.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: rj
Nie Gru 30, 2012 10:17 pm
Listopad 2012
Autor Wiadomość
staropolanin 


Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 120
Skąd: okolice Radomia
Wysłany: Pią Lis 30, 2012 11:20 am   Listopad 2012Jaka nazwa dla obwodnicy południowej?

To będą zapewne gorące dyskusje. Kolejna grupa - tym razem Stowarzyszenie "Radomskie Inwestycje" - zgłasza swoje propozycje nadania nazw dla pięciu odcinków obwodnicy południowej. W styczniu zajmie się tematem Komisja Kultury i Promocji.

(...)

Tymczasem swoje pomysły oraz uwagi dotyczące wyboru nazw zgłasza także Stowarzyszenie "Radomskie Inwestycje".

Poniżej tekst listu stowarzyszenia do rady miejskiej i prezydenta Radomia. Jednocześnie zapraszamy Państwa do dyskusji i komentowania propozycji.


" W ostatnim czasie rozpoczęła się dyskusja nad nadaniem nazwy nowo budowanej arterii, zwanej roboczo „obwodnicą południową”. Pragniemy zabrać głos w tej dyskusji i zaproponować rozwiązanie, które w naszej opinii usatysfakcjonuje wszystkich.

Stoimy na stanowisku, że nazwa ta powinna być adekwatna do wielkości i rangi przedsięwzięcia (jak by nie patrzeć jest to największa od wielu dziesięcioleci inwestycja drogowa w Radomiu), adekwatna do roli w strukturze komunikacyjnej miasta oraz zdecydowanie niekontrowersyjna dla niewielkich nawet grup społecznych w Radomiu i wreszcie taka, by niosła w sobie pozytywny, konstruktywny wydźwięk. Uważamy za niesłuszne przy tej okazji uwzględnianie wątków martyrologicznych, mających swe źródło w najnowszej historii Polski, lub mających choćby delikatny wydźwięk polityczny, co wydaje nam się dalece niestosowne. Na racjonalny osąd pewnych wydarzeń i ludzi trzeba poczekać – być może 100 i więcej lat. Ci, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii, zostaną z pewnością docenieni. Jednocześnie istnieje lista patronów, których doniosłość w dziejach miasta i kraju historia dawno doceniła i którzy nie budzą niczyich wątpliwości, a ich majestat oraz osiągnięcia są powszechnie znane i cenione. Uważamy, iż należy przy każdej możliwej okazji budować świadomość radomian i mieszkańców regionu, iż Radom był i jest znaczącym ośrodkiem na mapie kraju, przez co należy również brać pod uwagę nie tylko nazwy związane z patronami.

Mając powyższe na uwadze wnosimy o rozpatrzenie pomysłu nadania części nowej arterii nazwy lub nazw:

-Aleja Piastów

-Aleja Kazimierza Wielkiego

-Aleja Wojewódzka

-Aleja X Wieków Radomia (wiemy, iż nasz gród istniał już w okolicach X wieku)

-Aleja Konstytucyjna lub Aleja Konstytucji Nihil Novi

-Aleja Rzeczpospolitej

Nazw, o których piszemy uzasadniać nie trzeba. Ogrom dokonań proponowanych patronów, przede wszystkim dla Radomia, jest dziś oczywisty nawet dla uczniów szkół podstawowych. Bez wątpienia zasłużyli oni na uhonorowanie. Stosując równocześnie nazwy odwołujące się do najstarszych tradycji grodowych naszego miasta, później gubernialnych i wojewódzkich Radomia, naszego wkładu w podwaliny współczesnej Rzeczpospolitej dzięki konstytucji 1505 roku, utrwalamy w świadomości społecznej to, jak znaczącym miastem Radom jest i był, a co dzisiaj wydaje się tak bardzo zapomniane, w dużej mierze przez samych mieszkańców. Wybudowaliśmy w ostatnim czasie dużo ulic w naszym mieście, będziemy dalej budować, przy czym dla każdej należy wybrać odpowiednią do jej rangi nazwę. Starczy dla wielu propozycji. Mamy się czym szczycić, mamy wspaniałe korzenie, ale nie zawsze dobrze je potrafimy wyeksponować, gdzie za przykład niech posłuży marginalna w układzie drogowym ulica Kochanowskiego, czy brak w zasadzie jakichkolwiek odniesień do najwspanialszych kart historii Radomia. Powinniśmy się wieloma rzeczami szczycić, mówić o nich mówić głośno i należy wg nas to brać pod uwagę w pierwszej kolejności".

Źrodło: Radom: co za dzień
 
 
staropolanin 


Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 120
Skąd: okolice Radomia
Wysłany: Pią Lis 30, 2012 11:22 am   Nazwy dla obwodnicy: bez polityki i kontrowersji!

W Radomiu toczy się dyskusja nad nadaniem nazwy nowo budowanej obwodnicy południowej Radomia. Głos w tej sprawie zabrało także stowarzyszenie Radomskie Inwestycje. – Chcemy zaproponować rozwiązanie, które w naszej opinii usatysfakcjonuje wszystkich – piszą w liście do nas jego prezes Radomir Jasiński oraz sekretarz Damian Maciąg.

Zdaniem autorów listu, nazwa obwodnicy powinna być adekwatna do wielkości i rangi przedsięwzięcia (jest to największa od wielu dziesięcioleci inwestycja drogowa w Radomiu), adekwatna do roli w strukturze komunikacyjnej miasta oraz zdecydowanie niekontrowersyjna dla niewielkich nawet grup społecznych w Radomiu i wreszcie taka, by niosła w sobie pozytywny, konstruktywny wydźwięk.

Uważamy za niesłuszne przy tej okazji uwzględnianie wątków martyrologicznych,mających swe źródło w najnowszej historii Polski lub mających choćby delikatny wydźwięk polityczny, co wydaje nam się dalece niestosowne. Na racjonalny osąd pewnych wydarzeń i ludzi trzeba poczekać – być może 100 i więcej lat. Ci, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii, zostaną z pewnością docenieni. Jednocześnie istnieje lista patronów, których doniosłość w dziejach miasta i kraju historia dawno doceniła i którzy nie budzą niczyich wątpliwości, a ich majestat oraz osiągnięcia są powszechnie znane i cenione. Uważamy, iż należy przy każdej możliwej okazji budować świadomość radomian i mieszkańców regionu, iż Radom był i jest znaczącym ośrodkiem na mapie kraju, przez co należy również brać pod uwagę nie tylko nazwy związane z patronami – piszą do nas Radomir Jasiński i Damian Maciąg.

Liderzy stowarzyszenia mając powyższe na uwadze wnoszą o rozpatrzenie pomysłu nadania części nowej arterii nazwy lub nazw:

- Aleja Piastów

- Aleja Kazimierza Wielkiego

- Aleja Wojewódzka

- Aleja X Wieków Radomia (wiemy, iż nasz gród istniał już w okolicach X wieku)

- Aleja Konstytucyjna lub Aleja Konstytucji Nihil Novi

- Aleja Rzeczpospolitej

Tych nazw zdaniem autorów listu uzasadniać nie trzeba.

Ogrom dokonań proponowanych patronów, przede wszystkim dla Radomia, jest dziś oczywisty nawet dla uczniów szkół podstawowych. Bez wątpienia zasłużyli oni na uhonorowanie. Stosując równocześnie nazwy odwołujące się do najstarszych tradycji grodowych naszego miasta, później gubernialnych i wojewódzkich Radomia, naszego wkładu w podwaliny współczesnej Rzeczpospolitej dzięki konstytucji 1505 roku, utrwalamy w świadomości społecznej to, jak znaczącym miastem Radom jest i był, a co dzisiaj wydaje się tak bardzo zapomniane, w dużej mierze przez samych mieszkańców – czytamy dalej.

Ponadto autorzy listu uważają, że w Radomiu ulice będą budowane w dalszym ciągu, więc każdej można nadać odpowiednią do jej rangi nazwę.

Starczy dla wielu propozycji. Mamy się czym szczycić, mamy wspaniałe korzenie, ale nie zawsze dobrze je potrafimy wyeksponować, gdzie za przykład niech posłuży marginalna w układzie drogowym ulica Kochanowskiego, czy brak w zasadzie jakichkolwiek odniesień do najwspanialszych kart historii Radomia. Powinniśmy się wieloma rzeczami szczycić, mówić o nich mówić głośno i należy wg nas to brać pod uwagę w pierwszej kolejności – kończą swój list Radomir Jasiński i Damian Maciąg.

Powyższy list został przez członków stowarzyszenia skierowany do prezydenta miasta Radomia oraz rady miejskiej w Radomiu.

Źrodło: Radom24.pl
 
 
rj 
Site Admin


Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 2113
Skąd: Radom(Ustronie)/Kraków
Wysłany: Pią Lis 30, 2012 12:54 pm   Jaki patron dla obwodnicy południowej?

Prezydenta Kaczorowskiego, Jacka Kuronia, Macieja Glogiera a może Aleja Rzeczypospolitej albo Piastów? Radomianie dyskutują o patronie dla budowanej obwodnicy południowej.

Głos w dyskusji zabiera stowarzyszenie Radomskie Inwestycje. "Pragniemy (...) zaproponować rozwiązanie, które w naszej opinii usatysfakcjonuje wszystkich" - piszą w liście do lokalnych mediów Jaromir Jasiński i Damian Maciąg.

"Stoimy na stanowisku, że nazwa ta powinna być adekwatna do wielkości i rangi przedsięwzięcia (jak by nie patrzeć jest to największa od wielu dziesięcioleci inwestycja drogowa w Radomiu), adekwatna do roli w strukturze komunikacyjnej miasta oraz zdecydowanie niekontrowersyjna dla niewielkich nawet grup społecznych w Radomiu i wreszcie taka, by niosła w sobie pozytywny, konstruktywny wydźwięk.

Uważamy za niesłuszne przy tej okazji uwzględnianie wątków martyrologicznych, mających swe źródło w najnowszej historii Polski, lub mających choćby delikatny wydźwięk polityczny, co wydaje nam się dalece niestosowne. Na racjonalny osąd pewnych wydarzeń i ludzi trzeba poczekać – być może 100 i więcej lat. Ci, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii, zostaną z pewnością docenieni. Jednocześnie istnieje lista patronów, których doniosłość w dziejach miasta i kraju historia dawno doceniła i którzy nie budzą niczyich wątpliwości, a ich majestat oraz osiągnięcia są powszechnie znane i cenione. Uważamy, iż należy przy każdej możliwej okazji budować świadomość radomian i mieszkańców regionu, iż Radom był i jest znaczącym ośrodkiem na mapie kraju, przez co należy również brać pod uwagę nie tylko nazwy związane z patronami" - przekonuja autorzy listu. Ich propozycje to: Aleja Piastów, Aleja Kazimierza Wielkiego, Aleja Wojewódzka, Aleja X Wieków Radomia, Aleja Konstytucyjna lub Aleja Konstytucji Nihil Novi, Aleja Rzeczpospolitej.

Źródło: Mój Radom
_________________
Kolej na Radom !
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10