.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: rj
Nie Lis 06, 2011 8:05 am
Radom w krajowych dokumentach strategicznych
Autor Wiadomość
staropolanin 


Dołączył: 14 Sty 2008
Posty: 120
Skąd: okolice Radomia
Wysłany: Czw Maj 12, 2011 2:27 pm   Metropolie nadal kością niezgody

Kończą się konsultacje projektu koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju 2030

Wiadomo, że podstawą tej wizji stanie się policentryczna metropolia sieciowa, w której skład wejdzie 12 największych polskich miast. Ta idea spotkała się z uznaniem Unii Metropolii Polskich, choć pojawiły się też obawy o zgodność tego dokumentu z art. 47 i 48 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zobowiązujących Ministerstwo Rozwoju Regionalnego do stworzenia koncepcji.

Ustawa sobie, koncepcja sobie

Art. 47 ust. 2 definiuje koncepcję przestrzennego zagospodarowania kraju 2030 i określa uwarunkowania zrównoważonego rozwoju oraz działania niezbędne do jego osiągnięcia, po czym wymienia pięć elementów, które powinny się tam znaleźć, w tym określenie elementów krajowej sieci osadniczej z wyodrębnieniem obszarów metropolitalnych. Koncepcja nie spełnia tego warunku, z czym nie mogą się pogodzić członkowie UMP, walczący o stworzenie im warunków rozwoju i określenie kompetencji.

Zdaniem samorządowców ustawodawca, wpisując do ustawy konieczność wyodrębnienia metropolii, podkreślił ich znaczenie jako podstawowych elementów sieci osadniczej. MRR tłumaczy, że dopiero funkcjonowanie w sieci przyniesie im rozwój i podniesie konkurencyjność w stosunku do miast innych krajów UE. Jednakże obowiązek wskazania w koncepcji m.in. obszarów metropolitalnych nie wystarcza dziś do prowadzenia nowoczesnej polityki przestrzennej kraju.

Najpierw należy zdefiniować obszary funkcjonalne, do których resort zalicza też obszary metropolitalne, wprowadzić klasyfikację takich obszarów, a dopiero potem je delimitować. Zająć się tym ma zespół składający się z przedstawicieli ministerstw Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury oraz jednostek samorządowych, również samorządu wojewódzkiego. Rolę koordynatora prac przyjmie samorząd wojewódzki.

Uważa się, że obszary metropolitalne muszą się znaleźć w planie zagospodarowania przestrzennego województwa.

– Koncepcja nie służy określeniu granic obszarów, lecz jedynie ich wskazaniu. Delimitacja może nastąpić po przeprowadzeniu szczegółowych badań – twierdzi prof. Tomasz Komornicki z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, który był współtwórcą projektu eksperckiego dla MRR. – Wydaje się, że dopóki brakuje ustawy o obszarach metropolitalnych, która określiłaby ich kompetencje, wielkie miasta muszą się zgodzić na współpracę m.in. z samorządem wojewódzkim.

Jakie obszary metropolitalne

Projekt KPZK zawiera kryteria wyodrębnienia obszarów metropolitalnych. W sensie ogólnym to „obszar wielkiego miasta wraz z powiązanym z nim funkcjonalnie otoczeniem". Szczegółowe kryteria to:

- liczba ludności przekraczająca 300 tys.,

- zatrudnienie w sektorze usług rynkowych powyżej 40 tys. osób,

- lokalizacja wyższych uczelni, w których liczba studentów wynosiła w latach 2007/2008 powyżej 60 tys.,

- współpraca instytucji naukowo-badawczych w piątym i szóstym programie ramowym UE,

- lokalizacja portu lotniczego, lokalizacja hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych,

- organizacja międzynarodowych wystaw i konferencji.

Zasięg obszaru metropolitalnego wyznaczą codzienne dojazdy do pracy mieszkańców.

Warunki te spełnia obecnie dziesięć metropolii: Warszawa, Konurbacja Górnośląska, Trójmiasto, Łódź, Wrocław, Poznań, Kraków, Szczecin, Bydgoszcz z Toruniem, Lublin. W wykazie brakuje Białegostoku i Rzeszowa, choć w wizji 2030 r. już występują, co oznacza, że MRR zakłada w nich intensyfikację procesów urbanizacyjnych.

UMP zwraca uwagę na brak dość ważnego kryterium: wydzielenia obszarów metropolitalnych zgodnie z podziałem kraju na podregiony statystyczne NTS-3 uwzględniane w analizach Eurostatu dotyczących polityki spójności.

Różnice zdań między MRR a samorządami mogą po podsumowaniu konsultacji zmaleć, ale wrażenie braku spójności ustawy z koncepcją pozostaje.

Źródło: Rzeczpospolita

Z powyższego wynikają dwie sprawy:
(1) Chyba (na szczescie!) na nic zdały sie polityczne targi i próby przepchnięcia pod stołem miast, które metropoliami nijak być nie powinny. I dobrze. Dlaczego bowiem takie np. Kielce miały by być metropolią a Radom nie? Czas skończyć ze sztucznym różnicowaniem szans rozwojowych na polityczne zamówienie.
(2) Nadal nic nie wiadomo o tym jak będzie kreowana polityka względem regionów zapóźnoinych cywilizacyjnie - w szczególności radomskiego. Będziemy w Polsce wschodniej czy nie?

redoxygene: ile razy można prosić o wstawianie artykułów zgodnie z regulaminem i do tego bez śmieci zbędnych w tekście??? Poprawiłem, ale naprawdę już tracę cierpliwość. Gdyby nie ważna treść artykułu, usunąłbym go...
Ostatnio zmieniony przez redoxygene Czw Maj 12, 2011 3:00 pm, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
k0rniszon 

Dołączył: 19 Mar 2010
Posty: 141
Skąd: okolice
Wysłany: Pon Paź 17, 2011 8:30 pm   Radom chce być częścią programu Polska Wschodnia

Radom naciska, żeby włączono subregion do programu Polska Wschodnia. Minister Elżbieta Bieńkowska nie wyklucza takiej możliwości, ale też przerzuca ciężar zgody na Komisję Europejską.

Zgodnie z założeniami Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2,27 mld euro przeznaczonych było na wsparcie najbiedniejszych regionów, do których zaliczane są województwa: warmińsko - mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Tyle tylko, że - jak twierdzi Radom - nie są to jedyne biedne regiony w tej części Polski. W subregionie radomskim - obszarze dawnego województwa radomskiego zastanawiają się więc dlaczego nie zostali ujęci w tym programie i nie mogą korzystać z dodatkowych funduszy.

Problem w tym, że Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej pomyślany został jako wsparcie dla całych województw, a nie poszczególnych jego obszarów. A ze względu na to, że województwo mazowieckie jest największe, a w jego skład wchodzi także bardzo bogata Warszawa, to wskaźniki takie jak średnie bezrobocie, produkt krajowy brutto czy dochody województwa sugerują, że problemu z ubóstwem w subregionie radomskim teoretycznie być po prostu nie może.

A rzeczywistość jest zupełnie inna. Spoglądając na obszar Polski Wschodniej z poziomu podregionów, można stwierdzić, że znajdują się w nim tereny o wiele bogatsze niż podregion radomski, który z takiego wsparcia korzystać nie może.

- Kiedy porównamy PKB w poszczególnych podregionach Polski Wschodniej, przekonamy się, że subregion radomski jest znacznie biedniejszy niż np. subregion kielecki, lubelski czy białostocki - wyjaśnia Sebastian Murawski, dyrektor funduszy unijnych i strategii w urzędzie miejskim w Radomiu.Ponadto jak zaznacza Murawski można wręcz mówić o przepaści pomiędzy poziomem bezrobocia w Warszawie czy jej okolicach, a podregionem radomskim lub ostrołęcko-siedleckim, gdzie niemal co trzeci mieszkaniec pozostaje bez pracy.

Podobne różnice są w zarobkach albo we wskaźnikach produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca - wg danych GUS z 2009 roku w regionie radomskim był on prawie pięciokrotnie niższy niż w stolicy województwa mazowieckiego.- Warszawa po prostu zawyża średnie wskaźniki województwa w związku z czym problemy z jakimi borykają się skrajnie biedne miasta, powiaty i gminy gubią się w tym i trudno je dostrzec - dodaje.

Rozwiązania tej sytuacji władze Radomia upatrują więc w odejściu od planowania wsparcia unijnego na poziomie województw i rozpatrywaniu dysproporcji z poziomu np. podregionów. Dzięki takiemu podejściu podregion radomski mógłby zostać włączony w obszar wsparcia Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej i skorzystać z dodatkowych pieniędzy na inwestycje i rozwój.

- Skoro w koncepcji przestrzennej zagospodarowania kraju powstało coś takiego jak Polska Zachodnia (zobacz mapka nr 2 w dziale multimedia) i tam nastąpiło odejście od zasady regionów na rzecz podregionów wyznaczając nowy obszar wsparcia dla niektórych podregionów województw Polski Zachodniej i Pomorza Środkowego, to uważamy, że jeśli obszar specjalny Polski Wschodniej nie musi być zakreślany w oparciu o województwa, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zostali zakwalifikowani do niej jako podregion - tłumaczy Sebastian Murawski.Kiedy taka sytuacja mogłaby mieć miejsce?

- Tak naprawdę tego nikt do końca nie wie - tłumaczy Murawski. - Na pewno musiałoby to nastąpić na przełomie nowej perspektywy finansowej, ale ponieważ jest taka sytuacja, że rząd przystąpił już do aktualizacji programu Polski Wschodniej, do pewnej analizy i podsumowań, to uważamy, że trzeba już o tym mówić, żeby w nowej perspektywie finansowej znalazły się na ten cel fundusze - dodaje.

Mało konkretna i nieco wymijająca na pomysł i działania Radomia wydaje się być pierwsza odpowiedź z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Minister Elżbieta Bieńkowska w nadesłanym właśnie do władz miasta liście podkreśla, że włączenie części województwa mazowieckiego do ewentualnego programu operacyjnego, który kontynuowałby obecny Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej jest kwestią, która wymagałaby uzgodnienia umożliwiających to rozwiązań na poziomie całej Unii.

Co więcej - jak zaznacza Bieńkowska - posunięcia te wymagałyby istotnych zmian w podejściu programowania unijnego (kwestia utworzenia programu obejmującego dwa cele polityki spójności na bazie podregionów - NUTS3, a nie regionów NUTS2 ), a zatem zgody Komisji Europejskiej i innych państw członkowskich.

- Odpowiedź ta jest co prawda mało konkretna, ale nie przecząca. W wejściu naszego subregionu do Polski Wschodniej widzimy nasz bardzo ważny interes - komentuje na gorąco Sebastian Murawski. - Obawiamy się bowiem tego, że Mazowsze może w końcu nie znaleźć się wśród regionów przejściowych i w ogóle stracić finansowanie. Dlatego na przyłączenia naszego podregionu do Polski Wschodniej patrzymy jak swego rodzaju remedium, na taki środek zaradczy na to, co by było gdyby nie powstały regiony przejściowe - podsumowuje.

Źródło: Portal Samorządowy

KPZK 2030 ma być rozpatrzona przez Radę Ministrów 18 października. Bardzo dobrze, że termin przesunięto na okres po wyborach.
 
 
maximus 

Dołączył: 06 Wrz 2011
Posty: 692
Skąd: Radom
Wysłany: Wto Paź 18, 2011 10:31 pm   

Mam nadzieję, że nowi parlamentarzyści pokażą, że zasługują na to, żeby nimi być z Ziemi Radomskiej i zajmą się tym tematem.
 
 
rj 
Site Admin


Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 2113
Skąd: Radom(Ustronie)/Kraków
Wysłany: Śro Lip 18, 2012 12:53 pm   Strategia Mazowsza: marzy nam się lotnisko i filharmonia

161 wniosków zgłosili mieszkańcy regionu radomskiego, w tym głównie poprzez swoje samorządy, do Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 roku. Czy to postulaty realne, czy tylko nasze pobożne życzenia?

Autorzy dokumentu konsultują jego założenia; dziś spotkanie na temat aktualizacji strategii organizowane przez oddział terenowy Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego odbywa się w radomskim magistracie. Uczestniczą w nim głównie samorządowcy, ale także parlamentarzyści, pracownicy nauki.

Strategia - jak podkreślał prezentujący ją prof. Zbigniew Strzelecki, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego - to drogowskaz dla samorządów, naukowców, biznesu, organizacji samorządowych na najbliższe kilkanaście lat. Opracowanie posłuży także do przygotowania Regionalnych Programów Operacyjnych Województwa Mazowieckiego, a te staną się z kolei podstawą do zawierania kontraktów regionalnych, czyli ubiegania się o fundusze unijne w kolejnej perspektywie finansowej.

Sporo wniosków zgłoszonych przez burmistrzów, wójtów z regionu radomskiego to potrzeby inwestycyjne. Oczekujemy zatem rozbudowy linii kolejowych, w tym nr 8 z Radomia do Warszawy, dostosowania dróg nr 7 i 12 do standardów tras ekspresowych, utworzenia na Sadkowie cywilnego portu lotniczego, ale także mazowieckiego centrum obsługi inwestora, inkubatora przedsiębiorczości w Kozienicach, w Pionkach rewitalizacji parku przemysłowego, a w Radomiu - parku technologicznego. Mieszkańcy regionu oczekują także na poprawę dostępności służby zdrowia, w tym budowę centrum onkologii przy szpitalu na Józefowie, oddziału rehabilitacji przy szpitalu miejskim, stacji dializ i rozwoju kardiologii, w tym głównie dziecięcej. Mamy także spore oczekiwania dotyczące kultury: marzy nam się filharmonia, Park Kulturowy w Dolinie Mlecznej, muzeum historii Radomia.

- Dokument zawiera także koronny, z punktu widzenia interesu naszego regionu, postulat zgłoszony przez władze Radomia, a dotyczący uzyskania dla subregionu radomskiego dostępu do środków z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej lub jego odpowiednika w przyszłej perspektywie finansowej 2014 - 20 - podkreśla Ryszarda Kitowska biura prasowego urzędu Miejskiego.

Źródło: Mój Radom
_________________
Kolej na Radom !
 
 
Wolfchen 
Pieszy kierowca ;)


Dołączył: 01 Gru 2009
Posty: 3793
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 19, 2012 1:21 pm   

Cytat:
- Dokument zawiera także koronny, z punktu widzenia interesu naszego regionu, postulat zgłoszony przez władze Radomia, a dotyczący uzyskania dla subregionu radomskiego dostępu do środków z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej lub jego odpowiednika w przyszłej perspektywie finansowej 2014 - 20 - podkreśla Ryszarda Kitowska biura prasowego urzędu Miejskiego.
Myślę, że to jest najważniejszy (i najdalej idący) wniosek, ze wszystkich złożonych - i oby został przyjęty. :thr)
_________________
[M2] 7 9 22 24 25 111 117 118 127 158 185 318 N22 N24 N72
 
 
 
rj 
Site Admin


Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 2113
Skąd: Radom(Ustronie)/Kraków
Wysłany: Czw Lip 19, 2012 1:33 pm   

mały komentarz do arcyciekawego odkrycia jakiego dokonali spece struzikowi > http://radomir.blox.pl/2012/07/Upal.html
_________________
Kolej na Radom !
 
 
PePe 


Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 825
Skąd: Radom
Wysłany: Czw Lip 19, 2012 6:04 pm   

Jest w Radomiu chociaż jedna duża firma tekstylna? Z resztą po co pytać. Struzik na swoim placu zabaw przestawia zabawki jak mu się podoba: a to samochodzik codziennie z Płocka do Warszawy przesuwa (niestety prawdziwy), a to ciuchcię z Modlina do Płocka buduje. Co w tym dziwnego, że pod jego skrzydłami powstają takie głupoty, w końcu tego klocuszka z napisem "Radom" nie lubi najbardziej. To chyba powód do dumy dla Radomia.

Mam nadzieję, że samorząd województwa uniemożliwi mu w jakiś sposób dalszą celową degradację Ziemi Radomskiej. Nadzieja umiera ostatnia...
 
 
Wolfchen 
Pieszy kierowca ;)


Dołączył: 01 Gru 2009
Posty: 3793
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 19, 2012 6:20 pm   

PePe napisał/a:
a to ciuchcię z Modlina do Płocka buduje
Akurat ten pomysł ma sens - dojazd koleją z Płocka do Warszawy obecnie nie istnieje (bo jeden pociąg na dobę to troszkę za mało). A potoki są spore.
PePe napisał/a:
Mam nadzieję, że samorząd województwa uniemożliwi mu w jakiś sposób dalszą celową degradację Ziemi Radomskiej.
Chyba już bardziej zdegradować się nie da, patrząc na obecną sytuację... :thd
_________________
[M2] 7 9 22 24 25 111 117 118 127 158 185 318 N22 N24 N72
 
 
 
PePe 


Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 825
Skąd: Radom
Wysłany: Czw Lip 19, 2012 6:26 pm   

Wolfchen napisał/a:
Akurat ten pomysł ma sens - dojazd koleją z Płocka do Warszawy obecnie nie istnieje (bo jeden pociąg na dobę to troszkę za mało). A potoki są spore.


Może i ma sens ale nie zamiast 8. - która nie od dziś powinna być priorytetem komunikacyjnym województwa.
 
 
Wolfchen 
Pieszy kierowca ;)


Dołączył: 01 Gru 2009
Posty: 3793
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 19, 2012 6:30 pm   

To akurat jest oczywiste - i nawet nie w skali województwa, tylko w skali kraju bym powiedział.
_________________
[M2] 7 9 22 24 25 111 117 118 127 158 185 318 N22 N24 N72
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 11