.:: Forum :.. Strona Główna .:: Forum :..
Osoby zamieszczające wypowiedzi na Forum rozpowszechniają swoje wypowiedzi na własną odpowiedzialność. Każdy wyrażający swoje opinie na Forum ponosi odpowiedzialność za wszelkie roszczenia osób trzecich z tytułu naruszenia praw tych osób.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
WALCZYMY O WOJEWÓDZTWO RADOMSKIE       Regulamin Forum     Przydatne narzędzia i gadżety: Jak cytować artykuły z prasy? | Logotypy do cytowań

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Nowa siedziba Archiwum Państwowego | ul.Wernera
Autor Wiadomość
Damian Maciąg 
Junior Admin
idealista?

Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 1620
Skąd: Radom - Obozisko
Wysłany: Pią Sty 16, 2009 6:34 pm   Nowa siedziba Archiwum Państwowego | ul.Wernera

Archiwum chce się budować i oddać Ratusz

Archiwum zamierza budować nową siedzibę. Miasto chce mu przekazać na ten cel działkę u zbiegu ulic Wernera i Koszarowej, a w zamian odzyska ratusz - jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Radomia


- Zapadła decyzja, że budujemy nowe archiwum. Jest to zgodne z wytycznymi naczelnej dyrekcji, by odchodzić od remontowania zabytkowych obiektów, a wznosić nowe. Po wojnie tylko jedno archiwum w Polsce zostało wybudowane - to, w którym mieści się teraz Archiwum Akt Nowych - tłumaczy Kazimierz Jaroszek, dyrektor Archiwum Państwowego w Radomiu.

Więcej niż wstępna aprobata

Aby ruszyć z budową archiwum, musi mieć działkę, a tę obiecało mu przekazać miasto. Jak zaznacza dyrektor Jaroszek, jest projekt porozumienia w tej sprawie. Stroną oprócz archiwum i miasta jest także wojewoda. Za teren pod obiekt miasto otrzyma dotychczasową siedzibę archiwum w Rynku, która jest własnością skarbu państwa.

Według Małgorzaty Prackiej, dyrektorki wydziału zarządzania nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Radomiu, gmina jest gotowa oddać na budowę archiwum teren przed dawną izbą wytrzeźwień przy ul. Wernera. - Chodzi o pustą działkę, na której obecnie stoją blaszane komórki. Lokalizacja spełnia kryteria stawiane przez naczelną dyrekcję Archiwów Państwowych, m.in. to, by obiekt znajdował się w centrum miasta, i uzyskała więcej niż wstępną aprobatę - mówi Pracka. Dodaje, że tą samą działką były zainteresowane siostry zakonne, które prowadzą w dawnej izbie wytrzeźwień świetlicę środowiskową. Chciały tam urządzić plac zabaw dla dzieci i boisko. - Inwestycja związana z archiwum jest ważniejsza ze względu na interes miasta, a siostrom zaproponowaliśmy działkę przylegającą do świetlicy - tłumaczy dyrektorka.

Rada miejska w ratuszu?

Ratusz jest pięknym zabytkowym budynkiem, ale niefunkcjonalnym i niespełniającym wymogów stawianym obiektom archiwalnym. Powierzchnia pomieszczeń, z których korzysta teraz archiwum, to 1600 mkw., a potrzeba ok. 2000 mkw. - Na tej powierzchni, którą mamy, można przyjąć zbiory, jakie mogą trafić do nas przez kilkadziesiąt lat. Ale chodzi też o edukację, nie mamy ani sali wystawowej, ani konferencyjnej - podkreśla Kazimierz Jaroszek.

O tym, że miasto powinno odzyskać ratusz, mówi się w Radomiu od dawna. Niektórzy widzieliby w nim siedzibę dla rady miejskiej. - Podejmiemy dyskusję na ten temat, kiedy faktycznie miasto przejmie obiekt. Już kiedyś w gronie przedstawicieli koalicji i opozycji rozważaliśmy, co powinno się znajdować w ratuszu. Jedni byli za tym, by była to siedziba rady miejskiej, inni by przenieść tam niektóre wydziały magistratu - słyszymy od przewodniczącego rady Dariusza Wójcika.

Z prezydentem Andrzejem Kosztowniakiem nie udało nam się wczoraj porozmawiać. Sekretarz miasta Rafał Czajkowski uważa, że aby ożywić Rynek, należałoby przenieść do ratusza wydziały, odwiedzane najczęściej przez petentów, np. komunikacji. Siedzibę mógłby tam mieć także Urząd Stanu Cywilnego. - Kłopot jest taki, że budynek nie jest w najlepszym stanie technicznym, a jakiekolwiek prace wymagają zgody konserwatora zabytków - mówi sekretarz.

Radomskie archiwum

Jak czytamy na stronie internetowej radomskiego archiwum, jego historia jest związana ściśle z dziejami placówek archiwalnych, działającymi w XIX w. i pierwszych dziesięcioleciach XX w. "W źródłach staropolskich notowane jest archiwum grodzkie, mieszczące się w odrestaurowanej części radomskiego zamku". Dekret w sprawie powołania w Radomiu Archiwum Państwowego wydany został w lutym 1920 r. Ale ze względu na kłopoty lokalowe organizacja instytucji przeciągnęła się do maja 1921 r.

Początkowo archiwum mieściło się w kilkupokojowym lokalu przy ul. Lubelskiej 41 (dziś Żeromskiego), potem w gmachu Corazziego przy ul. Lubelskiej 53 i przy ul. Pierackiego 12 (obecnie Curie-Skłodowskiej). Po wojnie wróciło na ul. Lubelską 53. W lutym 1945 r. podjęto starania u władz miejskich o przyznanie archiwum odpowiedniego lokalu. Jednak dopiero w końcu lat 50. władze miejskie zaproponowały oddanie zabytkowego gmachu dawnego ratusza w rynku. Ratusz opuścił magistrat, a nie chciały się do niego przeprowadzić ani biblioteka, ani muzeum.

Projekt ratusza wykonał Henryk Marconi, ale podczas prac budowlanych, które były prowadzone w latach 1845-1848, dokonano licznych korekt i uzupełnień architektonicznych.

Ciekawa jest historia zegara, zamontowanego na głównej wieży ratusza w końcu lat 40. XIX w. Przez lata zegar był pod opieką miejscowych zegarmistrzów, obowiązanych m.in. do wnoszenia umownej kary 1 rubla srebrnego za każde 10 minut spóźnienia lub przyspieszenia pracy mechanizmu. Przez wiele lat pozostawał on jedynym radomskim zegarem miejskim, opartym o tradycyjny mechaniczny napęd. Dopiero po II wojnie światowej zamontowano napęd elektroniczny. W 1999 r. dzięki społecznej inicjatywie przeprowadzono renowację i modyfikację zegara. I teraz w południe wygrywa on melodię skomponowaną przez najwybitniejszego kompozytora polskiego średniowiecza Mikołaja z Radomia.

za www. radom.ap.gov.pl


Źródło:Gazeta Wyborcza RadomArchiwum Państwowe ma budować nowa siedzibę na działce położnej przy Koszarowej i Wernera, a w zamian oddać Ratusz miastu. Moim zdaniem to świetna wiadomość. Jest szansa na uporządkowanie wreszcie działki w centrum miasta, na której stoi obecnie zrujnowana kamienica, która musi być podpierana, żeby się nie rozpadała. Poza tym ten budynek, mam nadzieję, dobrze wpisze się w okolicę, uzupełniając południową pierzeję ul. Wernera. Miasto zyskałoby do dyspozycji budynek dawnego Ratusza. Są różne propozycje, jak go wykorzystać np. przenieść kilka wydziałów UM, Radę Miejską lub coś innego. Moim zdaniem przenoszenie część wydziałów UM, jednocześnie je rozpraszając to nieporozumienie. Przecież UM powinien być w jednym miejscu, aby petenci mogli szybko załatwiać sprawy (nie zawsze można załatwić coś w 1 wydziale). Najlepszą opcją byłoby przeniesienie Rady Miejskiej (w końcu dawniej tam właśnie była) do Ratusza i np. uruchomienie tam Centrum Informacji Turystycznej. najbardziej przydałaby się taka instytucja, która generuje duży ruch, a jednocześnie jej przeniesienie nie wpłynęło na zerwanie powiązań z innymi instytucjami. Pozwoliłoby to na ożywienie Miasta Kazimierzowskiego... Niestety nie wiem jak na razie jaka to może być :P
_________________
Blog Damiana Maciąga
Radom - miasto wojewódzkie!
Ostatnio zmieniony przez rj Nie Sty 01, 2012 2:27 pm, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
redoxygene
Gość
Wysłany: Pią Sty 16, 2009 7:25 pm   Re: Nowa siedziba Archiwum Państwowego

Ja sie ciesze, ze archiwum wybuduje nowy budynek. Jednak w kwestii wykorzystania Ratusza, jestem w 100% przeciwny "rozczlonkowywaniu" obecnego UM. W kwestii Rady Miejskiej-tez uwazam pomysl za poroniony. A to z uwagi na fakt, iz RM wykorzystuje raptem kilka pomieszczen i raz na jakis czas sale plenarna. Co sie z tym wiaze-budynek Ratusza zamiast ozywiac Miasto Kazimierzowskie, bylby dalej martwy. Powiem szczerze-nie mam pojecia co moznaby tam wsadzic. Bynajmniej nie uwazam, ze powinien to byc UM. A kancelaria prezydenta? Ogolnie moze i to mialoby w sobie troche jakiejs logiki, ale to przeciez wstyd by byl, gdyby prezydent, zamiast przy Zeromskiego 53 mial przyjmowac ludzi w Rynku w obecnym jego stanie i jeszcze moze mialby sie chwalic-oto nasz Rynek... Chociaz moze i taka lokalizacja przymusilaby do przeprowadzenia tam zmian. Tylko znowu pozostaje kwestia organizacyjna-przeciez prezydent to nieoderwalne od UM cialo, w zwiazku z czym, by musial caly czas latac miedzy tymi budynkami.
 
 
teta 


Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 1218
Skąd: ul. S. Moniuszki
Wysłany: Pią Sty 16, 2009 10:23 pm   Re: Nowa siedziba Archiwum Państwowego

redoxygene napisał/a:
Tylko znowu pozostaje kwestia organizacyjna-przeciez prezydent to nieoderwalne od UM cialo, w zwiazku z czym, by musial caly czas latac miedzy tymi budynkami.

A niech łazi deptakiem ;) Jak go kilka razy dziennie samochody ochlapią wodą z niezwykle licznych kałuż na Rwańskiej, będzie się musiał przeciskać pomiędzy zaparkowanymi pod klasztorem autami a na właściwym deptaku będzie musiał mieć oczy wokół głowy by go coś nie przejechało, może zrozumie w czym jest problem na tzw. deptaku :)

A do samego budynku naprawdę nie wiem, co przenieść. Nic z wymienionych wcześniej instytucji. Kancelaria prezia tez niebardzo. Kolejne muzeum - chyba już wystarczy tego w naszym rynku. Najlepiej by było jakąś galerię typu Pasaż 13 na krakowskim rynku, ale to raczej wykluczone. Nic nie pasuje... Jakby Elektrownia trochę lepiej funkcjonowała (w sensie takim, że niezbędne by jej były liczne nowe pomieszczenia) to może i tam by ich również ulokować. Mogłoby być ciekawe połączenie. Wszystko to wymaga jednak przebudowy obiektu a to może być trudne.
 
 
wieczor 
Junior Admin

Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 907
Skąd: Radom
Wysłany: Pią Sty 16, 2009 11:49 pm   

Ja bym się przychylił do pomysłu przeniesienia tam np. wydziału komunikacji. W godzinach pracy UM Kilińskiego jest już tak zapchana, że ciężko cokolwiek tam załatwić. Poza tym myślę, że rozczłonkowanie UM nie wpłynie negatywnie na jego działalność.

A co do nowej działki gdzie miałoby powstać archiwum to nie wydaje mi się, żeby znikła stamtąd ta waląca się kamienica. Mowa jest o samej pustej działce, a nie o działce z kamienicą obok.
_________________
wieczór
A może samochód na gaz ziemny? CNG FORUM
Blog Bractwa Rowerowego
 
 
redoxygene
Gość
Wysłany: Sob Sty 17, 2009 1:29 am   

wieczor napisał/a:
Ja bym się przychylił do pomysłu przeniesienia tam np. wydziału komunikacji. W godzinach pracy UM Kilińskiego jest już tak zapchana, że ciężko cokolwiek tam załatwić.


Czyli rozumiem, ze proponujesz zapchanie Miasta Kazimierzowskiego wzamian za Klinskiego:P Gdzie proponujesz parking?
 
 
Damian Maciąg 
Junior Admin
idealista?

Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 1620
Skąd: Radom - Obozisko
Wysłany: Sob Sty 17, 2009 12:09 pm   

wieczor napisał/a:
Ja bym się przychylił do pomysłu przeniesienia tam np. wydziału komunikacji. W godzinach pracy UM Kilińskiego jest już tak zapchana, że ciężko cokolwiek tam załatwić. Poza tym myślę, że rozczłonkowanie UM nie wpłynie negatywnie na jego działalność.

A co do nowej działki gdzie miałoby powstać archiwum to nie wydaje mi się, żeby znikła stamtąd ta waląca się kamienica. Mowa jest o samej pustej działce, a nie o działce z kamienicą obok.


Ale trzeba mieć na uwadze, że wydziały tworzą jeden organizm - Urząd Miejski i jego rozczłonkowanie nie sprzyja szybkiemu załatwieniu spraw, a także przepływowi informacji.

A co do kamienicy - jest mowa o działce na rogu Wernera i Koszarowej, więc wychodzi na to jest to tenobszar . Poza tym jakby zostawili ta kamienicę, a obok wybudowaliby nowy, dobrze prezentujący się budynek to byłby cyrk, albo śmiech przez łzy...

redoxygene napisał/a:
Czyli rozumiem, ze proponujesz zapchanie Miasta Kazimierzowskiego w zamian za Klińskiego:P Gdzie proponujesz parking?


Hmm może kilka miejsc dla niepełnosprawnych, a reszta, żeby dojechała komunikacją publiczną??
_________________
Blog Damiana Maciąga
Radom - miasto wojewódzkie!
 
 
 
gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Sob Sty 17, 2009 12:33 pm   

gregory_z_radomia napisał/a:
Ja też widziałbym w rynku jakiś wydział a najlepiej komunikacji ale z zupełnie innych względów, dokładnie z dwóch względów :D :wink:
 
 
Damian Maciąg 
Junior Admin
idealista?

Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 1620
Skąd: Radom - Obozisko
Wysłany: Sob Sty 17, 2009 12:37 pm   

A jakich :?: :)
_________________
Blog Damiana Maciąga
Radom - miasto wojewódzkie!
 
 
 
redoxygene
Gość
Wysłany: Sob Sty 17, 2009 12:43 pm   

Kranik007 napisał/a:

Hmm może kilka miejsc dla niepełnosprawnych, a reszta, żeby dojechała komunikacją publiczną??


Ja nie widze problemu, ale wieczor mial co innego na mysli:P
 
 
gregory_z_radomia
[Usunięty]

Wysłany: Sob Sty 17, 2009 12:47 pm   

Kranik007 napisał/a:
A jakich :?: :)


Wejdź na link pod rejestracją W1 Radom - to jeden z nich, a drugi sprawy zawodowe.
 
 
Damian Maciąg 
Junior Admin
idealista?

Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 1620
Skąd: Radom - Obozisko
Wysłany: Sob Sty 17, 2009 12:52 pm   

teraz już rozumiem :)
_________________
Blog Damiana Maciąga
Radom - miasto wojewódzkie!
 
 
 
Psycho_Mantis 
Moderator


Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 2185
Skąd: Radom (Os. Południe)
Wysłany: Sob Sty 17, 2009 2:15 pm   

Nie powiem że ze względów wizerunkowych i prestiżowych nie chciałbym zobaczyć Rady Miejskiej w budynku ratusza :) Ale realia - cóż, zobaczymy.
 
 
PePe
Gość
Wysłany: Wto Sty 20, 2009 6:22 pm   

Hmm.... a może Komenda Straży Miejskiej, gdzieś słyszałem o pomyśle umiejscowienia jej na Mieście Kazimierzowskim. Albo jakaś instytucja kulturalna, np. centrum kultury z darmowymi pracowniami, studiem. W sumie jeśli radzie miejskiej potrzeba tylko kilka pomieszczeń to mogą z kimś ratusz dzielić.

Na pewno nie ma sensu ładować tam jakiegoś wydziału UM, a już z pewnością komunikacji! To ostatnie miejsce w Radomiu, które potrzebuje zawalenia samochodami (co innego rowerami:D). Dużą zaletą dzisiejszego UM w Radomiu jest właśnie to, że większość wydziałów jest w jednym miejscu, a są miasta, które mają z tym problem.
 
 
redoxygene
Gość
Wysłany: Wto Sty 20, 2009 7:28 pm   

To chodzilo o rewir dzielnicowych, ktory powstal. A Starz Miejska? W zaden sposob nie ozywi tego rejonu miasta. Centrum kultury-bez sensu z uwagi na fakt, iz w zeszlym roku zakonczono kompleksowa przebudowe MDK przy Slowackiego, a pomieszczenia teatru, ktory z zasady jest centrum kulturalnym, stoja puste. Nie neguje dla zasady:P

Ogolnie tylko dodam, ze na Miescie Kazimierzowskim powinna wg mnie powstac biblioteka, restauracja szybkiej obslugi, najlepiej McD (bo to generuje bardzo duzy ruch) i jakas galeria handlowa (bedaca polaczeniem kilku kamienic np. w jakims kwartale)./
 
 
Psycho_Mantis 
Moderator


Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 2185
Skąd: Radom (Os. Południe)
Wysłany: Wto Sty 20, 2009 7:45 pm   

redoxygene ---> Ale punktu usługowe typu McD nie działają w ten sposób że powstają tu gdzie chce miasta a ich zadaniem jest generować ruch. Zerknij na historię McD w Polsce - punkty tworzono tam gdzie BYŁ ruch albo z oczywistych względów miał być (vode powstające nowe centrum handlowe). Nie bój żaby, jak będzie tam DUŻY ruch to powstanie także McD. Poza tym zauważ że jak na razie bardziej McD opłacało się otworzyć bary (nie nazywajmy tego restauracjami) przy JETcie (oczywista oczywistość - E7, pierwszy Mc, początek lat 90-tych), M1 , Ustronie oraz ponownie krajowa 7 tyle że w drugą stronę. Nie powstał żaden w ścisłym centrum co też świadczy o naszym centrum :P

A kombinowanie z kamienicami jak rozumiem coś na wzór galerii urządzonej na krakowskim rynku (na zachód od wejścia w Grodzką). Naprawdę wątpie.

Jednak front nowych punktow usługowych przedziera się powoli od Rwanskiej. Jak rozpoczęto na niej remonty zaraz kilka obiektów się tam znalazło.
_________________
Os. Południe w Radomiu:
> https://www.facebook.com/Os.Poludnie
> http://www.OsiedlePoludnie.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku


Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11