.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Stała wystawa lotnictwa
Autor Wiadomość
maximus 

Wysłany: Nie Lis 20, 2011 11:16 pm   Stała wystawa lotnictwa

Tradycje lotnicze w Radomiu są od wielu lat. W ostatnich latach wzmogły się one poprzez organizację największych pokazów lotniczych w Polsce, czyli AIR SHOW.
Może warto by pójść w tym kierunku i zorganizować stałą wystawę lotnictwa , może nie tylko wojskowego. Nie chcę tutaj pisać o atrakcyjności takiej wystawy np. dla fanów lotnictwa, wycieczek szkolnych i rodzinnych (weekendowych). Oczywiście gdyby się udało, to warto by pomyśleć o pewnej interaktywności takiej wystawy/muzeum. Koszt na początku nie powinien być chyba taki duży, skoro przy drogach i barach często spotyka się samoloty nawet pasażerskie.

Szczerze mówiąc to dziwię, się dlaczego nie ma jeszcze takiej wystawy w Radomiu. To chyba wynika z wielu zaniedbań miasta o własną historię. Można by tu podać przykład konstytucji NIHIL NOVI, która kompletnie nie jest wypromowana przez Radom, a mogłaby być chociażby salka dydaktyczna na ten temat, dla wycieczek szkolnych nie tylko z Radomia i okolic, a może i inscenizacja coroczna tego wydarzenia połączona z jarmarkiem itp. Szukamy nowych ścieżek promocji miasta a nie potrafimy wykorzystać prostych zasobów.

pch 

Wysłany: Pon Lis 21, 2011 9:19 am   

Hm, jeżeli chodzi ci o postawienie jakichś starych samolotów, tak jak je się stawia przy drogach, to coś w tym stylu znajduje się już na terenie Jednostki Wojskowej na Sadkowie. A jeżeli chodzi o to by podejść do tego profesjonalnie, to cóż, ciężko będzie konkurować ze zbiorami z Łodzi czy Krakowa. Nie sztuka znaleźć kilka starych samolotów do kupienia, sztuka znaleźć rzadkie i ciekawe okazy i zrobić z nimi coś interesującego. Ale, nie jestem na nie ;)

maximus 

Wysłany: Pon Lis 21, 2011 1:09 pm   

To pewien pomysł, i trzeba go rozbudowywać. Targi kieleckie też zaczynały w jakiś starych halach i pewnie w Poznaniu się z nich śmiali. Także argument o Łodzi czy Krakowie w ogóle mnie nie zniechęca, zawsze można znaleźć jakąś niszę. A o kontakty powinno być nam łatwiej, skoro co dwa lata mamy AIR SHOW.

maximus 

Wysłany: Pon Lis 21, 2011 1:12 pm   

Zresztą lotnictwo to jak najbardziej precyzja, więc pasuje jak ulał.
A co do tych samolotów na Sadkowie, to czy mogę sobie w niedzielę z rodziną iść i zrobić zdjęcia? Albo czy jest jakakolwiek tablica informacyjna np. przy al. Wojska Polskiego na ten temat. A i żołnierze mogliby trochę tam przypilnować bo i tak od pewnego czasu nie stoją już na pierwszej bramce. To jest proste tylko trzeba się za to zabrać i zrobić.

czarusek 

Wysłany: Śro Lis 23, 2011 11:45 pm   

Wydaje mi sie, ze nie ma tam zakazu robienia zdjec bo rozstawione sa na osiedlu i ogrodzenie lotniska jest dopeiro za tymi samolotami. I zadnej tablicy informujacej o tej "wystawie" tez nigdzie nie widzialem. Ot tak po prostu sobie tam stoja nie pilnowane :)

maximus 

Wysłany: Czw Lis 24, 2011 12:51 am   

Żyję tu od urodzenia i o tym nie słyszałem, więc z innych miejscowości pewnie większość też nie słyszała. Ale jeśli takie coś jest to dobrze , i jest to dobry początek, tylko PROMOCJA jest potrzebna , żeby samo na siebie zarabiało.

Miro 

Wysłany: Czw Lis 24, 2011 10:26 am   

Ogólnodostępna wystawa statków powietrznych pojawiła się razem z pierwszymi pokazami Air Show. Sprzęt pozyskano z likwidowanego centrum szkolenia techników z Oleśnicy. Ekspozycję stanowią: samoloty Su-22, Mig-23, Mig-21, I-22 Iryda, TS-11 Iskra, śmigłowce Mi-2 i Mi-24.
W Dęblinie powstało Muzeum Sił Powietrznych, które (niestety) najprawdopodobniej przejmie egzemplarze statków powietrznych znajdujących się w Radomiu. To samo dotyczy tych które znajdują się na lotnisku Lublinek pod Łodzią. Okazało się, że właścicielem większości znajdujących się tam eksponatów jest nadal MON.

czarusek 

Wysłany: Czw Lis 24, 2011 2:51 pm   

To przydaloby sie zrobic sciepe i kupic te eksponaty :P

maximus 

Wysłany: Nie Gru 11, 2011 6:00 pm   

Wybrałem się tam wreszcie i poniżej są zdjęcia :)
Wg mnie na początek mogłoby być, ale trzeba by to bardziej promować i rozwijać.

Miro 

Wysłany: Nie Lip 01, 2012 8:24 pm   

Temat wystawy lotniczej na lotnisku niedługo będzie można zamknąć. Wszystkie egzemplarze statków powietrznych, znajdujące się przed bramą jednostki, mają być przekazane do muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Taki los spotkał też większość z wystawy na lotnisku Łódź-Lublinek.
Szkoda.

Miro 

Wysłany: Wto Lip 17, 2012 5:04 pm   

Radom straci zabytkowe samoloty
Wtorek 17.07.2012 13:25

Pewien etap w historii 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu zostaje właśnie zamknięty. Ekspozycja złożona z zabytkowych samolotów i śmigłowców wojskowych, która znajduje się tuż przed bramą jednostki trafi do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Taką decyzję podjęło dowództwo jednostki. - Potwierdzam, że eksponaty trafią do Dęblina. Przez lata te samoloty i śmigłowce były wizytówką naszego lotniska, ale nie stać nas już na dalsze utrzymywanie tego sprzętu. Co jakiś czas trzeba przecież poddawać te samoloty konserwacji i malowaniu. Jestem przekonany, że w Muzeum Sił Powietrznych specjaliści zajmą się tym sprzętem w odpowiedni sposób i kolejne pokolenia będą mogły oglądać maszyny, które kiedyś były przez nas używane - wyjaśnia pułkownik Krzysztof Baranowski, zastępca dowódcy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego W Radomiu.

W tej chwili trwa demontowanie części samolotów i śmigłowców. Za kilka tygodni eksponaty w całości powinny trafić do Dęblina.

Przypomnijmy, że przed bramą jednostki można było obejrzeć m.in. Su - 22, czyli samolot szturmowo - bombowy produkcji ZSRR, I - 22 Iryda, samolot szkolno-bojowy wyprodukowany w zakładach w Mielcu oraz Mi - 2, śmigłowiec wielozadaniowy wyprodukowany w Świdniku i Mi - 24, ciężki śmigłowiec bojowy.

Mariusz Skopek, fot. Michał Sołśnia.

Źródło:Co za dzień

Prawdę mówiąc, Siły Powietrzne popełniły błąd zakładając muzeum w Dęblinie. Przecież tam (oprócz kandydatów na żołnierzy i żołnierzy), pies z kulawą nogą nie zajrzy.

maximus 

Wysłany: Wto Lip 17, 2012 8:38 pm   

Wielka szkoda, trudno mi zrozumieć, dlaczego w Radomiu nie można było tego zatrzymać i rozwijać.

czarusek 

Wysłany: Czw Lip 19, 2012 3:56 am   

Tak pieknie sie tam eksponowaly. Czasami nawet zabieralem tam moich gosci spoza Radomia zeby im pokazac te maszyny :) Nie mogli uwierzyc, ze to nie atrapy i ze stoja sobie takie "dostepne" dla ludzi i za darmo :) Wielka szkoda i poniekad strata dla Radomia.

Miro 

Wysłany: Czw Lip 19, 2012 3:32 pm   

Pierwsze egzemplarze przygotowane do transportu:

TS-11 Iskra:

I-22 Iryda:

Odpowiedz do tematu