.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego
Autor Wiadomość
zydelek

Wysłany: Śro Maj 28, 2008 7:41 pm   

Niespodziewana sprzedaż kamienicy

Ponad 500 tys. z. kosztowało gminę znalezienie mieszkań zastępczych dla 13 rodzin mieszkających w kamienicy przy Rynku 7. Kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych - badania archeologiczne i zabezpieczenie budynku. Teraz spółka Rewitalizacja sprzedała kamienicę bez przetargu za 325 tys. zł.

Na ostatniej sesji rady miejskiej spółka Rewitalizacja złożyła wniosek o dofinansowanie w kwocie 2,8 mln zł na spłatę zaciągniętych kredytów i na następne inwestycje. Przeciwni dofinansowaniu byli radni opozycji, którzy uważali, że najpierw powinni poznać sytuację finansową spółki, zanim przyznają jej tak poważne kwoty. Zasypali Mariusza Mroza, prezesa Rewitalizacji, pytaniami, zarzucając mu, że spółka, prowadząc tak naprawdę działalność deweloperską w jednym z najlepszych punktów miasta, powinna sama zarabiać na siebie. Zapytali także o pogłoski mówiące o sprzedaży kolejnej kamienicy. Prezes Mróz potwierdził - kamienica Rynek 7 ma nowego właściciela, ale odmówił podania jego danych.

Prezes nie pamięta, gdzie dawał ogłoszenia

- Uważam, że to sukces, sprzedaliśmy ją na bardzo dobrych warunkach. Dostaliśmy 325 tys., kwotę wyższą niż ta wskazana w operacie szacunkowym. Sprzedaż z wolnej ręki była poparta uchwałą zgromadzenia wspólników - wyjaśniał radnym Mariusz Mróz. Radni opozycji przypominali, że Rewitalizacja dostała należącą do gminy kamienicę przy Rynku 7 aportem w 2003 roku po to, aby podnieść wartość spółki i zdolność kredytową. Budynek był już wtedy w fatalnym stanie technicznym. W ciągu roku wyprowadzono stamtąd 13 rodzin, zapewniając im lokale zastępcze. Początkowo Rewitalizacja chciała kamienicę wyremontować samodzielnie. Szybko się jednak okazało, że koszty byłyby dla spółki nie do udźwignięcia, zdecydowano więc, że trzeba ją sprzedać.

- Dawaliśmy ogłoszenia w prasie, ale nikt się nie zgłosił. Dopiero niedawno dostaliśmy ofertę i sprzedaliśmy kamienicę za pośrednictwem wynajętej agencji obrotu nieruchomościami - mówił przyparty do muru przez radnych Mariusz Mróz. Prezes spółki nie potrafi powiedzieć, gdzie i kiedy były zamieszczane ogłoszenia o sprzedaży.

- W prasie - mówi, ale proszony o podanie konkretnych tytułów, przyznaje, że nie pamięta. - Wszystkie te informacje znajdą się w dokumentach, które przedstawię Komisji Rewizyjnej - dodaje Mróz.

Kupił kamienicę, sprzedaje samochody

Informację o nabywcy udało się w końcu wydobyć Dariuszowi Wójcikowi, przewodniczącemu rady miejskiej - budynek kupił Michał Kęska, współwłaściciel firmy Carlease Plaza zajmującej się handlem samochodami sprowadzanymi z Belgii. W ubiegłym roku jednym z jego klientów był prezydent Andrzej Kosztowniak.

- Znam pana Kęskę i rzeczywiście kupiłem u niego samochód, kupiła tam też auto moja siostra. Nie dostałem żadnego upustu, zapłaciłem pełną kwotę. Nie widzę tu nic niezgodnego z prawem. Oprócz tego, że jestem prezydentem, jestem też mieszkańcem tego miasta. Firma tego pana oferuje sprowadzane samochody w dobrej cenie i dobrym stanie - mówi prezydent Kosztowniak.

Informację potwierdza Michał Kęska.

- Prezydent Kosztowniak kupił samochód w mojej firmie, podobnie jak inni mieszkańcy Radomia, w tym pracownicy radomskiego magistratu czy senatorowie innych miast - mówi. - Jestem radomskim przedsiębiorcą i znaczna część moich klientów to radomianie. Nie muszę mówić, kto kupił u mnie auta. Tych informacji nie uważam za żadną sensację - dodaje.

Było więcej ofert

Według Mariusza Mroza sprzedaż była zgodna z uchwałą podjętą przez zgromadzenie współwłaścicieli spółki w 2003 roku. Twierdził, że przez lata nikt się kupnem kamienicy nie interesował. Okazuje się jednak, że budynkiem przy Rynku 7 zainteresowane były przynajmniej dwie osoby. Pierwsza oferta wpłynęła 9 marca 2007 r. Złożył ją przedsiębiorca Tomasz Pawelec.

- Zaoferowałem 300 tys. zł z zaznaczeniem, że jest to kwota do negocjacji - mówi Tomasz Pawelec. - Przez rok nie otrzymałem odpowiedzi na moje pismo - dodaje. Kilka tygodni później ofertę na 350 tys. zł złożyła radomska notariuszka Wanda Wajs.

Dlaczego wtedy Mariusz Mróz nie zdecydował się na negocjacje i sprzedaż kamienicy? Dlaczego ukrył przed radnymi, że spółka otrzymała wcześniej dwie oferty?

- Nie powiedziałem, że nie wpłynęły żadne oferty - stwierdził w środę. - Po prostu chciałem lepiej przygotować warunki sprzedaży.

Ma być hotel

Sprawdzenia transakcji przez komisję rewizyjną zażądali radni. Domagają się też wyjaśnień, dlaczego kamienica nie została sprzedana w przetargu. Uważają, że w takim trybie spółka mogła sprzedać ją za wyższą cenę.

- Wystarczy spojrzeć na kamienicę przy ul. Rwańskiej 13, która jest dużo mniejsza i w gorszym stanie technicznym, a została sprzedana za prawie 500 tys. - mówił na sesji Jakub Kluziński. Dodał też, że według jego informacji budynek przy Rynku jest znacznie więcej wart.

Sam Michał Kęska nie uważa, że kupienie kamienicy za 325 tys. zł to niezwykła okazja.

- To kropla w morzu tego, ile wyniesie wyremontowanie budynku, wpisanego do rejestru zabytków, a więc takiego, którego nie mogę zburzyć i wybudować od podstaw - tłumaczy.

Kęska chce w kamienicy zbudować czterogwiazdkowy hotel, restaurację i pub. O szczegółach nie chce na razie rozmawiać.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom

Przynajmniej budynek bedzie gruntownie odremontowane tylko ciekawe kiedy?

wieczor 
Junior Admin

Wysłany: Śro Maj 28, 2008 9:40 pm   

zydelek napisał/a:
Przynajmniej budynek bedzie gruntownie odremontowane tylko ciekawe kiedy?

Tylko czemu mamy dokładać do tego interesu i pomagać kolesiowi prezydenta? Przecież widać, że sprawa śmierdzi na kilometr. Rewitalizacja wykazała się jakąś niezwykłą hojnością...

teta 

Wysłany: Śro Maj 28, 2008 10:32 pm   

No nie wiem, czy to aż taka afera. To, że nie kupiła ją wspomniana kobieta o niczym jeszcze nie świadczy. Na rynku potrzebne są obiekty takie, jakie chce tam ulokować nowy właściciel a nie kancelaria. Różnica to tylko 25 tysięcy. Ja jak bym miał decydować to za wszelką cenę dążył bym do sprzedania kamienicy komuś kto chce tam zrobić hotel****, restaurację i pub a nie biuro.
Swoją drogą to widział ktoś podwórko tej kamienicy albo był w jej wnętrzach? Są… ciekawe :)

zydelek

Wysłany: Czw Maj 29, 2008 5:20 pm   

ale czy to wszystko sie tam zmieści ten hotel to chyba z 3 pokoje będzie mial

KY 
Moderator

Wysłany: Czw Maj 29, 2008 5:36 pm   

Wcześniej mieszkało tam chyba 13 rodzin, więc taki strasznie mały to ten budynek nie jest, z pewnością zmieści się tam ponad 20 albo i ze 30 pokoi hotelowych :)

teta 

Wysłany: Czw Maj 29, 2008 7:06 pm   

zydelek napisał/a:
ale czy to wszystko sie tam zmieści ten hotel to chyba z 3 pokoje będzie mial

Kamienica ma kształt litery L z tym, że krótszy bok jest od strony rynku. Restauracja zajmie zapewne parter. Pub w piwnicach a hotel na pierwszym i drugim piętrze oraz na zagospodarowanym poddaszu. Może od podwórka podwyższą oficynę o jedno pięterko... Na pewno kilkanaście pokoi się w kamienicy tej zmieści. Będzie kameralny hotelik w starych wnętrzach :) Świetnie :)

Wreszcie odnalazłem zdjęcia owej kamienicy od podwórka. Szukałem od wczoraj :D

KY 
Moderator

Wysłany: Czw Maj 29, 2008 7:57 pm   

Brakuje tutaj jeszcze zdjęcia od frontu. Wklejam więc zapożyczone z Gazety:

teta 

Wysłany: Czw Maj 29, 2008 8:04 pm   

KY napisał/a:
Brakuje tutaj jeszcze zdjęcia od frontu. Wklejam więc zapożyczone z Gazety:

No tak, ale większość tej kamienicy nie widziało od zaplecza więc pokazałem :) A swoją drogą co się w niej dzieje od pewnego czasu? Na pierwszym piętrze coś pruli w zeszłym tygodniu. Już remont?

ajt 

Wysłany: Czw Maj 29, 2008 8:08 pm   

To ja dorzucę jedno :)

gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Czw Maj 29, 2008 8:09 pm   

Zapowiada się nieźle. Oby taki łaskawy los jak najszybciej spotkał także inne kamienice na Starym Mieście. Jutro tam zawitam, obejrze ten obiekt z bliska.

zydelek

Wysłany: Czw Maj 29, 2008 8:18 pm   

wiadomo kiedy się zacznie inwestycja?

zydelek

Wysłany: Czw Maj 29, 2008 9:34 pm   

Rynek 7 do prokuratury

Jakub Kluziński, radny Kocham Radom, złożył doniesienie do prokuratury dotyczące sprzedaży kamienicy przy Rynku 7 przez spółkę Rewitalizacja. Radny chce, żeby prokuratura zbadała, czy prezes spółki Mariusz Mróz nie działał na jej szkodę. Drugi - podobny wniosek - złożył w sprawie administratora.

W doniesieniu przesłanym wczoraj do prokuratury rejonowej radny powołuje się na informacje podane podczas ostatniej sesji rady miejskiej oraz artykuły w "Gazecie" i portalu www.mojradom.pl i prosi o ustalenie czy prezes Rewitalizacji, która sprzedała kamienicę w Rynku, nie wyrządził spółce szkody majątkowej poprzez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku.

- Prezes Rewitalizacji sprzedał kamienicę przy Rynku 7 za 325 tys. zł bez przeprowadzenia przetargu - przypomina Kluziński. - Niedawno gmina sprzedała kamienicę przy ul. Rwańskiej 13 w bardzo złym stanie technicznym i znacznie mniejszą za kwotę 378 tys. zł. Cena uzyskana za większą nieruchomość, położoną w porównywalnym miejscu jest więc o 53 tys. zł niższa - dodaje.

W uzasadnieniu doniesienia radny przypomina też, że rolą zarządu spółki jest maksymalizacja korzyści, jakie może ona odnieść z prowadzenia działalności gospodarczej.

- Nieruchomością przy Rynku 7 interesowały się przynajmniej dwie inne osoby - mówi Kluziński. - Jedna z nich zadeklarowała kwotę wyższą niż cena sprzedaży, a druga przedstawiła ofertę niższą, ale wyraziła chęć prowadzenia negocjacji. W tej sytuacji można było sprzedać kamienicę w trybie przetargowym. Z moich informacji nie wynika, by zarząd prowadził z tymi osobami negocjacje.

Razem z wnioskiem dotyczącym Rewitalizacji Kluziński złożył podobny wniosek o sprawdzenie sprzedaży kamienicy przy ul. Szpitalnej 4 należącej kiedyś do spółki RTBS Administrator. Prosi o zbadanie, czy jej prezes Paweł Stępień i wiceprezes Sebastian Karwowski, sprzedając budynek za 160 tys. zł, nie narazili spółki na straty.

- Ta transakcja została również przeprowadzona w trybie bezprzetargowym i podobnie jak w przypadku kamienicy przy Rynku nie negocjowano z osobą, która wcześniej złożyła swoją ofertę - mówi. - Złożona oferta była niższa od kwoty, którą zapłacił nabywca budynku, ale dwa miesiące po jej złożeniu oferent zaproponował 300 tys. zł.

Sprawę bardzo oszczędnie komentuje prezydent Andrzej Kosztowniak.

- Skoro radny znalazł podstawy, żeby o sprawie powiadamiać prokuraturę, to niech to zrobi - mówi. - Prokuratura zbada wątpliwości i wtedy przyjdzie czas na oceny prezesów.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom

zydelek

Wysłany: Pią Maj 30, 2008 7:51 pm   

Spółka się bogaci
Prokuratura i komisja rewizyjna Rady Miejskiej sprawdzą, czy zarząd spółki Rewitalizacja nie naruszył prawa, sprzedając kamienicę Rynek 7. Sprawa pojawiła się przy okazji dyskusji nad dekapitalizowaniem Rewitalizacji kwotą 2 mln 800 tys. zł.
Podczas poniedziałkowej sesji burzę wywołała sprawa sprzedania przez Rewitalizację kamienicy Rynek 7. Radni zażądali informacji na temat transakcji. Prezes Mariusz Mróz wyjaśnił, że dokonano jej półtora miesiąca temu - nieruchomość została sprzedana za 325 tys. zł, podczas, gdy rzeczoznawca oszacował ją na 287 tys. Prezes uznał to za duży sukces, ponieważ kamienicę wystawił na sprzedaż jeszcze poprzedni zarząd spółki, w 2005 r., i dotychczas nie było chętnych.
- Z informacji, które uzyskałem od poprzednich władz miasta, wynika, że nie było żadnej uchwały o sprzedaży kamienicy: ani zarządu spółki, ani rady nadzorczej, ani walnego zgromadzenia wspólników - stwierdził Mariusz Fogiel (Radomianie Razem). - Zresztą, nie po to przekazywaliśmy Rewitalizacji nieruchomości, żeby się ich pozbywała. Miały stanowić majątek, którym spółka może legitymować się przed bankami, starając się o kredyty - dodał.

Jest uchwała
Prezes Rewitalizacji Mariusz Mróz pokazał nam uchwałę nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z 14 lutego 2005 r. Zgromadzenie wyraża w niej zgodę na zbycie przez spółkę nieruchomości przy ul. Limanowskiego 32 i Rynek 7. Ma to, jak napisano w uchwale, „posłużyć przyspieszeniu realizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego".
Na sesji radni nijak nie mogli doprosić się od prezesa Mroza nazwiska lub nazwy szczęśliwego nabywcy kamienicy Rynek 7. Prezes początkowo pytanie ignorował, by w końcu stwierdzić enigmatycznie - „spółka prawa handlowego, radomska; jest możliwość sprawdzenia, kto to".
Jednak radni domagali się ujawnienia kupca. Prezes z niezrozumiałych względów odmawiał, co zirytowało nawet część członków Prawa i Sprawiedliwości. Zbiorowego nacisku nie wytrzymał przewodniczący rady Dariusz Wójcik. Zdradził dziennikarzom, że kamienicę kupiła polsko-belgijska spółka Carlease Plaza, handlująca używanymi samochodami.

Prezydent, jak żona Cezara
Okazuje się, że firma ta zaopatrzyła w samochody pracowników magistratu i władze miasta. Prezydent Andrzej Kosztowniak przyznał, że, istotnie, kupił auto od spółki w ubiegłym roku, podobnie jak jego siostra. Nie widzi w tej transakcji niczego nieetycznego. - Prezydent, tak jak żona Cezara, powinien być poza wszelkimi podejrzeniami - skomentował Mariusz Fogiel.
Radni chcieli wiedzieć, dlaczego na sprzedaż kamienicy Rynek 7 Rewitalizacja nie ogłosiła przetargu. - Ta kamienica jest zabytkiem, remont trzeba przeprowadzić pod nadzorem konserwatora i to chyba zniechęcało potencjalnych nabywców. Dużo osób rezygnowało z zakupu, widząc stan budynku - tłumaczył prezes Mróz. - Dawane były ogłoszenia w prasie, wywieszaliśmy je na tablicach informacyjnych. Bezskutecznie. W końcu postanowiliśmy oddać sprawę w ręce fachowców; kupca znalazło biuro obrotu nieruchomościami - stwierdził.
Radni - 16 głosami za i 2 przeciw przy 7 wstrzymujących się - zdecydowali, że sprzedaż kamienicy Rynek 7 sprawdzi komisja rewizyjna.

Cena zaniżona?
Rewitalizacja poszukiwała firmy, która po remoncie przeznaczy kamienicę na cele usługowo-hotelarskie i to zostało zaznaczone w ogłoszeniu. Nabywca musi też zakończyć prace do lipca 2010 r. - Sprawdziliśmy ponadto, że firma dysponuje kwotą 3-4 mln zł na remont - zapewnił Mariusz Mróz. - Jeśli nie wywiąże się z umowy, przepadnie jej 300 tys. zł gwarancji bankowej - dodał.
Mariusz Fogiel uważa, że cena sprzedaży kamienicy jest zaniżona. - W budynku nie ma lokatorów, a za ich wyprowadzenie zapłaciło miasto w poprzedniej kadencji. Zrobione zostały badania archeologiczne, także na koszt samorządu - przypomniał Fogiel. - Kamienica Rynek 6 została sprzedana za zdecydowanie mniejszą kwotę, ale z lokatorami i bez badań - dodał radny.
W czwartek Jakub Kluziński (Kocham Radom) powiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarząd Rewitalizacji. Jego zdaniem władze spółki mogły narazić ją na znaczną szkodę. - Kamienica przy Rwańskiej 13 - mniejsza, na mniejszej działce i w znacznie gorszym stanie technicznym - została niedawno sprzedana za 378 tys. zł. Wydaje mi się więc, że cenę nieruchomości Rynek 7 znacznie zaniżono - mówił Kluziński. - Spółka nie ogłosiła przetargu. Gdyby to zrobiła, może ktoś dałby większą sumę - dodał.
Kluziński twierdzi, że wie, iż nabyciem kamienicy zainteresowane były wcześniej dwie osoby - jedna oferowała kwotę wyższą od tej, za którą sprzedano nieruchomość, druga - niższą, ale do negocjacji.
Prezes Mróz potwierdza, że wpłynęły takie oferty. - Dostaliśmy pisma i nic więcej nie było - powiedział nam. Stanowczo zaprzeczył, jakoby jedna z ofert była wyższa niż cena sprzedaży kamienicy.

Spółka z pieniędzmi
Dyskusja podczas poniedziałkowej sesji dotyczyła także tego, czy Rewitalizacja powinna zostać dokapitalizowana. Spółka potrzebuje pieniędzy na rozpoczęcie budowy kompleksu kamienic Wałowa 8 i 8a, Rwańska 7 / Szewska 10 oraz na badania archeologiczne piwnic przy Grodzkiej 8. Wiceprezydent Robert Skiba swoje uzasadnienie do uchwały ograniczył do przypomnienia, że 2 mln 800 tys. zł dla Rewitalizacji zapisano w tegorocznym budżecie, więc spółka musi je otrzymać.
Innego zdania byli radni opozycji. Jakub Kluziński, przewodniczący nadzwyczajnej komisji ds. oceny spółek miejskich, twierdził, że przekazywanie tych pieniędzy teraz jest przedwczesne. Nie ma bowiem sprawozdania finansowego spółki, więc nie wiadomo nic o jej kondycji; nie ma też programu rewitalizacji. Z decyzją należy wstrzymać się jeszcze miesiąc. - Do pieniędzy publicznych powinniśmy podchodzić z większą atencją - mówił Kluziński. - Spółka buduje, prowadzi de facto działalność developerską, więc powinna mieć pieniądze ze sprzedaży mieszkań. Może także starać się o fundusze z zewnątrz - dodał.
Także Kazimierz Woźniak podkreślał, że rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego odbywa się bez planu: swoje kamienice sprzedaje miasto, spółka swoje. - Czy ktoś nad tym panuje? - pytał radny.

Pod gradem pytań
Pytań do prezesa Rewitalizacji było zresztą mnóstwo - ile spółka zarobiła na sprzedaży mieszkań i lokali użytkowych w nowo powstałych kamienicach i ile ich w ogóle sprzedała. Mariusza Fogla zainteresowała polityka kadrowa w spółce - zatrudniani są dyrektorzy, prawnicy, doradcy; ile więc osób pracuje w Rewitalizacji i jaka jest średnia płaca.
Prezes uspokajał, że wyniki finansowe spółki będą znane po 13 czerwca, ale już dzisiaj można powiedzieć, że bilans jest dodatni. Nie jest prawdą, że kamienicę przy ul. Rwańskiej 7 remontuje się niezgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Niestety, prezes nie odpowiedział, ile osób pracuje obecnie w Rewitalizacji i jaka jest średnia płaca. - Zatrudnienie rzeczywiście wzrosło, ale to dlatego, że część osób była zatrudniona dotychczas na umowę zlecenie albo umowę o dzieło, a teraz są umowy o pracę - tłumaczył prezes Mróz. - To jest tańsze rozwiązanie. I dzięki temu mamy większą kontrolę nad pracownikami.
Radni odrzucili wniosek o przesunięcie na następną sesję głosowania nad dokapitalizowaniem Rewitalizacji. Za przekazaniem spółce 2 mln 800 tys. zł głosowało 15 osób, a 13 było przeciw.

Iwona Kaczmarska
Żródło: 7dni.radom.pl

zydelek

Wysłany: Pią Cze 06, 2008 9:06 pm   

Radni powinni się cieszyć
Z Michałem Kęską, prezesem spółki Carlease Plaza, która kupiła kamienicę Rynek 7 rozmawia Iwona Kaczmarska.

Transakcja miała pozostać tajemnicą dla radnych?
Jestem zaskoczony, że prezes Mróz nie chciał powiedzieć na sesji, kto konkretnie kupił tę nieruchomość. Ja nie robię z tego tajemnicy.

Radni opozycji byli oburzeni, że kamienicę bez lokatorów i ze zrobionymi badaniami archeologicznymi Rewitalizacja sprzedała tak tanio...
Czy to jest tanio? Kiedy mój ekspert obejrzał nieruchomość, powiedział krótko: „jesteś odważny". Można było może dać więcej, ale... Wydaje mi się, że nie chodzi o to, by miasto zarabiało jakieś kolosalne pieniądze na sprzedaży kamienic w Rynku, tylko o to, by te kamienice zostały wreszcie wyremontowane, odrestaurowane i by wreszcie zaczęło się tu normalne życie. Radni powinni się cieszyć, że ktoś chce to zrobić. A jeśli chodzi o cenę... Zapłaciłem 325 tys. zł za nieruchomość, drugie tyle stanowi gwarancja bankowa. Przy podpisywaniu aktu notarialnego musiałem przedstawić dokumenty, świadczące o tym, że stać mnie na remont. Na wszystkie prace mam czas do lipca 2010 roku. Jeśli się nie wyrobię, miasto zyska 300 tys. zł z gwarancji i jeszcze będzie mogło odkupić kamienicę za cenę, za jaką ją sprzedało. Moim zdaniem to są wystarczające gwarancje.
Poza tym kamienica jest w złym stanie. Już w 2005 roku eksperci orzekli, że część ścian nadaje się tylko do wyburzenia, bo grożą zawaleniem. Tu wszędzie są drewniane stropy. Do wymiany. Na dodatek prace muszę prowadzić pod nadzorem konserwatora, bo budynek jest zabytkiem. To podraża koszty remontu. A jeśli w tym czasie na Rynek wejdą Wodociągi Miejskie z modernizacją sieci i nie będę mógł używać maszyn, tylko pozostaną mi ludzkie ręce? To, ile zapłaciłem za kamienicę, to tylko część - i to niewielka - moich wydatków. To też trzeba brać pod uwagę.

Spółka Carlease zajmuje się sprzedażą samochodów. Teraz będzie remontować kamienicę i prowadzić hotel. To odległe dość dziedziny działalności. Dlaczego zdecydowaliście się na takie przedsięwzięcie?
Wpadliśmy na taki pomysł za granicą kilka lat temu. Mieszkając w hotelach, na które zaadaptowano zabytkowe kamieniczki, oglądając stare miasto choćby w Brukseli, Francji czy Luxemburgu... Dlaczego Radom ma nie mieć przyzwoitego, tętniącego życiem Rynku z restauracjami i kawiarniami, gdzie bez przerwy coś się dzieje? Pół roku temu otworzyliśmy biuro w Brukseli, zajmujące się usługami w szerokim kontekście. Sprzedaż samochodów poleasingowych to tylko 1/3 naszej działalności.

Co więc znajdzie się w kamienicy Rynek 7?
Chcemy tu urządzić hotel czterogwiazdkowy. Będzie też pub i restauracja. Do kamienicy należy plac z tyłu, gdzie zamierzamy urządzić patio. Koncepcja budynku powinna być gotowa za kilka tygodni i wtedy przedstawimy ją konserwatorowi zabytków. Czasu jest mało, więc jeszcze w tym roku chcemy uzyskać pozwolenie na budowę
Żródło: www.7dni.radom.pl

zydelek

Wysłany: Pią Cze 06, 2008 9:07 pm   

Kto działa na szkodę?
Czy szefostwo RTBS Administrator naraziło spółkę na straty, sprzedając nieruchomość przy ul. Szpitalnej 4? Jakub Kluziński, radny Kocham Radom, chce, by sprawę zbadała prokuratura.
Wniosek złożył w ubiegłym tygodniu. - To podobna sprawa, jak ta z kamienicą Rynek 7. Administrator sprzedał budynek przy ul. Szpitalnej bez przetargu. Z tego, co się dowiedziałem, otrzymał za niego 155 tys. zł. Budynek nadaje się tylko do rozbiórki, ale i tak cena jest, moim zdaniem, zbyt niska - tłumaczy Kluziński. - Wiem o jednej osobie zainteresowanej kupnem tej nieruchomości. Dawała wprawdzie mniej, ale była gotowa do negocjacji - dodaje.
Paweł Stępień, wiceprezes RTBS Administrator, potwierdza, że nieruchomość przy ul. Szpitalnej 4 została sprzedana za 155 tys. zł; wyceniona została na 138 tys. - Kupiła ją osoba prywatna, spoza Radomia - powiedział nam.

Nowy właściciel będzie musiał rozebrać kamienicę

Budynek od dwóch lat stał pusty. We wrześniu 2005 roku wojewódzki konserwator zabytków wydał decyzję o rozbiórce. Nowy właściciel będzie musiał kamienicę rozebrać, zyskując ponadsiedmiusetmetrową działkę. - Pełnej dowolności co do przyszłej inwestycji nabywca nie ma, choć nie określaliśmy, co tam ma powstać - mówi wiceprezes Stępień. - Ograniczenia stwarza plan zagospodarowania tego terenu i wymogi konserwatora zabytków.
Wiceprezes twierdzi, że kamienicę przy ul. Szpitalnej 7 próbował sprzedać już poprzedni zarząd RTBS Administrator, bez rezultatu. - Ogłoszenie wisiało długi czas na naszych stronach internetowych i też nic nie dało. W końcu wzięliśmy pośrednika - biuro obrotu nieruchomościami, by znalazło nam kupca. I znalazło - wyjaśnia Stępień. - Owszem, pan Pawelec złożył nam ofertę w kwietniu ubiegłego roku. Opiewała na 140 tys. zł; mam to na piśmie. To tylko 2 tys. więcej niż w operacie szacunkowym. Żadnej innej oferty od pana Pawelca nie dostaliśmy.
Za pośrednictwo Administrator zapłacił 2 proc. od ceny sprzedaży nieruchomości.
- Jak mi pan Kluziński pokaże przepis, nakazujący spółce prawa handlowego, którą jest Administrator, sprzedaż nieruchomości w drodze przetargu, to ja się podam do dymisji - wiceprezes odpiera zarzut o trybie bezprzetargowym transakcji. - Co innego, gdybym coś kupował. Wtedy ogłaszam przetarg, żeby zapłacić jak najmniej. Nie ma żadnego przepisu o konieczności ogłaszania przetargu w przypadku sprzedaży kamienicy.
Także bez przetargu inna miejska spółka - Rewitalizacja - sprzedała kamienicę Rynek 7. Kluziński i ten przypadek zgłosił do prokuratury. Przypomnijmy, że sprawą ma też zająć się komisja rewizyjna RM. Forma bezprzetargowa zbulwersowała również posła PiS Krzysztofa Sońtę, który oczekuje od prezydenta dokładnego wyjaśnienia transakcji. Parlamentarzysta zamierza zwrócić się do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o zbadanie działalności spółki Rewitalizacja od początku jej istnienia.
Nie zakończyła się jeszcze sprawa remontu kamienicy Rynek 6. Ponieważ właściciel nie wywiązał się z zawartej przy sprzedaży umowy z miastem, miasto chce nieruchomość odkupić. Jakub Kluziński postanowił dowiedzieć się od prezydenta, czy właściciel Rynku 6 dostałby tylko kwotę, za jaką nabył kamienicę ( nieco ponad 50 tys. zł) czy także zwrot nakładów poniesionych na remont. W swojej interpelacji pyta też, czy jest możliwość, by gmina zażądała za nieruchomość 100 proc. zaproponowanej przez właściciela kwoty i pozostawiła mu prawo własności.
Żródło: www.7dni.radom.pl

Odpowiedz do tematu