i Innowacji firmy uzyskają dostęp między innymi do:
-lepiej wykwalifikowanych pracowników
-nowych technologii, które znajdą się na wyciągniecie ręki, bez potrzeby wyjazdów na targi itp.
-ekspertów, których wiedza stworzy możliwość realizacji ambitniejszych projektów
-projektów joint-venture dzięki kontaktom z firmami o podobnym profilu działalności

Kolejną sprawą jest inne spojrzenie inwestorów z zewnątrz na miasto, w którym jest pewność, że nie będzie problemów z wykwalifikowaną kadrą. Spójrz na przykład na poznański czy górnośląski węzeł przemysłowy - tam jest multum nowych inwestycji w przemysł właśnie dzięki jego koncentracji.
 
 
Tom 

Dołączył: 22 Cze 2012
Posty: 27
Skąd: Garwolin/Radom
Wysłany: Wto Mar 05, 2013 12:05 pm   

Tristan napisał/a:
W żadnym wypadku utworzenie Parku Technologicznego nie powinno być wpisane do kontraktu terytorialnego zamiast Parku Kulturowego Stary Radom.
Uważam że powinny się tam znaleźć obie pozycje.


Weryfikuje swoją wypowiedź. Oczywiście obie te pozycje powinny być wpisane do kontraktu terytorialnego. Odniosłem jednak wrażenie, że utworzenie Parku Kulturowego jest jednym z głównych celów inwestycyjnych miasta na najbliższe lata (może poza lotniskiem). Uważam że należy przeakcentować cele inwestycyjne tak aby skupić się na tworzeniu warunków do powstawania nowych, trwałych miejsc pracy np. uzbrojenie terenów inwestycyjnych, tworzenie bazy terenów inwestycyjnych lub właśnie utworzenie CIiT.
 
 
Tom 

Dołączył: 22 Cze 2012
Posty: 27
Skąd: Garwolin/Radom
Wysłany: Wto Mar 05, 2013 1:15 pm   

Parki Technologiczne w innych miastach funkcjonują głównie jako spółki prawa handlowego, w których głównymi akcjonarjuszami są: skarb państwa JST, uczelnie wyższe i firmy prywatne.

Z analizy przykładów z innych miast koncepcja utworzenia Centrum Innowacji i Technologii w Radomiu powinna obejmować:
- Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (wsparcie START-UP’ów) – utworzenie we współpracy z UTH i innymi uczelniami miejsca dla kreatywnych, młodych ludzi, którzy myślą o założeniu własnej działalności oraz działają w branżach technologicznych np. metalowej, informatycznej, telekomunikacyjnej, energetycznej, ochrony środowiska. Najemcami powierzchni w inkubatorze byłyby małe przedsiębiorstwa oraz mikrofirmy prowadzone przez absolwentów, doktorantów, studentów oraz pracowników naukowych szkół wyższych.
- Laboratoria i pracownie – utworzenie laboratoriów i pracowni przez podmioty działające w ramach CIiT oraz klastrów, pozwoliłoby na tworzenie wspólnych bardziej technologicznie zaawansowanych projektów i przedsięwzięć z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury i sprzętów stanowiących wyposażenie laboratoriów.
- Dorzdztwo i szkolenia – oferta wsparcia szkoleniowego i doradczego byłaby skierowana dla przyszłych i obecnych przedsiębiorców sektora MŚP z miasta i regionu. Wsparcie obejmowałoby np. organizację szkoleń i warsztatów, doradztwo w pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania projektów, doradztwo w zakresie przygotowania biznes planu, ocena potencjału rynkowego przedsięwzięcia.
- Klaster – zorganizowanie siedziby klastra metalowego i ewentualnie klastra COP. Skupienie w jednym miejscu oferty przedsiębiorstw oraz usług do nich skierowanych znakomicie wpływałoby na wzajemną współpracę, a także tworzyłoby sprzyjającą przestrzeń dla biznesu sieciowego. Utworzenie głównej siedziby dla klastrów byłoby racjonalne i uzasadnione oraz ułatwiałoby prowadzenie wspólnych działań w zakresie np. marketingu i promocji, wdrażania nowych technologii poprzez współpracę i realizację nowych projektów wdrożeniowych i inwestycyjnych, ubiegania się o dofinansowanie projektów naukowo-badawczych i wdrożeniowych klastra z uwzględnieniem środków finansowych UE, rządowych i samorządowych.
- Centrum Obsługi Inwestora – stworzenie miejsca i powołanie zespołu w celu kompleksowego wsparcia wszystkich podmiotów zainteresowanym rozwojem i realizacją procesów inwestycyjnych w Radomiu oraz regionie. Celem COI byłaby także promocja CIiT, a także kreowanie pozytywnego wizerunku miasta jako nowoczesnego ośrodka innowacji, technologii i oczywiście precyzji :smile: .
- Wynajem sal konferencyjnych, powierzchni biurowej i magazynowej – koncepcja powstania CIiT powinna zakładać również stworzenie centrum konferencyjnego. Centrum byłoby doskonałym miejscem do organizacji konferencji, szkoleń, warsztatów, eventów oraz spotkań biznesowych. Oferta byłaby skierowana do podmiotów działających w ramach CIiT oraz klastrów oraz do wszystkich podmiotów zewnętrznych.
 
 
__Alien__ 

Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 167
Skąd: UK
Wysłany: Śro Mar 06, 2013 10:59 am   

Ok, dzięki za wyjaśnienia :) Zobaczymy jak się to wszystko rozwinie.
 
 
serviceman 
serviceman

Dołączył: 07 Cze 2012
Posty: 10
Skąd: Radom
Wysłany: Śro Kwi 10, 2013 7:10 pm   

Jak się rozwinie to zależy przede wszystkim od tego czy będą tam przychodzić wyłącznie ludzie którzy potrzebują pomocy, czy i tacy którzy mają coś do zaoferowania.
_________________
www.elektronika.radom.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 10