.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych | ul.Witosa
Autor Wiadomość
rj 
Site Admin


Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 2113
Skąd: Radom(Ustronie)/Kraków
Wysłany: Wto Maj 18, 2010 5:35 pm   Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych | ul.Witosa

Dziwne, ale jakoś nie ma wątku poświęconego największej jak dotąd unijnej inwestycji w Radomiu. Niniejszym zakładam.

Ekologia i ekonomia ?

Mimo uroczystego otwarcia Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych wciąż nie udało się rozwiązać wszystkich problemów związanych z budową i funkcjonowaniem tego zakładu. Przede wszystkim w sądach trwa batalia o odszkodowania, których żąda poprzedni wykonawca inwestycji Polimex-Mostostal. Nadal czekamy na rozliczenie budowy – pieniądze, i to nie małe, przekazała nam Unia Europejska. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie, czy Radkomowi uda się zagospodarować tzw. frakcję RDF, z której można przygotowywać paliwo alternatywne, a za utylizację której Radkom musi płacić.

- Odpady są, były i będą – mówił w przemówieniu prezes Radkomu Marian Kozera. Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych powstał po to, aby na wysypiskach nie składować odpadów, ale aby je przetwarzać i utylizować. Od pierwszych rozmów o tej inwestycji upłynęło wiele lat. Radomiem rządziło w tym czasie trzech prezydentów, a Radkomem czterech prezesów. Budowa zakończona. Zakład uroczyście otwarty. Ale przecięcie wstęgi nie przecina wszystkich problemów związanych z ZUOK. – W tej chwili wszystkie sprawy dotyczące roszczeń są w sądzie i to sąd rozstrzygnie kto ma rację – informuje prezes Kozera. Chodzi o roszczenia, które wobec Radkomu zgłosił poprzedni wykonawca inwestycji Polimex-Mostostal. Jak mówią przedstawiciele ministerstwa środowiska, przy każdej tego typu inwestycji pojawiają się roszczenia. Ale w sądach dotychczas zapadały wyroki korzystne dla beneficjentów – w tym wypadku chodzi o władze Radomia. Przed Radkomem jest jeszcze rozliczenie budowy. Termin – przedłużany na prośbę miejskiej firmy przez Unię Europejską – mija w końcu 2010 roku. Radkom musi także spełnić normy postawione przez Brukselę dotyczące ochrony środowiska. Chodzi m.in. o przekazywanie odpadów na składowisko. W tym wypadku nie ma zagrożenia – uspokaja prezes Kozera. Wszystkie wymagania zostaną spełnione. Nie ma zagrożenia jeśli chodzi o zapewnienie strumienia śmieci do zakładu. Z 45 gminami są podpisane porozumienia, na mocy których do ZUOK trafią z tych gmin odpady. ZUOK zgodnie z ustaleniami z Unią musi przetwarzać do 2017 roku 112 tysięcy ton odpadów rocznie. Nie rozwiązana pozostaje sprawa frakcji RDF, która wykorzystywana jest do produkcji paliw alternatywnych.

Na chwilę obecną Radkom nie jest w stanie przetwarzać tej frakcji i musi płacić za to, aby ktoś ją odebrał. To przeczy temu, co w ciągu wielu lat radomianie o zakładzie słyszeli. Korzyścią dla miasta miało być i to, że wydłuża się czas użytkowania wysypiska, ale także to, że będzie taniej, bo frakcję RDF uda się sprzedać. A przynajmniej ktoś weźmie ją za darmo. Tymczasem Radkom musi płacić za to, aby ktoś ją odebrał. ZUOK wyliczany we wstępnych planach miał być łączony z zakładem, który wykorzystując RDF będzie wytwarzał ciepło. Na razie o tym dodatkowym zakładzie cisza. ZUOK kruszy beton, rozdrabnia odpady wielkogabarytowe, rozbiera sprzęt RTV i AGD, segreguje pozostałą frakcję. Ale nadal pozostaje pytanie czy oprócz zysku ekologicznego Radom ma także zysk ekonomiczny. Na budowę zakładu wydaliśmy ok. 6 milionów euro. Z Unii Europejskiej dostaliśmy 11 milionów euro.

Źródło: TV Dami
Ostatnio zmieniony przez rj Nie Sty 01, 2012 3:48 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Damian Maciąg 
Junior Admin
idealista?

Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 1620
Skąd: Radom - Obozisko
Wysłany: Śro Maj 19, 2010 12:04 pm   

O ZUOK głośno w Polsce:

Utylizacja za kasę z Unii. Radom daje przykład jak odzyskiwać śmieciW Radomiu otwarto wczoraj nowoczesny Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych. Budowę wsparła Unia Europejska z przedakcesyjnego programu ISPA, po rozliczeniu inwestycji zwróci 65 proc. kosztów - ok. 11 mln euro.
Pozostałe 6 mln euro wykładają gmina i miejska spółka Radkom.

Dotąd na wysypisko śmieci trafiało przeszło 90 proc. odpadów z miasta i regionu, teraz w ZUOK-u są segregowane. Część odpadów jest odzyskiwana, część służy jako surowiec do produkcji paliwa alternatywnego. Odpady zielone i biodegradowalne trafiają do kompostowni.

Źródło:
wyborcza.biz
_________________
Blog Damiana Maciąga
Radom - miasto wojewódzkie!
 
 
 
firebwoy 
Moderator
kierownik roweru


Dołączył: 30 Sie 2008
Posty: 804
Skąd: Radom, Łódź
Wysłany: Śro Maj 19, 2010 4:37 pm   Oddano do użytku Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Radomiu

wnp.pl (Patrycja Batóg) - 18-05-2010 10:11

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Radomiu został oficjalnie oddany do eksploatacji, poinformował Urząd Miasta Radom. Obiekt ma charakter regionalny i przetwarza prawie cały strumień wytwarzanych w Radomiu i regionie odpadów komunalnych.

Do ZUOK-u trafiają również odpady zbierane selektywnie. ZUOK stanowi zaplecze techniczne dla kompleksowego systemu gospodarki odpadami wdrażanego na terenie Radomia i gmin regionu subradomskiego.

Przedsięwzięcie to umożliwia spełnienie wymagań, jakie stawia Unia Europejska w zakresie wykorzystania i unieszkodliwiania odpadów. W szczególności powala na ograniczanie składowania odpadów ulegających biodegradacji, wyeliminowane składowania odpadów nieprzetworzonych i generalne odejście od składowania jako podstawowej technologii zagospodarowania odpadów.
Zakład produkuje również kompost przeznaczony do rekultywacji. W ZUOK-u przetwarzane są wszystkie odpady: elektryczne, elektroniczne, budowlane, wielkogabarytowe.

Dzięki realizacji inwestycji zmniejszył się strumień odpadów komunalnych kierowanych do składowiska i wydzielono ze strumienia odpady biodegraodwalne. Stworzone zostało zaplecze technologiczne do przetwarzania odpadów zebranych w systemie selektywnej zbiórki (odpadów opakowaniowych, surowcowych, budowlanych, wielkogabarytowych), a powstający na składowisku biogaz wykorzystywany jest do ogrzewania obiektów ZUOK i produkcji energii elektrycznej.

ZUOK realizowany był w ramach projektu „Gospodarka odpadami komunalnymi w Radomiu. Współfinansowany był z Funduszu ISPA. Komisja Europejska przyznała samorządowi Radomia dotację w wysokości 65% ogólnej sumy wydatków na realizację projektu kompleksowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, który przyczynia się do zmniejszenia różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy obywatelami Unii.

W momencie podpisania memorandum całkowity koszt inwestycji szacowany był na 19 mln 248 tysięcy euro. Obecnie trwają prace mające na celu ostateczne rozliczenie kontraktu i potwierdzające wykonanie celów założonych w memorandum finansowym. Dopiero po ich zakończeniu Radom otrzyma płatność końcową z Unii Europejskiej i będzie możliwe otrzymanie pozyskanych dotacji.

Źródło: energetyka.wnp.pl
_________________
Darmowa Mapa - Pomóż w jej tworzeniu!
 
 
gregory_z_radomia
[Usunięty]

  Wysłany: Śro Maj 19, 2010 8:41 pm   

Pozytywnie o Radomiu w temacie śmieci
 
 
czarna_wrona_kra_kra_kra 


Dołączył: 17 Sie 2009
Posty: 51
Skąd: Radom
Wysłany: Nie Sty 02, 2011 4:25 pm   Radkom rozliczył budowę ZUOK, ale sądzi się z wykonawcą

Finał pierwszej unijnej inwestycji w Radomiu. Radkom rozliczył budowę Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych. Wciąż jednak sądzi się z wykonawcą, który zszedł z placu budowy i nie dokończył prób eksploatacyjnych

- Udało się, choć problemy piętrzyły się właściwie od początku - mówi Marian Kozera, prezes Radkomu. - Zakład działa, dzięki niemu na składowisko będą trafiały tylko odpady, które nie mogą być zagospodarowane.

Gdy jesienią 2006 roku wbijano z pompą pierwszą łopatę na budowie ZUOK-u, termin zakończenia inwestycji wyznaczono na... wiosnę 2007 roku. Potem go kilkakrotnie przesuwano. Najpierw okazało się, że teren nie jest odgórniczony, i należało przeprowadzić skomplikowaną procedurę administracyjną. Wykonawca - Polimex Mostostal i Sutco Polska - natychmiast zażądał odszkodowania za zbyt późne wejście na plac budowy. Potem posypały się kolejne wielomilionowe roszczenia, których Radkom nie uznawał. W efekcie latem 2008 roku, niedługo po rozpoczęciu prób eksploatacyjnych, wykonawca zszedł z placu budowy. Radkom musiał ogłosić przetargi na wykonanie niezrealizowanych prac. Z końcem 2009 roku próby eksploatacyjne przeprowadziła firma z Wielkopolski, która otrzyma za tę usługę 1,8 mln zł brutto. Za te pieniądze przeszkolono także personel i przeprowadzono rozruch wszystkich linii technologicznych.

ZUOK budowany był przy udziale funduszy europejskich. Beneficjenci, czyli gmina i Radkom, pokryli 35 proc. kosztów (6 058 166 euro), Unia Europejska - 65 proc. (11 250 879 euro). Ze względu na problemy z uruchomieniem zakładu Radkom wystąpił do Komisji Europejskiej o przesunięcie o rok terminu rozliczenia inwestycji. Bez tego inwestor mógłby stracić unijne dofinansowanie. Komisja Europejska uwzględniła wniosek Radkomu, a spółka nowego terminu dotrzymała.

- Teraz musimy jeszcze przygotować raport końcowy, w którym rozliczymy inwestycję pod względem rzeczowym - mówi Kozera. - Efekt ekologiczny osiągniemy już w 2011 roku. Na składowisko trafi nie więcej niż 47 proc. przetworzonych odpadów. Docelowo w 2017 roku odpadów, które będą umieszczane na wysypisku, będzie nie więcej niż 21 proc. - wylicza.

To znaczna zmiana, bo przed uruchomieniem ZUOK-u na wysypisku składowano ponad 95 proc. śmieci. Przepisy zmuszają gminy do tworzenia systemów gospodarowania odpadami. Zapełnione są już składowiska w województwie mazowieckim, a składowanie odpadów - podkreśla prezes - jest najmniej korzystne dla środowiska.

Inwestycja jest zakończona, ale Radkom wciąż procesuje się z wykonawcą ZUOK-u.

- Tuż przed świętami jedna ze spraw - dotycząca kary umownej - zakończyła się w pierwszej instancji na naszą korzyść. Chodzi o ponad 2 mln euro - mówi prezes. - Ale wyrok jest jeszcze nieprawomocny i nie mamy uzasadnienia, więc na razie nie chcę go szerszej komentować. Liczymy się z tym, że wykonawca się odwoła. W sądzie toczą się jeszcze sprawy dotyczące gwarancji należytego wykonania i dodatkowych roszczeń Polimeksu.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 9